SAĞLIK

KARIN AĞRISI DEYİPTE SAKIN GEÇMEYİN

Mide ağrısına pek çok faktörün neden olduğunu, bunlar arasında kalp krizinin de yer aldığının asla unutulmaması gerekir. Kalp krizinin, hayatınızı etkileyecek çok ciddi bir sağlık sorunu olduğunun artık herkes tarafından biliniyor, bu yüzden kalp krizi ve belirtilerinin çok iyi tanınması gerek.

Kalp krizinin, her zaman ağır, ezici göğüs ağrısı ile gerçekleşmez “Belirsiz mide ağrısı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi de kalp krizi habercisi olabilir. Mide ağrısına neden olan birçok faktör vardır. Ama kalp krizinin de midede ağrıya neden olduğunu unutmamak gerekir”

Kalp krizinin genellikle koroner arterde oluşan bir kan pıhtısı nedeniyle oluşur, “Bu kan pıhtısı kalp kasına kan gelmesine engel olur ve kalpte ağrı, kramp ve sıkışmaya neden olur. Bireyler ise bu durumu göğüste sıkışma olarak hissederler. Fakat bu ağrı yayılıcı olabilir.

Boyun, omuz, kol ve yazımızın konusu olan mide ağrılarına yol açabilir. Ağrı gerçekten kalpte olmasına rağmen, bu ağrı karın ya da midedeki bir bölgeye yayılabilir. Böyle semptomlar ciddidir ve hızlıca önlem alınmasını gerektirir. Kalp krizi durumlarında göğüs ağrısı olmadan da midede ağrı gerçekleşebilir.

Her mide ağrısının kalp krizi işareti olmadığı gibi mide ağrısına neden olan diğer sorunlar ise, “Asit reflüsü veya gastroözofageal reflü hastalığı, gıdaların sindirimi ile bir sorundan dolayı ekşimesi, sindirimdeki bir problem nedeniyle mide alanında hazımsızlık, şişkinlik hissi, peptik ülser, gastrit, pankreas iltihabı, safra kesesi iltihabı ve hepatit” şeklinde sıralanabilir.

Devam eden hafif veya orta kuvvetteki mide ağrılarında mutlaka doktora başvurulması gerekli : “Kalp krizi belirtileri çoğu insanda belirsiz huzursuzluk, sinirlilik veya korkuya neden olur. Eğer bu duygularla birlikte ani veya kuvvetli mide ağrısı; soğuk terleme; bayılma, baş dönmesi ya da sersemleme; yorgunluk veya halsizlik; bulantı ve kusma; omuz, boyun, kol, sırt, diş veya çene ağrısı; göğüste ağrı, basınç, sıkılma veya her türlü rahatsızlık hissi; nefes nefese kalma gibi nefes problemleri; terli, soluk soğuk veya nemli cilt gibi belirtiler bulunuyorsa mutlaka hızlıca yardım alınmalı.” Çoğu kimsenin mide ağrılarını önemsemediğinden kalp krizinden şüphelenmiyor, “Durum kalp krizi ile ilişkili ise kalıcı kalp hasarı ve hayatını kaybetmeye neden olabilir. Bu gibi durumlarda hemen ambulans çağırın. Sebebini bilmediğiniz mide ağrısını hiçbir zaman zararsız bir sorun olarak düşünmeyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu