SAĞLIK

Günümüzün Revaçta Olan Mide Küçültme Ameliyatının Bilinmeyenleri

Günümüzün Yeni Akımı Mide Küçültme Ameliyatının Bilinmeyenleri

Günümüzde Tıp geliştikçe artık neredeyse her hastalığa her soruna bir çare bulunuyor. Bu elbette çok güzel bir durum. Yalnız bazen hastaların yanlış bilgilendirilmesi ya da bilinçsizce yapılan tedaviler sonucu ne yazık ki hiç de istenilmeyen sonuçlarda meydana gelebiliyor.

Son yılların neredeyse gözdesi haline gelen mide operasyonlarını sanırım duymayan kalmamıştır. Fazla kilolarından şikayetçi olan ve diyet yapmakla bir türlü kilo vermeyi başaramayanlar için harika bir çözüm gibi görünüyor. Fakat bu harika çözüm kimler için uygulanır, nasıl yapılır, zararları neledir, hangi yaş grubuna yapılır kimse bunları bilmiyor. Durum böyle olunca da ne yazık ki mide ameliyatları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı gitgide artıyor.

Her durumda olduğu gibi bilinçli olmak çok önemli arkadaşlar. Bu tür bir ameliyata böyle bir riske girmeden önce mutlaka güvenilir ve işinde uzaman bir hekimle irtibata geçmelisiniz. Fazla kilolarınızdan kurtulmak adına canınızı tehlikeye atmayın.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Fazla kilolarınızdan şikayet ediyor ve diyetle bir çözüm bulamıyorsanız tüp mide ameliyatı zayıflamanız için tıp tarafından geliştirilen harika bir yöntemdir. Bu yöntemle mideniz küçültülür buna da tüp mide deniliyor ki bu ameliyat sonrası mideniz bir bebek midesi kadar kalıyor. Dolayısıyla siz istesenizde mideniz fazla yemenize el vermiyor. Az yediğiniz içinde doğal olarak hızla kilo veriyorsunuz. Esasında bu ameliyatın korkulacak bir yanı yok. Hatta uzmanlar safra kesesi ameliyatının mide küçültme ameliyatından daha riskli olduğunu söylüyor. Yalnız önemli olan tam teşekkül bir hastane de ve işinde uzman doktorlar tarafından bu operasyonu yaptırmış olmanız.

Kimlere Mide Küçültme Ameliyatı Uygulanabilir?

Mide küçültme ameliyatına başvurmadan önce falza kilolarından şikayetçi olan hastalar mutlaka ilk olarak diyet yapmalıdır. Diyet ve spor kilo verirmke için uygulanacak ilk tedavi şeklidir. ncak obezite eşiğine gelmiş ve diyet yapamayan yapsa da zayıflayamayan hastaalr için kendi rızası dahilinde mide küçültme operasyonu gerçekleştirilir.

Yalnız yine de herkes mide ameliyatı olabilir diyemeyiz. Vücut kitle indeksinin 35 ve üzeri olması gerekiyor. Ayrıca obezite ile beraber gelen şeker hastalığı, uyku apnesi, karaciğer yağlanması gibi sıkıntılarda varsa mide ameliyatı olup bu tür hastalıların ilerlemesi ve yenilerinin eklenmesi de önlenebilir.

Mide Küçültmenin Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatında da diğer bir deyişle tüp mide operasyonunda da mutlaka belirli riskler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Enfeksiyon,
  • Anestezik riskler,
  • Nefes darlığı,
  • Kanama,
  • Kanda pıhtılaşma,
  • Karın içi kaçaklar,
  • Fıtık gibi bir çok risk içermekte ama her hasta da aynı riskler görülmemektedir.

Obezite ile mücadele eden kişi birazda toplum baskısı ile bu tür riskleri pek de göz önüne lamadan ameliyatı kabul eder. Ancak bu aşamada uzman bir psikolog ve ailenin desteği çok önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Neden Ölüm Görülür?

Aslında her tüp mide ameliyatı ölümle sonuçlanmaz. Ölümüm nedeni tüp mide ya da midenin küçültülmesi işlemi de değildir. Esasında ameliyata bağlı olarak mide ya da bağırsaklarda meydana gelen kanama ya da enfeksiyona erken müdahale edilmemesinden ya da dikişlerin açılmasından kaynaklı bir ölüm gerçekleşir. Bu nedenle ameliyatın yapıldığı hastane tam donanımlı olmalıdır. Ayrıca doktor ve ekipmanlarda yeterli ve işinde tecrübeli olmalılardır. Fazla kilolardan kurtulmak adına tecrübesiz ve yetersiz yerlerde yaptırılan ameliyatlar genellikle ölümle sonuçlanmaktadır.

Kilolarınızdan kurtulmak sizi pek çok hastalıktan kurtarırken daha mutlu bir yaşam sürmenizi de sağlayacaktır ama bunu mutlaka güvenilir eller desteğiyle yapmanızı öneririz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu