SAĞLIK

EVDE YAPILAN BU YANLIŞ BAKIN NELERE SEBEP OLUYOR

Sağlık açısından zararlı olan trans yağ, şehirlerde hazır yiyeceklerin artmasıyla beraber hayatımızın içine kadar girdi. Her ne kadar paketli gıdalardan uzak durmaya çalışsak da evde yaptığımız bazı hatalar sağlıklı diye tükettiğimiz besinleri sağlıksız hale getiriyor.

Yüksek sıcaklığa maruz kaldıklarında Tüm yağlar koroner kalp rahatsızlıklarından obeziteye varan sonuçları olan trans yağlara dönüşebiliyor. Evde yaptığımız hangi yanlış sağlıklı yağları trans yağa çeviriyor?.İyi huylu kolesterolü düşürüp, kötü huylu kolesterolü yükselten ve böylelikle kalp hastalıklarına neden olan trans yağların aynı zamanda farklı ciddi sorunlara da yol açabiliyor.

ANNE SÜTÜNÜN KALİTESİNİ TRANS YAĞLAR ETKİLİYOR

Hiçte masum olmayan bu Trans yağların kansere neden olduğunun, gebeliği kısalttığının, anne sütü kalitesini değiştirdiğinin, bağışıklık sistemini etkilediğinin, alzaymır olma riskini arttırdığının bilimsel çalışmalarla ortaya konuldu, ayrıyeten trans yağları bel ve göbek çevresinde yağlanmaya da neden oluyor.

KENDİ YAPTIĞIMIZ HATALAR

Trans yağlardan uzak durmaya çalışan tüketiciler genellikle trans yağlarca zengin; çikolata, kraker, cips, patlamış mısır, şekerleme, kuru pasta, salata sosu gibi paketli gıdalardan uzak durmayı tercih ediyorlar.” Fakat trans yağların en önemli oluşum yollarından biri olan yağları yüksek sıcaklığa maruz bırakmama konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemekte.

Evde farkında olmadan yaptığınız bu yanlış…

Özellikle soğanı ö’ldürmek için yapılan uzun süreli kavurma işleminde yüksek sıcaklığa maruz kalan yağda önemli ölçüde trans yağ oluşuyor ve paketli gıdalardan uzak duran tüketiciler kendi evlerindeki yemeklerinde trans yağ oluşumuna sebep oluyor. Bu durumu önlemek için soğanı uzun süre yağda kavurmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalı ve  yemekler tencerede çiğden pişirme olarak bilinen doğrudan pişirme işlemiyle hazırlanmalıdır. Soğanı yumuşatmak için ise tencereye bir miktar su konularak haşlama işlemi yapılabilir.”

KURU YEMİŞLERİN KAVURULMASINDAKİ RİSK

Trans yağ açısından zengin diğer gıda çeşidinin de patates kızartması ve lokmalardır: “Yüksek sıcaklığa maruz kalan yağ içerisinde pişirilen patates kızartması ve lokmaların trans yağ içeriklerinin çok yüksektir. Bazıları daha dayanıklı ve bazıları daha duyarlı olmakla beraber Bütün yağlar yüksek sıcaklığa maruz kaldıklarında koroner kalp rahatsızlıklarından obeziteye kadar sonuçları olan trans yağlara dönüşmektedir ve bu konu çok önemsenmelidir. Trans yağlarca zengin olma ihtimali yüksek olan bir diğer besin grubu da kavrulmuş kuru yemişlerdir. İçerik bakımından Yağ içeriği oldukça zengin olan kuru yemişler kavurma esnasında yüksek sıcaklığa maruz kaldıklarından içerdikleri faydalı yağ, trans yağlarca zengin zararlı bir hale dönüşmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca kavrulmuş yerine çiğ kuru yemiş tüketmeye özen gösterilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu