SAĞLIK

KADINLARDAKİ KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Uzmanlara göre erkeklerde kalp krizi aniden gelişiyor ve pek fazla belirti vermiyor. Ancak durum kadınlarda biraz daha farklı.

Kadınlarda görülen yaygın kalp krizi işaretleri..

Kadınlarda kalp krizi belirtileri daha belirgin şekilde belirtiler veriyor ve semptomları belli aralıklarla görülebiliyor.

Olağandışı yorgunluklar

Gün içerisinde bedeninizi yoracak hareketler yapmadığınız halde birden bire gelen yorgunluklar ve kendinizi aniden ağırlaşmış hissetmek kadınlarda kalp krizinin önemli belirtilerinden biridir.

Terleme ve Nefes Darlığı

Terleme ve nefes darlığı belirtilerini gribin bir semptomu olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu semptomlarla sık sık karşılaşıyorsanız özellikle de spor sonrası gelişiyorsa bi an önce muhakkak bir hekime başvurmanız gerekir.

Göğüs dışındaki bölgelerde oluşan ağrılar

Sorunun bulunduğu bölgede her zaman ağrı görülmeyebilir. Çene ağrısı, sırt ağrısı ya da her iki koldaki ağrı erken kalp krizi uyarısı olabilir.

Bulantı veya Kusma

Özellikle kadınlarda kalp krizi belirtilerinin en önemlisi aniden gelişen bulantı ve kusma eylemidir.
Peki kalp krizi geçirme riskini en aza indirmek için neler yapmak gerekir?

Şekeri kesin

Çok fazla şeker, Vücudunuz üzerinde çok çeşitli olumsuz etkilere sahiptir ve bunlardan biri iyi kolesterolü düşürdüğü ve trigliseritleri arttırdığıdır. Bu kalp krizi riskinizi arttırır.

Egzersiz

Egzersizi yorucu günlük aktivitelerle karıştırmayın. Günlük yorucu aktiviteler kalp krizi riskinizi arttırır. Düzenli egzersiz yapan kadınlarda yapmayan kadınlara kıyasla kalp krizi riski %50 daha azdır.

Sarımsak tüketin

Yemeklerinize ve yeşil salatalarınıza her fırsatta sarımsak ekleyin. Sarımsak, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Güçlü antioksidan içerdiği için atardamarla bakteri oluşumunun önüne geçecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu