PÜF NOKTASI

EVDEKİ MALZEMELERLE DİŞ AĞRISINDAN KURTULUN

Diş ağrısı ile uğraşmak gerçek bir kabusa dönüşebilir. Bu ağrı zaman zaman dayanılmaz olabilir ve daha da kötüsü günlerce bizi rahatsız edebilir ve normal çalışmamızı engelleyebilir. Bu durumda diş hekimi ziyareti bir zorunluluk haline gelir, ancak bazen ağrının hafta sonları veya önemli bir seyahat sırasında başlaması bir diş hekimine gidene kadarki zamanda bu ağrıya katlanmak zorunda kalabiliriz..

Ani diş ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Tartar
  • Çürük diş
  • Diş eti iltihabı
  • Eksik diş
  • Yanlış takılan kron
  • Plak
  • Uyku apnesi
  • Temporomandibular eklemlerin işlev bozukluğu

Neyse ki, bu ağrıdan kurtulmanın birkaç doğal yolu var. İşte onlardan biri. Tabii ki, bu çare bir diş hekiminin tedavisinin yerini alamaz. Profesyonel yardım alana kadar ağrıya dayanmanıza izin verecektir.

1.KARANFİL VE HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI

Gerekli malzemeler:

  • 1 Çay kaşığı toz karanfil
  • 1 Çay kaşığı hindistancevizi yağı

Uygulanışı:

Karanfil, ağrıyı gidermede etkili, güçlü bir anestezik ve antiseptik olan Eugenol bakımından zengindir. Hindistan cevizi yağı ise antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikler sunar.

İşte yapmanız gerekenler

– homojen bir macun elde edene kadar bu 2 malzemeyi iyice karıştırın. Bir pipet veya küçük bir fırça kullanın ve elde edilen karışımı ağrı yerine uygulayın. Eyleminin olabildiğince etkili olması için günde 3 kez kullanın. Ağrı çabuk geçecek ve çok daha iyi hissedeceksiniz. Bu, yaklaşan diş hekimi randevunuza kadar geçmenize yardımcı olacaktır.

Bunların doğal maddeler olduğunu unutmayın, bu nedenle yan etkiler konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu, birçok insana zaten yardımcı olan kanıtlanmış bir yöntemdir ve belki bir gün kendinizi rahatsız edici ağrılardan kurtarmanıza yardımcı olur. Makaleyi arkadaşlarınızla paylaştığınızdan emin olun, böylece onlar da bu basit ve etkili yöntemi kullanabilirler

2. Tuzlu ya da sirkeli Su İle Çalkalama

Diş ağrınızın sebebi diş etlerinde ya da dişlerde meydana gelen iltihaplanmalarsa ya da bundan şüpheleniyorsanız doktorunuza gidene dek antiseptik özellikler gösteren malzemelerden destek alabilirsiniz. Bunların başında da bildiğiniz gibi temizlik konusunda tam bir uzman olan sirke ve tuz geliyor. 1 su bardağı oda sıcaklığında suyun içine 1 yemek kaşığı sirke ya da 1 çay kaşığı tuz ilave edin, güzelce karıştırdıktan sonra ağrıyan bölgeye bol bol gelecek şekilde gargara yapın. Diş ağrınızın hafiflediğini fark ederseniz bu işlemi doktora gidene kadar belirli aralıklarla sürdürebilirsiniz.

3. Soğuk Kompres Buz terapisi

Diş ağrısı şişkinlikle ilişkiliyse, yanağınızın dışına (20 dakika aralıklarla 20 dakika boyunca) soğuk bir kompres buz torbası tutmak biraz rahatlama sağlayabilir. soğuğun bölgeyi uyuşturduğunu ve bunun da rahatlama sağladığını, aynı zamanda şişkinliği ve iltihabı azalttığı belirtiliyor. Soğuk kompres geçici bir rahatlama sağlayabilir ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak diş ağrınızın temel nedenini çözmez. Ağrıyan bölge soğuyunca, daha az ağrıyacaktır. Sakın dişinize direkt olarak buzu bastırmayın. En başta sizi rahatlatsa da sonrasında daha fazla soruna yol açacaktır. Çürüğünüz veya başka bir diş probleminiz varsa, durumun iyileşmesi için diş hekiminize görünmeniz gerekir.

4. Karbonat

Karbonatı içme suyuyla macun haline getirerek bölgeye uygulamak kısa süre de olsa iyileşme sağlar.

5. Sarımsak

Ezilmiş sarımsağı çürük ya da ağrıyan dişe uygulamak da ağrıyı geçici süreliğine de olsa hafifletmektedir.

6. Karanfil ya da karanfil yağı

Diş ağrısı denince akla ilk gelen isimlerden biri o. Çünkü kendisi hem anti bakteriyel hem de ağrıyı uyuşturan özellikler gösteriyor. Eğer evinizde varsa kurutulmuş karanfillerden ağzınıza birkaç adet atıp çiğneyebilir ve acımsı suyun ağrıyan dişinize doğru gitmesini sağlayabilirsiniz. “Çiğnemeye cesaretim yok, ya dişim kırılırsa” derseniz karanfilleri havanda döverek toz haline getirebilir ve ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye bir çay kaşığı yardımıyla koyarak bu şekilde bekletebilirsiniz. Eğer evinizde karanfil yağı bulunduruyorsanız bu yağdan 1 su bardağı suyun içine 10 damla kadar damlatıp bol bol gargara da yapabilirsiniz, seçim sizin.

7.Zerdeçallı su

Zerdeçal antienflamatuar özellikler gösteren, daha açık söylemek gerekirse vücutta oluşan iltihaplı bölgelerin hızla iyileşmesine destek olan maddelerden biri. Onun bu özelliğinden faydalanmak içinse tek yapmanız gereken 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar toz zerdeçal koymak, güzelce karıştırıp bu karışımla gargara yapmak. İşte bu kadar!

8.Yatarken başı olabildiğince dik tutma

Son olarak, diş ağrısı gece geç saatlerde başınıza geldiyse ve en azından sabaha dek doktora gidemeyecekseniz yatağınıza yattığınızda başınızı olabildiğince dik tutmalı, kanın ağrılı diş bölgesine hücum etmesine engel olmalısınız. Yatay pozisyondayken diş ağrısı kan dolaşımı nedeniyle kendini daha çok belli ederken başınızı dik bir pozisyona getirdiğinizde nispeten hafifleyecek, size rahat bir nefes aldıracaktır, aklınızda bulunsun.

Çay poşetleri

Kullanılmış çay poşetlerini dişinize koymak da eski insanlar tarafından kullanılan bir yöntemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu