PÜF NOKTASI

FAYANS ARASINDAKİ KARARMALARI BEMBEYAZ YAPIN

Evlerde/iş yerlerimizde kullanılan fayansların araları derz denilen bir madde ile kaplıdır ve zamanla kirlenerek sararmaya, hatta kararmaya başlar. Kararmayı geçin, hafif bir sararma bile oldukça rahatsız edici bir görüntüye neden olabilir. Çoğu zaman direk göze batmasa da derzlerdeki hafif bir sarılık büyük bir arka planı tamamen kirli gösterebilir; bu sebeple düzenli olarak derzlerin temizlenmesi gerekir.

Ancak bu temizliği yaparken de sinirlerimiz fazlaca geriliyor, belki de çoğu zaman da başarısız oluyoruz. Bu yüzden biz de bu konuda oldukça önemli ve işinize fazlasıyla yarayacak birkaç detayı sizinle paylaşmak istedik.

Banyo fayansları, maruz kaldığı nem ile zamanla kirlenir ve sararmaya başlar. Derz aralarındaki kirli görüntüden kurtulmaz isteyenler ise pratik ve etkili bir yöntem araştırıyor. Derz araları nasıl temizlenir diyenler için cevabı araştırdık.

Diş macunu ile Derz temizliği (Alternatif)

İster balkon, ister banyodaki derzleri pırıl pırıl yapacak yöntemi paylaşıyoruz.

Diş macunu!

Diş macununun içinde yer alan temizleyici maddeler, fayans aralarındaki leke ve kirleri yok edecek kadar etkilidir.
eski bir diş macununu, temizlemek istediğiniz derzlere sıkın ve 15 dakika kadar zeminde kalmasını sağlayın. Ardından fırçalayarak kirlere veda edin.<

Fayans Aralarının/Derzlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

1-Fayans aralarının temizliği çok fazla geciktirildiği takdirde lekeler kalıcı bir hal alıp, çıkartılması güçleşebilir. Zorlu lekelerde eski bir diş fırçası ile derzleri ovalamak işleri biraz kolaylaştırabilir.

2- Fayans aralarındaki derz dolgusunun en büyük özelliği suyun fayans altına geçmesini önlemektir. Bu yüzden fayans aralarını temizlerken porçöz ve tuz ruhu gibi ağır kimyasallar içeren temizlik maddeleri zamanla derz dokusunu eritecek ve suyun fayansların altına kadar geçmesine neden olabilecektir. Eğer hazır bir temizleyici kullanılmak istenirse genellikle yapı marketlerde satılan derz temizleyici spreyler bu konuda size fazlasıyla yardımcı olabilir.

3- Temizlik sağlığımız için elbette şart ancak temizlikle istediğiniz sonucu alamadıysanız ufak bir hile de yapabilirsiniz. Genellikle yapı marketlerde satılan ve derz kalemi olarak bilinen yardımcı ürünlerle fayans aralarını boyayarak ilk günkü beyazlığına kavuşturabilirsiniz.

4- Fayans aralarının temizliği özel ürünlerle yapılmalı demiştik. Bu temizliği doğal bir formülle yapmak isterseniz de bir tarifimiz var;

MALZEMELER

  • 1,5 litre suya yarım su bardağı karbonat,
  • yarım çay bardağı limon suyu
  • yarım fincan kadar beyaz sirke katarak iyice karıştırın.

Fayans aralarını hazırlamış olduğunuz bu karışımla sildikten sonra basit yüzey temizleyicileri ile son bir kez yüzeysel olarak silip durulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu