SAĞLIK

KALP KRİZİNDEN 1 AY ÖNCE ORTAYA ÇIKAN BELİRTİLER

Kalp krizi endişe vericidir özellikle de ne zaman ve kiminle karşılaşacağını tahmin etmek genellikle zordur. Ancak sürekli endişe içinde yaşamaya gerek yok, sadece bu anahtar sinyalleri önemsemeniz gerekiyor. İşte kalp krizinden bir ay önce ortaya çıkan 9 işaret:

1. Karın ağrısı

Midenizin sizi rahatsız ettiğini fark ettiyseniz (mide bulantısı, ağrı veya şişkinlik olabilir), Önemsenmelidir. Kalp krizi öncesi karın ağrısı epizodiktir, yani hafifler ve kısa bir süre daha kötüleşir.

2. Uykusuzluk

Uykuya dalma, uykuda kalma veya çok erken kalkma güçlüğü uykusuzluğun bir işareti olabilir. Uykusuzluk, özellikle kadınlarda artmış kalp krizi veya felç riskiyle de ilişkilidir.

3. Olağandışı yorgunluk

Yeterince uzun uyumuş olsanız bile kendinizi yorgun hissediyor musunuz? Bu alışılmadık yorgunluk, yaklaşan bir kalp krizinin ana semptomlarından biridir. Fiziksel ya da zihinsel aktiviteden kaynaklanmayan bu tür yorgunluk, günün sonuna doğru artar. Duş almak gibi basit görevleri yerine getirmenin çok yorucu olduğunu düşünüyorsanız not alın. Her zaman, her vakit sık sık kendinizi yorgun ve güçsüz hissediyorsanız bunun sebebi akciğerinize yeterli miktarda kanın ulaşmamasıdır. Kronik olarak yorgunluk yaşayan kişilerin kalp krizi riski oldukça yüksektir.

4. Saç dökülmesi

Kalp hastalığının en göze çarpan belirtilerinden biri başınızın üst kısmındaki saç dökülmesidir. Çoğu zaman 50’li yaşlarındaki erkekleri etkiler, ancak bazı kadınlar da risk altında olabilir.

5. Düzensiz kalp atışı

Aritmi (düzensiz kalp atışı) veya taşikardi (artan kalp hızı) aniden ortaya çıkabilir ve genellikle 1-2 dakika sürebilir. Bu düzelmezse, baş dönmesi ve aşırı yorgunluk hissedebilirsiniz, bu durumda derhal doktorunuza başvurmalısınız.

6. Solunum Sıkıntısı

Derin bir nefes alamıyorsanız, nefesiniz sığlaşır, nefes alırsınız, herhangi bir çabayla yorgunluk ve baş dönmesi hissedersiniz. Bu belirti, kalp krizinden 6 ay öncesine kadar ortaya çıkar. Kalp krizi gerçekleşmeden önce solunum sıkıntısı ve nefes almakta zorluk çekersiniz. Bunun en mantıklı sebebi ise damarlarınız tıkanık olduğundan dolayı akciğerinize kan gitmemesidir.

7. Artan terleme

Aşırı terliyorsanız kalp krizi geçirebilme riskiniz yüksektir. Başınız normalden daha sık dönüyorsa bunun nedeni beyne istenilen miktardan daha az kan gitmesidir. Peki başka nelere yapmak gerekir? Gün de 2 maden suyu için! Tabi ki bu tek başına önlemeye yetmez. Ama riski azaltma da önemli bir rol oynar. Çünkü maden suyunun içinde bulunan magnezyumun kalbin ve damarların çalışmasını düzenleyeceği , “Kalp damarlarında hiçbir tıkanıklık olmayan genç sporcuların veya normal insanların sauna, Fin hamamı gibi aşırı terleme sonucu ani kalp krizi geçirmesinin nedeni; magnezyum elektrolitinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Sauna sonrası maden suyu içilmesi bu nedenle önerilir.” Menopoz dönemindeki kadınlarda yaygın bir sorun olan bu sıcak basmaları çok daha kötü bir şeye işaret edebilir. Hava sıcaklığı veya egzersizden bağımsız olarak grip benzeri semptomlar, nemli cilt veya terleme olup olmadığına kontrol edin.

8. Göğüs ağrıları

En büyük ve en iyi bilinen semptom kollardan, çeneden, boynundan, omuzlardan veya göğüsten birinde veya her ikisinde Kuvvetli basınçtır. Erkeklerde bu belirti, hafife alınmaması gereken, yaklaşan kalp krizinin en önemli erken belirtilerinden biridir. Kadınların sadece% 30’u etkileniyor. Kalp krizinin en önemli belirtisi göğüsün ağırması ya da sıkışarak rahatsızlık vermesidir. Göğüs ağrısı dışında vücudumuzun başka bölgesinde de ağrıya rastlanabilir. Özellikle halk arasında da söylenen sol koltuk altının ağrıması önemli belirtidir. Ağrılar en fazla 15 dakika sürer. Bu yüzden bu belirtilere önem vermelisiniz.

9- Grip/Soğuk Algınlığı :

Normalden Kuvvetli öksürüyorsanız, çok fazla üşüyorsanız, ateşiniz yüksekse çok fazla telaşlanmanıza gerek yok çünkü bunlar kalp krizinin yüksek riskli belirtileri değildir.

Peki Kalp Krizi Anında NE YAPACAKSINIZ?

Pek çok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor, etrafta yardım edecek kimse bulunmuyor. Kalp atışları düzensizleşen ve kendisini bayılacakmış gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden önce yalnızca 10 saniye kadar zamanı vardır. Bu durumda ne yapmanız gerekir? Paniğe kapılmadan üst üste kuvvetlice öksürmeye başlayın. Arabanızı sağa çekin motoru durdurun dörtlüleri yakın arabanın arkasına geçip sırt üstü yere yatın ayaklarınızı arabanızın bagajına doğru yukarı kaldırın ve öksürmeye başlayın öksürmeden önce her seferinde derin bir nefes alın. Öksürükleriniz güçlü olsun, derinden gelsin ve uzun sürsün, tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır gibi öksürün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu