PÜF NOKTASI

Evde Doğal ve katkısız Et Bulyon Nasıl Yapılır?

Marketlerde Satılan Et Suyu Tabletleri Zehir Saçıyor!

Evinizde çok düşük maliyetlerle hazırlayabileceğiniz tarifi denemelisiniz.Dışarıdan süslü ambalajlara sarılı olarak aldığımız pek çok gıdayı kendi evimizde yapabiliyoruz. Daha önce yaptığımız onlarca gıda bunun en bariz örneği. Bugün de sizlerle et suyu bulyon yapımını paylaşmak istedim.

Hazır et suyu tabletlerinde hangi kemikler kullanılıyor bilemiyoruz. Fakat içlerinde yoğun olarak MSG kullanılıyor, bu kesin. Bu yüzden aman bu tabletlerden uzak duralım.

İlk yapmamız gereken kasabımıza ilikli kemik istediğimizi söyleyelim. Kasap Özellikle ilikli kısımlarından ayırıyor. Bolca et suyu hazırlayıp dolaba kaldırıyorum.

Et suyunu hazırlarken içine havuç patateste ekleyebilirsiniz fakat ben eklemedim. Soğan, karabiber ve defne yaprağı hatta biberiye ağır kemik kokusunu hafifletiyor.

Malzemeler

  • 1.5 kg. ilikli kemik (eti tamamen sıyrılmamış olursa daha iyi olur)
  • Karabiber, 2 adet defne yaprağı
  • 1 adet soğan
  • Su
  • Pet bardaklar (sert plastik olmasın, donarken çatlıyor.)

Et suyu nasıl hazırlanır?

Kasaba kemikleri kırdırın. Kemikleri yıkayıp düdüklü tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar su ekleyip kaynamaya bırakın.

Kaynamaya başlayınca üzerine çıkan köpükleri alın. Soyulup ikiye bölünmüş kuru soğanı, karabiber ve defne yaprağını koyup kapağını kapatın.

Kısık ateşte yaklaşık 2 yada 2,5 saat pişirin.

Et suyunu ocaktan alıp süzgeçten süzün.

Ilıyınca pet bardaklara veya küçük kaplara paylaştırın. Soğuyunca dondurucuya yerleştirin.Ben her yemeğime,çorbama,pilavıma ekliyorum,hem çok lezzetli oluyor hem de çok sağlıklı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu