SAĞLIK

İla-c Kullanmaya Son! Her Derde Deva Olan Kantaronun 19 Faydası

Kimyasal il-ac kullanmayı sevmeyip doğal tedavi yöntemlerini tercih edenler için mucizevi bir bitki kantaron! Türkiye’nin bir çok yerinde yetişebilen bir bitki olan kantaron birçok faydayla insan vücudunu iyileştirici etkiye sahip, tabii ki doğru ve yeterli kullanıldığında. Aktarlardan, kantaron çiçeği ya da kantaron yağı olarak iki farklı şekilde satın alabilirsiniz. Aktarların doğallığına güvenmeyenler için evde kantaron yağı tarifini de sizin için sunuyoruz.

Bakalım siz de faydalarını öğrenince bizim gibi şaşıracak mısınız?

*Hamile olanların ve kronik bir rahatsızlığı olanların doktor kontrolünde kullanmasını öneriyoruz.

1. Çamaşır suyu etkisi

Kantaron yağı içerdiği antiseptik özellikten dolayı yaraların mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Özellikle doğal balla karıştırıldığında antibiyotik özelliği gösterebiliyor.

2. Jetten bile daha hızlı

Kantaron yağı, hücrelerin daha hızlı yenilenmesine yardımcı oluyor. Cildi de ölü hücrelerden arındırıyor.

3. Artık pancar gibi dolaşmayacaksınız!

Yanıkları çok kısa sürede iyileştirebilme özelliği olan kantaron yağını, güneşten korunmak için de kullanabilirsiniz. Ayrıca yanıklardan dolayı oluşan ağrıları da hafifletmeye yardımcı oluyor.

4. Damar büzücü etki

Kantaronun damar büzücü etkisinden dolayı, büyük kazalarda meydana gelen kanamaları durdurabilme özelliği bulunuyor. İç ve dış kanamayı ağız yoluyla tüketerek ya da kanayan bölgeye sürerek kanamayı azaltabilir veya durdurabilirsiniz.

5. Migren mi, o da neymiş canım?

Baş ağrısı olanlar için bir ila-c niteliğinde olan kantaronun yağını başınıza masaj yaparak ya da çayını içerek tüketebilirsiniz. İkisi de baş ağrınızı dindirmekte yardımcı olacaktır.

6. Romatizmalarınız mı azdı?

Bel, sırt ve kas ağrıları için kantaron yağını ağrıyan bölgenize masaj yaparak uygulayın. Kekik ve ardıç yağıyla birlikte kullandığınızda ağrıların kesilmesi için daha iyi verim elde edebilirsiniz. Romatizma rahatsızlığına karşı da iyileştirici özelliği bulunuyor.

7. Bebişlerin tontiş popişleri yumuşacık

Özellikle bebeklerde oluşan pişikleri iyileştiriyor. Bebeklerde oluşabilecek alerji ihtimaline karşı kantaron yağını, suyla incelterek pişik bölgesine ugulayın.

8. Her şeyi yiyebilmek mükemmel olmalı

Ülser, gastrit gibi sıkıntıları olan kişiler, mide ağrılarını azaltmak ve hatta tedavi etmek için dahili olarak tüketebilir.

9. Simitlere oturmaya gerek kalmayacak

Oluşmuş olan hemoroid için kantaron yağı sürülebilir, yağı veya çayı tüketilebilir.

10. Haydi tuvalete!

Dahili olarak tüketildiğinde hazmı kolaşlaştırır ve ishali kesmede yardımcı olur.

11. Yaraya tuz yerine kantaron

Aşk yarasına iyi gelir mi bilmem ama, yatak yarası, kesik gibi yaraların iyileşmesine; ameliyat izi gibi diğer izlerin de tamamen geçmesine yardımcı olur.

12. Hoşçakal sedefciğim

İlk günlerde kaşıntı ve kurumalar oluşturmasına karşın sedef hastalığı için de iyileştirme özelliğine sahip. Cildinize harici olarak uyguladığınızda hastalığınızda iyileşme göreceksiniz.

13. Lütfen kantaron içip içip sokaklara çıkmayın

Kimyasal balgam sökücüleri kullanmak yerine dahili yolla aldığınız kantaron, balgamınızı atmaya yardımcı olur.

14. Hemen annelerimize öneriyoruz

Ah kadınların çektiği çileler.. Ne zordur menopoz dönemi. Kantaron, menopoz senptomlarına iyi gelerek oluşan sıkıntıyı atlatmada etkili oluyor. Günde 1-2 bardak kantaron çayı içerek rahatlama sağlayabilirsiniz.

15. Işıl ışıl bir yüz

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kantaron yağını cildinize uygulayabilirsiniz. T bölgesindeki siyah noktaları, deri lekelerini ve morlukları geçirmekte etkili. Bir pamuğa birkaç damla damlatıp cilde masaj yaparak uygulayın. Herhangi bir alerji oluşumuna karşı ilk seferlerde az az sürülmesi gerekir. Hassas cilde sahip olanlar 2-3 günde bir uygulayabilirler. Cildin aşırı tepki vermesinden korkuyorsanız öncelikle bileğinizde deneyebilirsiniz.

16. Solgun değil, dolgun saçlar

Kantaron yağı, saç dersini onarıyor ve hücre yenileciyici özelliği sayesinde derideki yeni hücrelerin gelişimini sağlıyor. Saçlı deride oluşan egzama ve kaşıntalara da iyi netice veriyor. Kantaron yağını, haftada 1-2 kez banyodan önce saç derisine masaj yaparak uygulayıp yarım saat saçınızda bekletin.

17. Yeşil reçeteli antidepresan mübarek

Kantaronun antidepresan özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Sınav stresi, düğün stresi çekmeye son! Her gün 2-3 bardak kantaron çayı için, depresyondan kurtulun.

18. Uçuksavar

Korkudan olsun, stresten olsun dudağınızda veya cildinizde çıkan uçuklara kantoron yağı sürerek onlardan kurtulabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla uçuğa yavaşça bastırarak uygulayın.

19. Gerim gerim gerilmiş sinirlere de birebir.

Sinirsel yüz ağrıları veya sinir sıkışmalarından kaynaklanan ağrıları, ağrıyan bölgeye uzun bir süre kantaron yağıyla masaj yaparak yok edebilirsiniz.

İşte sizi bu rahatsızlıklardan kurtaracak, süper kahraman kantaronun tarifi:

Kantaron yağı tarifi: Kantaron bitkisinin kurutulmuş çiçeklerini yarım litrelik bir cam şişenin içine koyun. Üzerini geçecek şekilde zeytinyağı doldurup tülbent ile kapağını gererek kapatın. 5 gün mayalanması için güneşte bekletin. Daha sonra ağzını kapatarak sadece sabah güneşini görecek şekilde 45 gün bekletin. 45 gün sonunda tülbent yardımıyla süzerek kullanın.

Çay tarifi:

Kaynatılmış suya 2-3 çay kaşığı kantaronu atarak 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Dahilen kullanım:

Kantaron otunun çiçeğini ezdikten sonra 3 katı bal ile karıştırıp sabah, öğlen ve akşam tok karnına yiyin. Günde en fazla 1 tatlı kaşığı tüketin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu