PÜF NOKTASI

Evde Saksıda Organik Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domates, köken itibariye anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, Peru’ya ait olan olgunlaşma öncesi yeşil renkte, olgunlaşma sonrası kırmızı renge bürünen yaprakları tüylü, salkım çiçekli meyvesinin yenilerek tüketilebildiği patlıcangiller ailesine has ince odunsu gövdeye sahip bir bitkidir.

İçerdiği A, B1, B3, C ve E vitamini ile zengin bir antioksidan olan yaz, kış her mevsim tüketilen bir besin kaynağıdır.

Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domates için Uygun Sıcaklık ve Toprak Nasıl Olmalıdır?

Domates yetiştiriciliğinde iklim ve toprak çeşitliliği oldukça önemlidir. Odunsu bitkiye sahip bu meyve hem ılık hem de sıcak iklim çeşitliliğini sevmektedir. Sıcaklığın sıfırın altında iki ya da üç derecelerde seyretmesinde donarak ölüm gerçekleşirken, ortam sıcaklığının 18 ila 20 derece aralarında seyretmesi en ideal sıcaklığa ulaşmaktadır.

15 derecenin altı sıcaklıklarda olgunlaşma gecikmektedir. Toprağın hem kumlu hem de killi olmasına bakılmaksızın, her türünde domates yetiştirme mümkündür. Hobi amaçlı domates yetiştiriciliği için en ideal toprak çeşidi ph aralığının 6-7 arası olduğu, topraktaki su geçirgenliğinin iyi derecede kabul edildiği, mineral bakımından zengin tınlı topraklardır.

Son yıllarda insanların hobi amaçlı evde domates yetiştirme etkinliği oldukça yaygınlaşmaktadır. Bu maksatla yapılan yetiştiricilikte, fideler botanik bahçelerinden satın alınmakta, hazır topraklarla zenginleştirilen saksıya kök kısmı tamamen toprağın altında kalacak şekilde gömülmektedir.

İlk gömülme işlemi sonrası can suyu denilen sulama yapılmakta ve sarıçiçeklerin açılmasına kadar düzenli sulama işlemi yapılmaktadır. Fazla miktarda sulama, bitkinin boy olarak uzamasına neden olduğundan, gerekli miktarda sulama yapılmalıdır.

Evde Domates Nasıl Yetiştirilir? 

Sarıçiçekler yeşil meyvelere dönüştüğünde ise sulama işlemi arttırılmalı ve gübre ile desteklenmelidir. Domatesler hobi amaçlı müstakil evde, bir bahçeye sahip olanlarda bahçede, bahçesi olmayan apartmanlarda yaşayan bireyler için ise balkonlarda saksıda domates yetiştirme gerçekleşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu