PÜF NOKTASI

KARARAN ÇAYDANLIKLARINIZ PIRIL PIRIL OLSUN

Evde uygulayacağınız basit yöntemlerle kararmış ve yanmış çaydanlıklarınızı kolaylıkla parlatabileceksiniz.Bazen sadece çaydanlığın dışı kararmıyor aynı zamanda içi de kararabiliyor. Hatta bu durum zaman zaman içtiğiniz çayın bile lezzetini bozuyor. Bu gibi durumlarda yeni bir çaydanlık olmak yerine size önereceğimiz yöntemlerle çaydanlıklarınızı ilk gün alınmış gibi parlatabilirsiniz. Peki kararan çaydanlıklar nasıl temizlenir? İşte yöntemi!

BU YÖNTEMLE PIRIL PIRIL OLACAK

Yanmış çaydanlığınızın içini kolaylıkla parlatabilirsiniz. Bunun için yanmış olan çaydanlığın içine yaklaşık yarım litre kadar su doldurun. Ardından 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve yarım bardak sirke ilave ederek kaynatın. Kaynattıktan sonra yumuşak sünger veya pamuklu bir bezle ovalayarak temizleyin ve ardından bol suyla durulayın. Çaydanlığınızın ilk günkü gibi parladığını göreceksiniz.

SİRKE VE TUZ KARIŞIMIYLA PARLATIN

Bunun yanında kararan çaydanlığın dışını temizlemek için, bir bardak sirkenin içine 1 çay kaşığı tuz atın ve tamamen eritin. Sonra çaydanlığın dışını bu sirke-tuz karışımıyla silin. Böylelikle kararan çaydanlığınız pırıl pırıl olacaktır.Metal çaydanlıklarınızda amonyaklı temizleyiciler yerine doğal yöntemleri kullanmanız, çaydanlıkların aşınmamaları açısından önemlidir. Ayrıca doğal yöntemleri tercih etmek sağlık açısından da faydalı olacaktır.Evde uygulayacağınız doğal malzemelerle yine çaydanlığınızın içini de parlatabilirsiniz.

ELMA KABUKLARI ÇAYDANLIĞIN İÇİNİ PARLATIYOR

Elma kabuklarını çelik çaydanlığın içini parlatmak için kullanabilirsiniz. Elma kabuklarını çaydanlığın içine koyun ve bir miktar su ilave edin. Bu karışımı ocakta kaynatın. Daha sonra bir miktar içinde bırakacak kadar suyu dökün. Bir sünger veya pamuklu bir bezle ovalayarak parlatın.

LİMON TUZU DA ÇAYDANLIK İÇİNİ PARLATAN YÖNTEMLERDEN BİRİDİR

Çaydanlığın içini parlatmak için bir diğer yöntem ise limon tuzu kullanmaktır. Çaydanlığın içine bir yemek kaşığı limon tuzunu koyun ve çaydanlığı su ile doldurun. Ardından çaydanlığın içindeki suyu 15 dakika kadar kaynatın ve sonra da suyla güzelce durulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu