PÜF NOKTASI

İlk Bakışta Anlamsız Gelen Asıl Amacının Ne Olduğunu Öğrenince Şaşıracağınız 10 Şey!

Çoğu kişi tarafından merak edilen ve işlevinin ne olduğu ile ilgili her kafadan bir ses çıkan ilginç şeyleri sizler için derledik.

1. Gömleklerin yaka kısımlarının arkasında bulunan, üzerinde düğme olan şey ne?

Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi gömleğin yaka arkasında bir düğme bulunuyor. Peki ya bunun işlevi ne? Bu detay gömleğin askıya asılmasıyla ilgili. Gömlekler buradan askıya asılsın diye yapılmış ama tabii çoğu kişi buradan asmıyor askıya o da ayrı konu.

2. Bilgisayarların şarj kablolarındaki silindir yapılı şey ne?

Bu silindir yapılı şey ferrit ya da ferrit boğumu olarak biliniyor. Şarj kablosu üzerine binen elektromanyetik dalgaların yarattığı gürültüyü önlemek için kullanılmaktadır.

3. Uçakların camlarının alt kısımlarında bulunan küçük delikler ne?

Uçakta cam kenarında seyahat eden herkes bu detayı fark etmiştir diye düşünüyorum. Peki ya işlevi ne? Öncelikle uçak pencerelerinin üç farklı tabakadan oluştuğunu söyleyelim. Bu delik ise tabakalar arasındaki havanın basıncı ile uçak kabini içerisindeki havanın basıncını dengeleme görevini üstlenmektedir.

4. Gömleğinizin en üst düğmesi?

Bu detayı herkes fark etmiştir. Bir gömlekte bulunan bütün delikler dikeyken, neden en üst düğmenin olduğu deliğin yatay olduğunu hiç düşündünüz mü? Bunun sebebini şöyle açıklayalım; düğme deliği yatay değil de dikey olsaydı düğme sık sık yerinden çıkardı. Çünkü insan başı hareketli bir organ ve gömleğin o kısmının diğer deliklerden çok daha sağlam olması gerekiyor. Özetle; en tepedeki bu düğme deliği, yatay olmasından dolayı düğmeyi daha sıkı tutabiliyor ve düğme yerinden çıkmıyor bu sayede.

5. Koşu ayakkabılarının en üst kısmında bulunan ayakkabı bağı deliği ne?

Spor yapanlar iyi bilir ki spor yaparken ayakkabının sıkı olması ve ayağı tamamen sarması gerekir. Her ne spor yaparsanız yapın, hepsinde bu şekilde olması gerekir. Bu delikler de daha çok ayakkabının spor esnasında kullanıldığı zamanlarda işe yarıyor.

6. ”Converse” ayakkabıların yanında bulunan iki delik ne?

Bu küçük delikler ayakkabının hava almasını sağlar.

7. Makarna kaşığının ortasında bulunan delik ne?

Şöyle ki; bu delik ortalama olarak bir porsiyon makarnada bulunması gereken makarnayı ölçmek için kullanılmaktadır.

8. Kotlarda bulunan perçin ve küçük cep ne?

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz metal yuvarlaklara perçin deniyor. Dikişin tutmayacağı kalınlıktaki kumaşları birleştirmek gibi bir işlevi var. Küçük cepler ise eski tip saatleri koymak için tasarlanmış. Köstekli saatlerin içine gireceği şekilde yapılmıştır bu küçük cepler anlayacağınız.

9. Tükenmez kalem kapağının üstünde bulunan delik ne?

Bu deliklerin boğulmaları engellediğini söylesek? Evet, doğru duydunuz! Tepesinde bulunan delik sayesinde kapaklar yutulduğu takdirde nefes borusunu tıkamıyor ve insanlar nefes almaya devam edebiliyor. İnsanların kalemleri çoğu zaman istemsiz bir şekilde ağızlarına götürdüğünü düşünürsek, önemli bir icat olduğunu söyleyebiliriz aslında. Ne diyorsunuz?

10. Yeni giysiler ile gelen örnek malzemeler ne?

Yeni kıyafetler yıkandığı zaman farklı kimyasallara karşı tepkisini ölçmek için bu malzemeler kullanılır. Yani, yeni kıyafetleri yıkamadan önce bu hurda malzemeleri yıkayıp, kullanılan çamaşır suyunun kıyafet üzerinde bir hasar bırakıp bırakmadığı ölçülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu