PÜF NOKTASI

Hayatınızı Kolaylaştıracak 20 Sıradışı Püf Noktası

Genel Olarak Hayat koşturmacası içinde hep işimizi kolaylaştıracak küçük bilgiler ararız. Zaman kazandıracak, kolay iş yaptıracak küçük ipuçları için biz de sizlere özel bir liste hazırladık. Gün içinde kullanabileceğiniz küçük ama kullanışlı bilgiler arasında kıyafetlerinizi çabuk kurutmanın yolları, ayakkabılarınızı su geçirmez yapmanın incelikleri ya da telefonunun hoparlör sesini yükseltmenin ipucunu öğrenmeye ne dersiniz?

1.Çelikten gül köklendirme

İşte gül dallarından gül yetiştirmek için harika bir ipucu. Gül dikiminden önce, gül çubuklarının alt uçlarını küçük patateslerin içine iterek yerleştirin. Patateslerdeki nem ve besinler, dalın sağlıklı kökler geliştirmesine izin verecektir.

2. Su geçirmeyen ayakkabı

Kanvas ayakkabılarınızı su geçirmez hale dönüştürmek için balmumu ve fön makinesi dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok aslında. Ayakkabıların her tarafına balmumu sürün. Ardından, balmumunu eritmek için fön makinesi kullanın. İşte bu kadar! Su geçirmez ayakkabılarınız hazır!

3. Kısa sürede kıyafet kurutmak

Bir kurutma makinanız yoksa ve elbiselerini hızlı bir şekilde kurutmanız gerekiyorsa, yapabileceğiniz şey işte burada. Islak kıyafetlerinizi kuru bir havlu içine yerleştirin ve sarın. Fazla suyu sıkmak için tüm gücünüzle iyice sıkın. Fazla suyu tahliye ettikten sonra, giysinizi tamamen kurulamak için bir askıya asın. Bu şekilde çok daha hızlı kuruyacaktır.

4. Kokan Ayakkabılara çözüm

Kötü kokan ayakkabılarınız varsa, kokuyu emmek için her bir ayakkabının içine birkaç kuru çay poşeti koyun. Ayakkabılarınız sadece kokmuyor değil, aynı zamanda ıslak kalımış ise, pirinç ve kabartma tozu karışımı hazırlayın, minik keselere yerleştirin ve birkaç gün ayakkabıların içinde bırakın.

5. Ayağı sıkan ayakkabıları rahatlatmak

Yeni ayakkabılarınız ayağınızı sıkıyorsa, işte onları rahatlatmak için bir öneri: Her bir ayakkabıyı ıslak gazete parçaları ile olabildiğince sıkı bir şekilde doldurun. Ayakkabıların içinde gazete parçalarının kurumasına izin verin ve ardından gazeteleri çıkarın.

6. Kolay ateş yakmak

Cipsler sadece atıştırmalık bir yiyecek değil! Yağ ve patates, kimyasal katkılar cipsleri mükemmel ateşe dayanıklı bir malzeme haline getirir.

7. Küçük kayıp eşyaları bulmak

Küpe gibi ev içinde kaybettiğiniz küçük eşyaları bulmak için elektrikli süpürgenizi kullanın. Sadece bir elektrikli süpürgenin ucunu çorap veya külotlu çorapla sarın ve süpürmeye başlayın. Aradığınız nesnenin makinaya yakalanıp yakalanmadığını görmek için arada kontrol ederek süpürün.

8. Su şişesini işaretlemek

Günlük su alımınızı takip etmenin harika bir yolu su şişenizin işaretli olmasıdır. Su şişenizdeki çizgileri bir işaret kalemi ile belirleyin ve ardından işaretli seviyenin yanına su içtiğiniz zamanı yazın. İşaretleme, su içmeniz için görsel bir hatırlatma görevi görecek ve günlük su alım ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır.

9. Tuvaletteki inatçı küçük lekeler

Tuvaletin içine bir kutu Kola dökün ve bir gece bu şekilde bırakın. Ertesi sabah deterjanlı su ile üzerinden geçin ve sfonu çekin, yeterli!

10. Tıkanan giderleri açmak

Bir dakika boyunca lavaboya sıcak su akıtın ve daha sonra lavabo deliğine 1 bardak kabartma tozu dökün. Üzerine de yavaşça 1 bardak sirke ekleyin. Sıcak veya kaynamış suyla bir kez daha yıkayın. İşte lavabonuz açıldı bile!

11. Temiz duş başlıkları

Duş başlıklarınızı ya da muslukları temizlemek için bir torbaya beyaz sirke koyun ve duş başlığını da içine yerleştirin, lastik ile de ağzını kapatın. Bir gece bu şekilde bırakın. Ertesi sabah torbayı çıkarın ve su ile durulayın. Başlık tertemiz olacak!

12. Düğmeler düşmesin

Kıyafetlerinizdeki düğmelerin kaybolmasından şikayetçiyseniz, düğmenin dikildiği ipliklerin üzerine renksiz oje sürün ve sabitleyin.

13. Ter kokusunu gidermek

Evden çıkarken deodorant sıkmayı unuttuysanız üzülmeyin. Hayır yenisini alın demeden bir önerimiz var. Bir limonu ya da portakalı ikiye kesin ve kol altlarınıza sürün. Kokudan eser kalmayacak!

14. Telefon hoparlör sesini yükseltmek

Telefonun hoparlörlerinin sesini artırmak için telefonunuzu bir bardak veya bir kaseye koyun. Bu şekilde çalıştırın.

15. Buzun uzun süre dayanmasını sağlamak

Plaja ya da pikniğe gittiğinizde, soğutucunuzda buzların daha uzun süre dayanmasını sağlamak için, buzların üzerinde tuz serpin, böylece daha uzun süre donmuş halde kalırlar.

16. Nefes tazelemek

Eğer evden dişlerini fırçalamayı unutup çıktıysanız veya diş macunu bittiyse, bir elma yemeyi deneyin. Elma ısırmak ve çiğnemek ağız kokusu giderilmesinde son derece yardımcı olabilir.

17. Limonlu mumlar

Evinizin uzun süre güzel kokmasını ister misiniz? Portakal ya da limonlu bir mum yapın, ışığı ve aroması ile uzun süre dayanacaktır.

18. Sıkışmış bir kapağı açmak

İnatçı takılmış bir kavanoz kapağını açmak için çok sayıda yol duymuşsunuzdur. En iyi bilinen ve etkili yöntemlerden biri, kapağı bant kullanarak çıkarmaktır. Ama elinizde koli bandı yoksa yapabileceğiniz şey işte şu. Bir dakika veya iki dakika boyunca kapağın üzerinden sıcak su gezdirmeyi deneyin, aşağı doğru silin ve ardından açın. Aynı etkiyi elde etmek için kavanoz kapağını sıcak suya da tutabilirsiniz.

19. Tahta kaşık mucizesi

Bu eski numara asla başarısız şaşırtmaz. Tencereniz kaynarken taşmasını önlemek için üstüne bir tahta kaşık koyun. Çok fazla kaynayıp, suyu yükselirse, kaşık baloncukları patlatacak ve hızlı bir şekilde taşmasını engelleyecektir.

20. Telefondan SIM kartı çıkartmak

Bir küçük ataçın dış kenarını açın ve bu ucu SIM kartın bulunduğu yeri açmak için küçük deliğe yerleştirin ve dışarı çekin, hepsi bu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu