SAĞLIK

KALBİNİZDE ANİ HIZLANMA VE YAVAŞLAMALAR OLUYORSA?

Halk arasında çarpıntı denilen.. Kalp Çarpıntısı; Kalp sağlıklı bir insanda 60-100 kez arasında atar ve bu durum kişinin efor durumuna göre değişir,

Kalpte ani hızlanmalar ve yavaşlamalar oluyorsa, kalp yerinden çıkacakmış gibi hissediliyorsa ve kişi bu süreçte kendini rahatsız hissediyorsa ‘kalp ritim bozukluğu’ denilen ‘aritmi’ üzerinde durulabilir. Kişi koşarken, heyecanlanırken, duygusal travma yaşarken veya stres altındayken kalp atışları normal olarak hızlanır. Ancak hiçbir sebep yokken aniden kalp atışının hızlandığı hissediliyorsa, mutlaka uzman görüşü alınmalıdır”

KALP ÇARPINTISININ NEDENİ ARAŞTIRILMALI

Çarpıntı şikayeti olan kişilere aritmi tanısı koymanın mümkün , “Bu yüzden aritmi şikayeti olan hastaların ayrıntılı bir kalp muayenesinden geçmeleri önerilir. İlk aşamada EKG (elektrokardiyografi) çekilerek ritim bozukluğuna ilişkin bir işaret olup olmadığı incelenir.

Ardından tiroit hastalıklarında da ritim bozukluğu görülebileceğinden hastaya k-an tahlilleri uygulanır. EKO ile de kalbin ve kapaklarının yapısında bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir. Sürekli çarpıntısı olmayan ancak ara ara şikayetleri olan hastalar, 24 saatlik EKG kaydını alan holter cihazı ile takip edilebilir. Bununla günün herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek ritim bozukluğu tanısı konulabilir”

KALP ÇARPINTISINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Kalp çarpıntısına neden olan faktörlere dikkat edilmesi gerekir, bunları şöyle sıralayabiliriz:
“Fazla miktarda kahve, kolalı içecek veya çay tüketimi, kansızlık, kalp damarlarında tıkanıklıklar, kalp kapaklarında problemler, tiroit problemleri, düzensiz ve doktor kontrolünde olmayan i-la-ç kullanımları, kadınlarda menopoz öncesi dönem, vitamin eksiklikleri ve kan şekerinde düzensizlik.”

“YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRMENİZ GEREKİYOR”

Kalp çarpıntısını kontrol altına almak için yaşam tarzı değişikliklerinin önemli ; “Stresi yönetmek, çay ve kahve tüketimini sınırlamak ve düzenli uyku bu önemler arasında sayılabilir. Çarpıntıya bayılma gibi şikayetlerin eşlik etmesi durumunda, hayati risklere sebep olabilecek ritim bozukluklarının varlığı gündeme gelebilir. Bu durumda i-l-aç tedavilerinin yanı sıra EPS (elektrofizyolojik çalışma) ve ablasyon tedavileri uygulanır. EPS işlemi, kasık bölgesindeki damardan girilerek kalbin içine yerleştirilen kablolar aracılığı ile kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi edinmek için yapılan girişimsel bir yöntemdir. Ablasyon ise EPS’nin ileri aşaması olarak farklı bir yöntemle radyofrekans (RF) dalgalarını kullanarak oluşan ısıyla kalp ritim bozukluğunun kaynaklandığı dokuları ortadan kaldırır. Diğer bir yöntem olan kriyoablasyon da kalpte ritim bozukluğuna neden olan odakları dondurarak, sorunun ortadan kaldırılması için uygulanan bir işlemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu