PÜF NOKTASI

GÖZ BOZUKLUĞUNU DÜZELTEN 4 DOĞAL YÖNTEM

Göz Numarası Düşürme: Miyop Göz Numarası Nasıl Düşer?

Orta 3. sınıftan beri zaman zaman lens ama çoğunlukla gözlük takan biri olarak zamanla gözlük takmaktan bıktığımı söyleyebilirim. Lise zamanlarımda az gözlük kırmadım doğrusu. Masanın üzerine bırakırsın biri düşürür camı çıkar, spor yaparken biri çarpar kırılır, denize girsen hiçbir şey göremezsin, uyur uyanır gözlük ararsın, camı kirlenir temizlemekle uğraşırsın, kısacası sorun üstüne sorun.

Günlerden bir gün yine YouTube’da gezerken göz egzersizleri ile göz numarasının küçültülebileceği ve göz numarası düşürme olayının mümkün olduğunu iddia eden bir video ile karşılaştım.

Videonun altında yapılan yorumlara bakılırsa kimileri görüşlerinin düzeldiğinden, kimileri ise hiçbir gelişme olmadığından yakınmışlar. Her şeye rağmen bahsedeceğim egzersizler tamamen doğal olduğundan denemekte yarar vardır diye düşünüyorum. Videodaki gözlükten kurtaran egzersizler Bates Metodu’nda kullanılan egzersizler. İsterseniz Bates Metodu nedir önce onu kısaca anlatayım.

Bates Metodu Nedir?

Bates Metodu, 1860–1931 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı göz doktoru William Horatio Bates tarafından görme yeteneğini ya da gücünü geliştirmek amacıyla geliştirmiş olan alternatif bir tedavi. Bates’e göre sorun göz merceğinde değil gözü çevreleyen kaslardaymış. Buna göre göz egzersizleri ile okuma hızının arttırılabildiğinden bahsetmiştim. Yine aynı mantıkla Bates de vücudumuzla yaptığımız gibi gözlerimizle de egzersiz yapmamız gerektiğini söylüyor.

“Cesur Yeni Dünya” romanın yazarı Aldous Huxley‘nin de bu yöntem ile ağır derece görme bozukluğundan gözlüksüz görebilmeye kadar giden iyileşme sürecini okuyunca şaşırdım doğrusu. Bu metodu uyguladıktan sonra yöntemi “The Art of Seeing” adlı kitabında da yazmış ve şöyle demiş:

“Within a couple of months I was reading without spectacles and, what was better still, without strain and fatigue”

Gözlükten Kurtaran Egzersizler

Aslında gözlükten kurtulmak için doğal yollarla uygulayabileceğiniz birçok egzersiz ve yöntem mevcut ama ben uygulaması en kolay ve etkili olan Bates Metodu egzersizlerini sizinle paylaşmak istedim.

Bates Metodundaki 5 Göz Egzersizi

1. Sallama (Swinging)

Gözleriniz açık, vücudunuz dik, ayaklarınız omuz hizasında açık bir şekilde başınızı ve vücudunuzun üst kısmını 4-5 dakika süreyle 100 kez iki yana sallayın. Amaç vücudun üst kısmını ve gözleri egzersize hazırlamak. Bir nevi spor öncesi ısınma gibi düşünebilirsiniz.

2. Yakından Uzağa Yer Değiştirme (Near-To-Far Shifting)

 • Bu hareketteki amaç gözün hareketini sağlayan kaslardaki esnekliği tekrar geri kazanabilmekmiş.
 • Öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Örneğin, videodaki kadının hedefi bir dağın zirvesi.
 • Sol elinizle sol gözünüzü kapatın ve sağ baş parmağınızı başınızın hizasına kaldırdıktan sonra açık olan sağ gözünüzle ona (baş parmağınıza) odaklanın ve 10‘a kadar sayın.
 • Daha sonra odağınızı hedefinizle (dağın zirvesi) değiştirip tekrar 10‘a kadar sayın.
 • Bu egzersizi 15 kez sol gözünüzle, 15 kez sağ gözünüzle ve 20 kez de iki gözünüz açık bir şekilde yapın..
 • Odağınızı baş parmağınızdan hedef noktanız ile değiştirirken görüşünüzün tamamen hedefinizde olduğundan emin olun. Odağınız baş parmağınızken hedef noktanız çift, odağınız hedef noktanızken ise baş parmağınızı çift göreceksiniz.

3. Avuçlama (Palming)

 • Burada amaçlanan tamamen gözleri rahatlatmaktan ibaretmiş.
 • Her iki elinizi 15-20 saniye boyunca sıcaklığı hissedene kadar ovun.
 • Daha sonra göz yuvalarına baskı uygulamadan gözlerinizi avuçlarınızla kapatın.
 • Bu egzersizi 2 dakika X 3-4 kez yapabilirsiniz.

4. Güneşlenme (Solarization of your eyes-Sunning)

 • Gözleriniz kapalı bir şekilde yüzünü güneşe dönün.
 • Bu egzersizin 2 dakika X 3 kez şeklinde sabah 8-11 ve akşam 5-8 arası yapılması önerilmekte.

5. Başı Çevirme (Head Rolls)

Son olarak boyun, baş ve yüz kaslarınızı rahatlatmak ve omuzlarınızdaki gerginliği azaltmak için başınızı nazikçe çevirin. 2 dakika X 6 kez

Göz Numarasını Düşüren Bitkiler

Bu konuyu araştırmadan önce göze iyi gelen besinler arasında benim tek bildiğim sebze havuçtu. Gördüm ki, gerçekten de havucun görüş iyileştirme özelliği bulunmaktaymış. Havuç harici hangi yiyecekler diye sorarsanız eğer, içinde C, E ve A vitamini bulunan besinler gözlere oldukça faydalıymış. Bu yiyecekler arasında portakal, kiraz, ahududu, çilek, kivi, brokoli, yeşil biber, kırmızı biber, karnıbahar, lahana, fıstık, badem, ayçekirdeği ve yumurtayı sayabiliriz.

Gözlükten kurtulmanın doğal yolları bu şekilde. Ben de en kısa zamanda denemeyi düşüyorum ama bates metodu egzersizleri ve doğal yöntemlerle gözlüklere veda edecek miyim onu zaman gösterecek elbette. En iyi sonuçları almak için egzersizleri rutin olarak her gün yapmak ve sabırlı olmak gerekliymiş (Ben yine de bu egzersizleri yapmadan önce mutlaka bir göz doktoruna danışın derim).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu