HABER

KALP KRİZİNE NEDEN OLDUĞU KANITLANDI

Kalp krizine neden olan kronik hastalıklar ve risk faktörlerinin yanı sıra kişi, krize neden olan birçok etkenle günlük yaşam içinde karşılaşabiliyor. Ağır ve tuzlu yemek, aşırı alkol tüketimi kalp krizini etkileyen nedenler arasında. Kalp krizi açısından riskli hastaların, ağır yemekler sonrası kalp krizi risklerinin 7 kat artığı belirlenmiştir. İşte kalp krizine neden olan besinler…

SAĞLIKSIZ YEMEK

Kalp krizlerine genellikle koroner kalp hastalığı neden olur. Koroner arterleri tıkayan madde, kolesterol birikintileridir. Kolesterol, normal bedensel işlev için hayati öneme sahiptir ancak çok fazla olması da zararlıdır. Sağlıksız bir yemek, karaciğerde yapılan ve parçalanan yüksek kolesterole yol açabilir.

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN

“Çok fazla doymuş yağ içeren yiyecekler yemek, karaciğerin kolesterolü kullanma şeklini değiştirir. Beslenme düzeninizde bunları azaltmaya çalışmalısınız” kalp krizi riskini azaltmak için uzak durulması gereken yiyecekleri şöyle sıraladı:

  • Margarin, palm yağı (Mutlaka Uzak durulmalı)
  • Beyaz çikolata, şekerleme, kek, puding ve bisküvi
  • Hamur işleri, börek, poğaça
  • Sosis, hamburger, pastırma ve kebap gibi yağlı etler
  • Hindistan cevizi, Hindistan cevizi kreması, hurma yağı
  • Krema, süt, yoğurt, krem peynir gibi tam yağlı süt ürünleri

DOYMUŞ YAĞ ORANI

“Birçok gıdanın üzerinde doymuş ve doymamış yağların bir listesi vardır. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri kesmeye, daha fazla doymamış yağ içeren yiyeceklerle değiştirmeye çalışın” Enerjimizin üçte biri, bir kadın için günde yaklaşık 70 g. ve bir erkek için günde 90 g. yağdan gelmeli. Ancak doymuş yağların bunun üçte birinden fazlasını içermemesi önerilir (kadınlar için 20 g. ve erkekler için 30 g.)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu