PÜF NOKTASI

Göz Kapağındaki Şişlikler için Kısa Bir Sürede Neler Yapılabilir?

Malum Göz kapaklarına vücut sıvılarının dolması ile meydana gelen göz kapağı şişmesi çeşitli nedenle bağlı olarak gelişebilir.

Bunları şöyle sıralayabiliriz.

  • Yorgunluk, uykusuzluk, sabit noktaya bakarak çalışma göz kapaklarında bir müddet sonra şişmeye neden olabilir.
  • Yoğun sıvı alımı, tuzlu gıdalar yemek, çok geç yatmak ve fazla uyumak da diğer geçici göz kapağı şişliğine neden olan faktörlerdir.
  • Diğer nedenler arasında çok aşırı ağlama, böcek ısırması, alerjiler(madde, çilek, polen, kuş tüyü, güneş alerjisi gibi), kronik hastalıklardan romatizma ve böbrek hastalıkları, genetik faktörlere bağlı olarak yaşla ortaya çıkan şişmeler, iltihaplanma, nezle ve kızamık sayılabilir.
  • Bu durum karşısında neler yapılabilir? Şişlik nasıl giderilir veya gizlenebilir bu konuda size basit ama etkili çözümler sunmak istiyoruz.

Göz Kapaklarındaki Şişlikler için Hemen Yapabilecekleriniz:

Göz kapaklarındaki şişlikler gözlük kullanımı ile gizlenebilir. Ancak; buradaki sorunu hafifletmek için güvence veren başka yollar da vardır.

* Soğuk su ile yüzü yıkamak kan dolaşımını uyaracağından şişlikleri indirebilir.

* Masaj yöntemi de göz kapakları şişlikleri gidermede etkili olan diğer bir metottur. Parmaklarınızın sadece uçları ile hafifçe üst ve alt göz kapaklarındaki şiş alanlara hafifçe dokunmanız yeterli olacaktır. Kısa sürede etkisini görebilirsiniz.

* Sabah uyandığınızda buzdolabındaki bir göz maskesini gözünüze kompres yapabilirsiniz.

* Buzdolabından aldığınız iki kalıp buzu 15 dakika boyunca, aralıklarla, göz kapağınızda gezdirebilirsiniz.

* Çay banyosu yapabilirsiniz. Beklemiş veya yeni demlenip hızlıca soğutulmuş çaya pamuğu bandırıp göz kapaklarına kompres yapabilirsiniz. Bir süre bekleyerek etkisini görebilirsiniz. Soğutulmuş çay poşetleri de aynı görevi yapabilir.

* Göz kapağı şişliklerini kapatmak için kapatıcı kullanıp gizleyebilirsiniz de. Üst kapağın şişmesini gizlemek için, kaş çizgisine koyu bir gölge uygulayın. Sonra göz kapağının kendisine hafif bir gölge uygulayın. Bu uygulama şişliği gizleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu