KADIN

KADINLARDA YUMURTALIK KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Kanser dünya çapında önde gelen hayatını kaybetme sebeplerindendir. Yıllar boyunca, bilim insanları ve araştırmacılar gece gündüz demeden çalışarak her tip kansere karşı tedavi üretmeye çalışıyor. Günümüzde hala bu çaresiz hastalığı öğreniyoruz ve elimizde ne yazık ki hala bir tedavi yok. Semptomları ve işaretçilerini takip ederek teşhis konmasını beklemek durumundayız.

YUMURTALIK KANSERİNİN BELİRTİLERİ ŞUNLAR OLABİLİR:

Yumurtalık kanseri, yumurtalıklar olarak bilinen kadın üreme organlarında kanserli hücrelerin oluştuğu bir kanser türüdür. Erken teşhis, yumurtalık kanserinin yönetiminde önemlidir, bu nedenle yumurtalık kanseri belirtilerini bilmek önemlidir.

Karın veya pelvik bölgede ağrı veya rahatsızlık:

Yumurtalık kanseri, karın veya pelvik bölgede ağrı, rahatsızlık veya basınç hissi gibi belirtilere neden olabilir. Bu belirtiler sürekli veya tekrarlayıcı olabilir.

İştah kaybı veya doygunluk hissi:

Yumurtalık kanseri, iştah kaybı, doygunluk hissi veya hızlı bir şekilde doyma gibi sindirim sistemi belirtilerine neden olabilir.

İdrar veya bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler:

Yumurtalık kanseri, idrar veya bağırsak alışkanlıklarında değişikliklere neden olabilir. Sık idrara çıkma, idrarda kan görülmesi, kabızlık veya ishal gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Mide bulantısı veya kusma:

Yumurtalık kanseri, mide bulantısı ve kusma gibi sindirim sistemi belirtilerine neden olabilir.

Karnın şişmesi veya şişkinlik:

Yumurtalık kanseri, karın bölgesinde şişme veya şişkinlik hissi gibi belirtilere neden olabilir.

Genel yorgunluk veya halsizlik:

Yumurtalık kanseri, genel yorgunluk, halsizlik veya enerji kaybı gibi genel belirtilere neden olabilir.

C’insel ilişki sırasında ağrı:

Yumurtalık kanseri, c’insel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık gibi pelvik ağrı belirtilerine neden olabilir. Bu belirtiler yumurtalık kanserinin belirti ve bulguları olabilir, ancak herhangi bir belirti tek başına yumurtalık kanseri teşhisi koymak için yeterli değildir. Bu belirtiler başka nedenlere de bağlı olabilir. Eğer bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Uzman, gerekli değerlendirmeleri yaparak doğru teşisi koyabilir. Erken teşhis, yumurtalık kanseri gibi kanserlerin tedavi başarı şansını artırabilir. Teşhis için şu an yapılabilecek herhangi bir test bulunmamaktadır ve semptomları sıklıkla başka hastalıklar ile karıştırılmaktadır. Fakat yeni araştırmalar gösteriyor ki bu kanser tipi için umut verici işaretler ve yumurtalık kanserinin erken ortaya çıkan semptomlarını belirtiyor.

Yumurtalık kanserinin erken sinyalleri ve semptomlarına girmeden önce, hastalık konusunda biraz bilgi vermekte fayda var. Üç tip yumurtalık kanseri mevcut; ilk olarak yumurtalığın dışında bulunan dokularda oluşan epitel tümörlerden kaynaklanabilir. Neredeyse yüzde 90 yumurtalık kanserleri epitel tümörlerden kaynaklanır. İkincisi, stromal tümörlerdir. Hormon hücreleri üreten yumurtalık dokusunda ortaya çıkan kanser hücreleridir. Bu tümörler erken aşamalarda saptanabilir ve yumurtalık kanserlerinin yaklaşık yüzde 7’si stromal tümörlerden kaynaklanır. Son yumurtalık kanseri türü üreme hücrelerinde gerçekleşir; bu tümörler yumurta üreten hücrelerde başlar. Genellikle, bu tip tümörler daha genç kadınlarda görülür.

Risk Faktörleri

Bir çok hastalık gibi, yumurtalık kanseri hakkında da konuşurken hesaba katılması gereken risk faktörleri vardır. Her yaşta kadın yumurtalık kanserine yakalanabilir ancak, 50 ve 60 yaşları arası kadınlar en çok risk altında olanlardır. Aynı zamanda, yumurtalık kanserine sebep olan gen mutasyonunu ailenizden kalıtsal olarak da almış olabilirsiniz. Bu gen meme kanseri geni 1 ve meme kanseri geni 2 olarak geçer.

Tanı

Bahsettiğim üzere, yumurtalık kanserini gösterebilecek bir test mevcut değil ancak doktorların karar verme aşamasında kullandıkları başka testler mevcut. İlk test, alt karnın ve pelvis kemiğinin ultrason ve tomografi yöntemleriyle incelenmesi. Bu iki test hastanın yumurtalığının şekli ve boyutu hakkında fikir verir. İkinci test, yaygın olarak yumurtalık kanserinde görülen CA 125 proteinini tespit edecek kan testinin yapılmasıyla gerçekleştiriliyor.

Yumurtalık Kanserinin Aşamaları

Yumurtalık kanserinin 4 aşaması vardır. İlk aşama yumurtalık kanseri bir veya her iki yumurtalıkta da bulunabilir. 2. Aşama pelvisin diğer kısımlarına yayılmaya başladığını gösterir. 3. Aşamada kanser karın bölgesine yayılmaya başlar ve son aşamada karın bölgesinin dışına yayılır.

Sürekli Şişkinlik

Eğer karın bölgenizde sürekli bir şişkinlik hissediyorsanız bu sıradan bir şey değil.(Genellikle üç hafta ve daha uzun süren), Bu yumurtalık kanserinin bir göstergesi olabilir. Yapılacak en iyi şey doktorunuza danışıp uygun bir tanı konmasını sağlamaktır. Pelviste veya Alt Karın Bölgesinde Ağrı Kadınların karın, pelvis ve midede ağrı hissetmeleri menstürasyon süresi boyunca normaldir. Fakat bu ağrının menstürasyon sonrasında geçmemesi yumurtalık kanseri göstergesi olabilir. Kadınların bu ağrı sarkması konusunda temkinli olması önemle vurgulanır çünkü menstürasyon sancısı ile sıklıkla karıştırılabilir.

Yeme Bozuklukları

3 haftalık süreç boyunca iştahınızın kaybolduğunu fark ederseniz, doktorunuza danışmanız doğru olur. Mide veya bağırsak problemlerine işaret edebildiği gibi yumurtalık kanseri habercisi de olabilir. Hangisi olduğuna dair şansa bırakmamak sağlığınız için en doğru seçim olur.

Acil İdrara Çıkma İhtiyacı

Eğer sıvı tüketiminde bir artış olmamasına rağmen, idrara çıkma sıklığınız arttıysa bu yumurtalık kanserinin erken habercisi olabilir. Aynı zamanda, bir an normal hissediyor iken bir sonraki dakika banyoya koşuyorsanız bu bir mesane enfeksiyonu veya yumurtalık kanseri belirtisi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu