BİTKİLER

HAFTALARDIR GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞE BİREBİR

İbn-i Sina’nın yazdığı ve hala başucu kaynağı görevi gören eseri ‘El Kanun Fi’ Tıbb’ kitabında öksürüğe yönelik 2 farklı tarif bulunuyor. Her 2 tarifin de hala aktarlarda hazırlandığını görebilirsiniz

KETEN TOHUMU VE BAL

keten tohumu ve balın karışımı sonucunda elde edilen kür. İbn-i Sina, bir avuç keten tohumunun kaynatılıp bal ile karıştırılmasını, bu kürün her sabah aç karna ve yatmadan evvel bir kaşık olacak ölçüde yenilmesini tavsiye ediyor.

Omega 3 bakımından oldukça zengin bir bitki türü olarak da bilinen keten tohumu, bal ile karıştırıldığında bronşlara iyi geleceği düşünülüyor. Ayrıca bal ve keten tohumunun viral enfeksiyonu kırma oranı da bir hayli yüksek.

KAYNATILMIŞ ÜZÜM SUYU

Kaynatılmış üzüm suyu. Herhangi bir çaba gerektirmeden, üzümün posasını çıkartarak elde ettiğiniz suyu kaynatın. Eğer imkanınız varsa bu suya salatalık tohumu; badem ve ayva çekirdeği gibi ürünleri de ilave edebilirsiniz. Karışımı gerçekleştirdikten sonra üzüm suyunu ılık bir şekilde içmeye özen gösterin. Son olarak üzüm suyunun da her sabah kalkıldığında aç karna ve uyumadan önce bir fincan bardağı kadar içilmesi öneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu