FIKRA

İŞİ BIRAKIYORUZ

Yaşı gelince emekliye ayrılan bir adam kendine bir lisenin yanında küçük bir ev alır. Emekliliğinin ilk bir kaç haftasını huzur içinde geçirir ama sonra ders yılı başlar.

Okulların açıldığı ilk günü, dersten çıkan öğrenciler, bağırıp çağırarak yollarının üzerindeki her çöp bidonuna tekme atarlar. Bu çekilmez gürültü günler sürer ve yaşlı adam bir önlem almaya karar verir. Ertesi gün çocuklar gürültüyle evine doğru yaklaşırken, kapısının önüne çıkar ve onları durdurarak:

Çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Bu neşenizi sürdürmenizi istiyorum sizden. Ben de sizlerin yaşındayken aynı şekilde gürültüler çıkarmaktan hoşlanırdım, bana gençliğimi hatırlatıyorsunuz. eğer her gün buradan geçer ve gürültü yaparsanız size her gün 20 Lira vereceğim.” der.

Bu teklif çocukların çok hoşuna gider ve gürültüyü sürdürürler. Birkaç gün sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve onlara:

  • Çocuklar enflasyon beni de etkilemeye başladı. Bundan böyle size sadece 5 Lira verebilirim.” der.
    Çocuklar pek hoşlanmazlar ama yine devam ederler gürültüye. Aradan birkaç gün daha geçer ve yaşlı adam yine karşılar onları ve:
  • Bakın henüz maaşımı alamadım, bu yüzden size günde ancak 1 Lira verebilirim, tamam mı?” der.
    İçlerinden biri:
  • Olanaksız bayım günde 1 Lira için bu işi yapacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Biz bu işi bırakıyoruz.” der.

NOT: Adam sigorta şirketinden emekli bir yöneticidir 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu