SAĞLIK

Her Gün 15 Dakikalık Yürüyüşün Vücudunuzda Yaptığı Değişimlere İnanamayacaksınız!

Stres altında iseniz, kafanızı boşaltmak, yaptıklarınızı gözden geçirmek ve kendinizi sakinleştirmek için zamana ihtiyacınız olabilir. Bazen güzel ve uzun bir yürüyüş iyi bir seçenektir. Yürüyüş yapmanın tahmin edemeyeceğiniz derecede büyük fiziksel ve zihinsel faydaları olabilir.

1.Kalp ve diğer kardiyovasküler sorunların riskini azaltır.

Bilim insanları, 1997-2007 yılları arasında yürümenin sağlığa faydası üzerine 4,200 makale yazıp yayınladılar. Çalışmalar, her yaştan insanın, yürüme alışkanlıkları, kardiyovasküler sorun oluşma riskleri, sigara ve alkol tüketimi alışkanlıklarını içeriyordu. Katılan her kişi 11 yıl boyunca takip edildi ve bu süreçteki sorunlar ve ölümler kayıt altına alındı. 11 yılın sonunda, bilim insanları, haftada 2.5 saat (günde 21 dakika) yürümenin kardiyovasküler sorunları %31, erken yaşta ölüm oranını ise %32 azalttığı sonucuna vardılar.

2.Obeziteyle savaşır.

Herkeste obez olma potansiyeli taşıyan genler bulunur. Bu genlerle alakalı 12,000 kişi üzerinde araştırmalar yapıldı. Günde bir saat yürüyen insanlarda bu genlerin yarısının ortadan kalktığı gözlemlendi. Ek olarak, şişmanlamada önemli bir rol oynayan tatlı yeme isteklerini frenlemeye yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar da vardır.

3.Kan basıncını düşürür.

Eğer yüksek kan basıncınız varsa, sakinleştirici bir yürüyüş tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. Yürümek ve kan basıncı arasındaki bağlantı ile ilgili araştırmalar yapıldı ve her gün sadece 10 dakikalık yürüyüşün kan basıncını düşürmede yardımcı olduğu saptandı. Eğer bu süreyi 20 dakikaya çıkarırsanız, daha fazla bile düşürebilirsiniz. Bu sağlıklıdır.

4.Hafızayı güçlendirir.

Serotonin beyin reseptörleri ile bağlantılı olduğu için, yürüyüş egzersizinin beyne faydası olduğu açıktır. Bir araştırmaya göre, yürüyüş hafızayı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Çalışmada, haftada 40 dakika yürüyen -haftada üç ila dört güne bölünebilir- katılımcıların, hipokampus aktivitelerini %2 oranında artırma potansiyeli taşıdığı bulunmuştur. Başka bir çalışma ise, düzenli bir yürüyüşün (15-20 dakika arasında olabilir) beynin küçülmesini yavaşlatabileceğini buldu. Çalışmadaki katılımcılar genellikle geç evre bunama ile ilişkili olan 60 ila 80 yaşları arasındaki insanlardı.

5.Eklem ağrılarını azaltır.

Fiziksel terapist Eric Robertson’a göre, kıkırdağın özellikle dizlerinizdeki bir amortisör gibi davrandığını ve zarar görebileceğini söyledi. Ağrı ve hareket etme sorunları yaşayabileceğinizi ekledi. Ancak egzersiz, özellikle yürüme, bu ekleminizi iyileştirmede yardımcı olabilir. Ayrıca, yürüyüşi, eklemleri yağlayarak korumaya yardımcı olur.

6.Stresi azaltır.

Stresli olduğumuzda bazen yemek yiyerek kafamızı dağıtmaya çalışırız. Yürümek bunu en iyi çözümlerinden biridir. Daha yüksek serotonin seviyelerine sahip olduğunuzda daha az stresli hissedeceksiniz, bu da daha az yemek yemeye neden olabilir. 15 ya da 20 dakika da olsa, yürüyüş bu serotonin seviyelerini artırmaya yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu