HİKAYELER

HAYAT DERSİ YAŞANMIŞ BİR HİKAYE

Eminönü’nde otobüse binmiş sıcaktan bunalmış halde otobüsün kalkmasını bekliyorum. Otobüs kaçacak diye su almayı unutmuşum ve dilim damağıma yapışmış. Bir delikanlı girdi 10-12 yaşlarda otobüsün kapısından üstü başı pejmürde pasaklı elinde kendisinin yarı boylarında 24 lü su kolisi.. Su isteyen var mı diye sordu? Ver 1 tane delikanlı dedim. O getirirken cüzdanı kurcaladım bozuk param kalmamış. 10 lira verdim alnından akan hakikaten toplumun yüzde doksanının unuttuğu alın terini sildi ufak Adam. Ve elini cebine attı onunda 2 lira bozuk parası varmış.

Tamam dedim delikanlı kalsın 10 lira. Yok Dedi gidip bozdurup geliyorum hemen. Dedim o Zaman ver o 2 lirayı gerisi kalsın. O da olmaz dedi su 2 lira. Tamam dedim borcun olsun bana. Ben borçlanmam dedi. İlla biri borçlanacaksa al suyu sen borçlan. Tamam dedim kızma hadi al parayı o Zaman bozdur gel. Yok Dedi ya otobüs gitmiş olursa tut sen bu parayı ben kendi paramdan bozdurup geliyorum. Dedim ya giderse otobüs ben ne yapacağım o Zaman. Senin paran bende kalsa ben senin gibi birine veremem. Ama sokakta benim gibi su satan çocuk çok! Sen bana veremezsen onlardan birine verirsin hepimizin kaderi aynı bizim sonuçta. Gözlerim dolu dolu baktım 10 lira elimde..

Ve gitti bozdurdu geldi 8 liramı verdi bana başını okşadım. Kaç su satıyorsun 1 günde dedim 200 kadar Normalde dedi ama bu gün daha senle siftah yaptım. o niye dedim. Suyum bitmişti almaya gidecektim baktım cuma vakti gelmiş cumayı kıldım su aldım geldim ancak. Peki dedim bu gün kazandığın yetecek mi sana? ve bizim bolluk içinde unuttuğumuz hatırlamadığımız bir cümleyi kurdu

“AZIN BEREKETİ OLURMUŞ”

babam öyle derdi…Baban nerede dedim? “ŞEHİT oldu. ŞEHİT OĞLUYUM” ben dedi. Ben ağlıyordum otobüs bize bakıyordu. Derken şoför geldi ve “eyvallah” dedi ufak Adam. Dedim bana Dua eder misin?. tamam ama sende bana anneme ve kardeşime edeceksin. Hasta olmayalım ve her gün tok güvende uyuyalım diye…”Peki dedim söz..

-Bu 4 lirayı bir ömür saklayıp her israfımda bakıp vazgeçeceğim inşallah.. Ben bu gün hayat dersi aldım, hem de en hasından.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu