PÜF NOKTASI

GAZ, ŞİŞKİNLİK, KARIN AĞRISI VE KABIZLIK İÇİN ETKİLİ ÇÖZÜM

Kabızlık, günlerce tuvalete çıkamama, karın ağrısı, kolit, mide bulantısı ve benzeri şeylerdir. Aloe vera yeşil yaprakları içinde şeffaf bir jel barındıran, yanıklar, yaralar ve kabızlık gibi çeşitli durumlara iyi gelen bir bitkidir. Bu rahatsızlığa neden olan etkenlerden bazıları, stres, yeterince sıvı tüketmemek, lifli beslenmemek, tıbbi ilacların veya laksatiflerin çok kullanımı, hormonal değişiklikler, alışkanlık değişiklikleri gibi şeylerdir. Yapılan çalışmalara göre, bu tarz kabızlık durumlarında bağırsağı doğal yöntemlerle boşaltmak için laksatif özelliklerinden dolayı aloe olarak da bilinen aloe vera bitkisi kullanılmaktadır.

Hazırlanışı

Hazırlamak için öncelikle bitkinin yaprağını soğuk su ile yıkamanız gerekiyor. Ardından ortadan ikiye bölüp dikenli kısımları ayıklayın. İçindeki, laksatif özellikler taşıyan jeli alıp blendıra koyun. Jeli bitkiden çıkarttığınız gibi hazırlamalısınız çünkü hava ile temas ettikçe sertleşecektir. Eğer karışımınızı daha da güçlendirmek istiyorsanız blendıra birazcık meyve suyu yani limon, greyfurt veya portakal suyu ekleyebilirsiniz. Bu karışım buzdolabında yaklaşık 1 hafta kadar özelliklerini korur. Ama yine de yapıldığı ilk 2-3 gün en etkili olacağı zamandır.

Nasıl içmeliyim?

Günde yaklaşık 1 litre aloe vera suyu içmelisiniz. Aloe vera suyu içerken mümkünse aç karnına için; böylece yemiş olduğunuz yiyecekler ve içecekler ile karışmaz. Hazırlamış olduğunuz karışımdan 2 yemek kaşığı alıp bir bardak suya veya meyve suyuna karıştırın. Eğer durumunuz kronik ise, aloe vera farklı şekillerde her gün tüketilebilir, ancak aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Her şeyin fazlası zararlı olabilir. Bu tedavi hamile, diyabet hastası, tiroid hastası veya böbrek hastası kişiler için uygun değildir, bu kişiler sadece lif ve vitamin açısından zengin bir beslenme düzenine devam etmeliler.

Öneriler:

Gaz şişkinliği ve karın ağrısı gibi kabızlığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, doktorunuza veya bir uzmana danışmalısınız ki, durumunuz değerlendirilip doğru teşhis konabilsin. Ayrıca, çok su içmeniz ve yaşam şeklinizi değiştirmeniz iyi olabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip, tükettiğiniz lif miktarını arttırmanız öneriliyor. Bu sindirim için, egzersiz yapıp metabolizmanızı geliştirmeniz kadar önemlidir.

Aloe vera sağlığınız için pek çok yararı bulunan bir bitkidir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, sindiriminize yardım edip, bağırsaklarınızı temizler ve mide işleyişinizi düzenler. Size en iyi şekilde şifa vermesi için doğru şekilde hazırlayıp muhafaza etmeniz gerekiyor. Eğer ishal veya kramp gibi durumlarla karşılaşırsanız en az 3 gün karışımı içmeyi kesin. Ardından günde üç sefer ufak dozlar şeklinde yemeklerden önce için. Bu gerçekten de kabızlığınızı giderip sizi rahatlatacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu