PÜF NOKTASI

Giysilerinizdeki Yağ Lekelerinden Kurtulmak İçin 6 Püf Noktası

Giysilerdeki yağ lekelerini çıkarmak çok uzun sürebilir. Bu işlemi kolaylaştıran kimyasallar olsa da giysilerinizi iyi durumda tutabilmek için daha az aşındırıcı alternatifler aramak en iyisi olacaktır.Yağdaki maddeler kumaşa kolaylıkla nüfuz eder ve normal yıkama ürünlerine karşı dirençlidir. Bu yüzden bu lekeleri tamamen çıkarabilmek için başka malzemelerle takviye yapmanız gerekir.

Neyse ki bu lekeleri çıkarmak için doğal malzemelerin kullanıldığı bazı eski ipuçları var. Bunlar nelerdir ve en etkili olanları hangileridir? Bu yazımızda konuşacağımız konu da işte bu!

Giysilerdeki Yağ Lekerinden Kurtulmak İçin Evde Uygulayabileceğiniz Püf Noktaları

Çamaşır yıkarken en çok baş ağrıtan problemlerden biri yağ lekeleridir. Bu lekeler bazen çamaşırlarınızı normal bir şekilde yıkadığınızda da geçebilir ancak diğer zamanlarda çıkarmak oldukça zor olabilir.

Bu çeşit lekeler mutfakta yemekle uğraşanların ya da yemek yerken üstüne dökenlerin sıkça yaşadığı bir sorundur. Mekanikte olduğu gibi yağlı maddelerle çalışanların da sıkça yaşadığı bir durumdur.

Yağ lekesini başarılı bir şekilde çıkarmak için başlıca ipuçlarından biri, yağın kumaşın içine sızmasına zaman bırakmamak adına en kısa sürede müdahale etmektir. Ancak hemen harekete geçecek zamanı bulamayabilirsiniz. Peki bu durumda ne yapabilirsiniz?

1. Tuz Uygulaması

Süet gibi kadifemsi kumaşlara bulaşan yağ lekesini çıkarmanın en iyi yolu yıkamayı kolaylaştırmak için lekenin üstüne biraz tuz dökmektir. Emici etkisi sayesinde bu malzeme yağın kumaşa nüfuz etmesini önler.

Kullanım Şekli

Yağ lekelerinin üstüne bol miktarda tuz dökerek ovalayın ve 2-3 dakika bekletin.Daha sonra bir fırçayla nazikçe ovalayın ve normal şekilde yıkayın.

2. Beyaz Sirke

Yeşil temizlik ürünlerinin “kralı” olan beyaz sirke, yağ lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biridir. Organik asidi sayesinde kalıntıları çürüterek giysilerinizin yumuşacık olmasını sağlar.

Kullanım Şekli

Lekenin üstüne biraz beyaz sirke dökün ve 30 dakika böylece bekletin.
30 dakikanın sonunda normal sabunla ılık suda yıkayın.

3. Mısır unu

Bu doğal malzemeyle giysilerinizdeki henüz taze olan yağ lekelerini çıkarabilirsiniz. Lekeleri her zaman tamamen çıkarmasa da, üstüne direkt olarak döküldüğünde lekelerin “yumuşamasını” ve böylece çamaşır makinesinde yıkadığınızda daha kolay çıkmasını sağlar.

Kullanım Şekli

Mısır ununu lekeli bölgeye dökün ve birkaç dakika bekletin.
Bir fırçayla ovalayın ve giysiyi çamaşır makinesine atın.

4. Karbonat

Karbonat antik çağlardan beri ev temizleme hilelerinin birçoğunda kullanılan çok amaçlı bir üründür. Beyazlatıcı etkiye sahip bir astrenjan olduğu için yağ gibi zor lekeleri çıkarma konusunda harika bir seçenektir.

Kullanım Şekli

Lekelenmiş kumaşa bir miktar karbonat dökün ve bir fırçayla eşit şekilde yayın.
40 dakika boyunca beklettikten sonra yıkayın.

5. Talk Pudrası

Bazı talk pudraları içeriğindeki kimyasal bileşenler dolayısıyla pek tavsiye edilmese de, çoğu yağ lekelerini çıkarmak için kullanılmaya uygundur. Emici gücü sayesinde giysilerdeki yağ lekelerini çıkarır.

Kullanım Şekli

Bol miktarda talk pudrasını lekenin üzerine dökün ve on dakika bekletin.Daha sonra bir fırça yardımıyla kuvvetlice ovalayın ve yıkayın.

6. Limon suyu

Limon suyu giysilerdeki yağ lekelerini çıkarmak için kullanılabilecek en iyi doğal ürünlerden biridir. İçeriğindeki sitrik asit yağ çıkarmada en başarılı bileşenlerin arasındadır.

Kullanım Şekli

Taze limonun suyunu sıkın ve lekenin üstüne ovalayarak sürün.On dakika beklettikten sonra giysiyi ılık suya sokun.Deterjan da ekledikten sonra normal bir şekilde yıkayın.Artık bundan sonra basit çözümlerden yardım alın ve giysilerinizdeki yağ lekelerinden kurtulmak için bahsettiğimiz doğal ipuçlarını uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu