BİTKİLER

HÜCRELERİ YENİLEYEN MUCİZEVİ KANTARON YAĞI

Kantaron, 1400lü Yıllardan itibaren kullanılan, her yörede bulunabilen ve üzerinde sarı çiçekler açan şifalı bir bitkidir. Halk arasında sarı kantaron veya binbirdelik otu olarak bilinir. Çiçeklerinden ve köklerinden faydalanan kantaron bitkisinin sağlığa inanılmaz derecede faydaları bulunmaktadır.

Kantaron yağının faydaları

Doğanın mucizevi bitkileri arasında bulunan kantaron eski çağlardan günümüze kadar gelerek pek çok sağlık probleminin tedavisinde kullanılabilmektedir. Ağızdan da tüketilebilen kantaron yağı daha çok harici olarak kullanılmaktadır. Cilt ve deri hastalıkları üzerinde mucizevi etkileri bulunan kantaron yağının eşsiz faydaları bulunmaktadır.

Vücuttaki mikrobun kırılması ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynamaktadır.  Güçlü antiseptik özelliğiyle açık yaralarda ve kesiklerde tedavi amacıyla kullanılan kantaron yağı mikropları yok eden özelliğe sahiptir. Ayrıca doğal bir bal ile karıştırılarak kanamalar için kullanıldığında kanamayı durdurur. Bal ve yağı karıştırarak en doğal ve etkili bir antibiyotik elde edebilirsiniz.  Özellikle cilt üzerinde sayısız faydası ile cildi cansız hücrelerden arındıran kantaron yağı hücrelerin yenilenmesini desteklemektedir.

Çocuklarda pişik tedavisi için de kantaron yağını tercih edebilirsiniz. Ayrıca karın ağrısı bulunan bebekler için bebeğin karnına kantaron yağı ile masaj yaparak bebeğin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Romatizmal ve eklem ağrılarının dinmesine yardımcı olur. Ülser veya benzeri hastalıkların meydana getirdiği mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Kantaron yağı, antiseptik özellikleri

Bu sayede vücuda mikropların girmesini önlerken var olan mikropların da yok olmasını sağlıyor. Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iltihaplanmaların hızla iyileşmesini sağlıyor, Bu özelliğiyle yeni iltihaplanmaların oluşmasının da önüne geçiyor.

Yara ve lekelere de iyi geliyor

Ciltte oluşan çeşitli yaraların ve lekelerin hızla iyileşip yok olmasını sağlıyor.

Hücrelerin hızla yenilenmesini sağlıyor

Hücrelerin çok daha kısa sürede yenilenmesine destek oluyor.

Bağırsak hareketlerini düzenliyor

İshal, kabız gibi yaygın olarak görülen bağırsak sorunlarının geçmesine yardımcı oluyor.

Sivilcelere iyi geliyor

Kantaron yağı, antiseptik özellikleri sayesinde sivilce oluşumunun da önüne geçiyor, var olanların hızla iyileşmesini sağlıyor.

Cildin temizlenmesine yardımcı oluyor

Cilt sağlığını destekleyen bu yağ, cildin çok daha pürüzsüz, parlak ve canlı gözükmesine destek oluyor.

Kantaron yağı, doğal bir ağrı kesici gibi etki gösteriyor

Özellikle kas ve eklem ağrısı çekenlerin yardımına koşuyor. Romatizma, sırt ağrısı gibi ağrılara iyi geliyor.

Saç sağlığını destekliyor

Kantaron yağı, özellikle kepekten ve saç dökülmelerinden kurtulmak isteyenlere öneriliyor.

Egzamaya da iyi geliyor

Kantaron yağı, egzama ya da pişik sorunu yaşayanların da imdadına koşuyor.

Kan Şekeri Düşürüyor

Kantaron yağı, ağız yoluyla tüketildiğinde kan şekerini düşürücü bir etki oluşturuyor, Bu sayede kan şekeri yüksek seviyelerde olanlara yardımcı oluyor. Ancak, bu çok büyük bir etki olduğundan mutlaka bir uzmanın gözetiminde ve bilgisi dahilinde kullanmak, aksi halde asla uygulamamak gerekiyor. Vücuttaki kan şekerinin yükselmesi durumunda ağızdan alım ile kan şekerinin düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Ciltte yağlanma, leke, sivilce, akne gibi tüm cilt sorunlarına karşı kantaron yağı tüm cilt problemlerini ortadan kaldırmakta ve cilde pürüzsüz bir görünüm sağlamaktadır.

Zararı Varmı?

Kantaron yağının doğru ve ölçülü bir şekilde kullanıldığında ciddi bir zararı olmuyor. Ancak her üründe olduğu gibi aşırı kullanımında kantaron yağının da faydalı etkileri zarara dönüşebiliyor. Bu nedenle asla ama asla kullanırken aşırıya kaçmamak, yukarıda anlatıldığı şekillerde ve miktarlarda kullanmak gerekiyor.

KULLANIMI

Kantaron yağını ilk kez kullanacaksanız ;

Bileğinizin iç kısmına bir damla damlatıp en az bir kaç saat, en çok 24 saat bekleyin. Eğer bileğinizde kaşıntı, kızarıklık gibi herhangi bir rahatsızlık söz konusu olmazsa gönül rahatlığıyla harici olarak kullanabilirsiniz.

Cildinize sürerken

Cildinizde sürmek istediğiniz alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişse de kantaron yağını bir ya da birkaç damla kullanmanız yeterli olacaktır. Çok etkili ve kıvamlı bir yağ olduğu için dilerseniz zeytinyağı, badem yağı gibi farklı yağlarla karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Ağız Yoluyla

Eğer dahili olarak, yani ağız yoluyla tüketerek kullanmak istiyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalı, onun onaylamadığı hiçbir adımı atmamalısınız. Kantaron yağını ağız yoluyla tüketmeye karar verenlerin günde 1 çay kaşığını asla geçmemesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu 1 çay kaşığı kantaron yağı nasıl kullanılacak derseniz, doğrudan içebileceğiniz gibi ılık suyun içine ilave ederek de içebilirsiniz. Eğer tadını farklılaştırmak, yoğunluğunu azaltmak isterseniz yine doğal zeytinyağı ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu