PÜF NOKTASI

İşte Şeker Hastalığından Kabızlığa Kadar, Bamya Suyunun Kanıtlanmış Faydaları

bamya bir sebze olarak çok fazla faydaya sahiptir. Fakat son yıllarda insanlar arasında bamya suyunun da tüketildiğini görebilirsiniz. Bamya suyunun faydaları geç olsa da ortaya çıkmıştır ve her geçen gün daha fazla tüketilmektedir.

Bamya Suyunun Faydaları Nedir?

1. Boğaz enfeksiyonları

Bamya suyunun faydaları arasında boğaz enfeksiyonlarına iyi gelmesi de yer almaktadır. Boğazınızda oluşan iltihaplara ve boğaz şişmelerine iyi gelmektedir.

2. Şeker hastalığı

Bamya kandaki kolesterolü düzenleme özelliğine sahiptir. Bu yüzden şeker hastalarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

3. Kabızlık

Bamya suyu kullanan kişilerin kabızlık gibi sorunlar yaşamadığı görülmüştür. Bu yüzden hemoroid ve kabızlık sorunu yaşayan kişilerin bamya suyu tüketmesi gerekir.

4. Folik asit

Besinler arasında gerçekten folik asit bakımından zengin olan yiyeceklerin çok az olduğunu görebilirsiniz. Fakat bamya suyu folik asit açısından da çok zengindir. Bu yüzden çocukların ve hamilelerin mutlaka tüketmesi gerekiyor.

5. Bağışıklık

Bamya suyunun bağışıklık güçlendirme özelliği de bulunmaktadır. Bu şekilde vücudunuzun her hastalığa karşı direnç elde ettiğini görebilirsiniz.

6. Böbrekler

Özellikle diyabet hastalığı olan kişilerde böbreklerin olumsuz etkilendiğini görebilirsiniz. Bamya suyu ise vücuttaki şeker oranını belli bir seviyede tuttuğu için böbrek sağlığınızın korunmasına da yardımcı olacaktır.

7. Cilt nemlendirme

Bamya cildiniz için son derece sağlıklı bir besindir. Bamya suyu da cildinizin nem seviyesini yükseltme özelliğine sahiptir.

Cildi nemlendirme özelliği olduğu gibi kaşıntıların geçmesinde de etkilidir. Ek olarak akne ve sivilce oluşmasının da önüne geçer.

Bamya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Bamyanın sahip olduğu bu faydaları gören kişiler bamya suyunu nasıl hazırlayacaklarını da merak etmektedir. Bamya suyu hazırlamak için ilk olarak bamyaların sap kısımlarını kesmeniz gerekmektedir.

Sonrasında ise bamyaları bir kavanoza ekleyerek üzerine su eklemeniz gerekmektedir. Bu karışımı 8 saat boyunca beklettikten sonra bamyaların suyu çektiğini görebilirsiniz.

Kavanozdan çıkardığınız bamyaları sıkarak suyunu çıkarmalısınız. Bamyaların emmiş olduğu suyu bıraktıktan sonra posalarını atabilirsiniz. Sonrasında ise bu suyu içmeniz gerekmektedir.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu