PÜF NOKTASI

KARINCA VE BÖCEKLERİ EVİNİZDEN UZAKLAŞTIRAN 6 BİTKİ

Böcek sayısının artış gösterdiği yaz aylarında, zararlı kimyasallar kullanmadan ve doğanın dengesiyle oynamadan evinizden uzak tutmak için birçok yol arıyor olabilirsiniz.

Şimdi, kafanızdaki “Evde böcek varsa ne yapmalıyım?” gibi soruların cevaplarını vermeye başlıyoruz. Evdeki böceklere doğal çözüm olan 6 bitki ile tanışmaya hazır mısınız?

Fesleğen

Uzak tuttuğu zararlı canlılar: Sivrisinek, karasinek : Havaların ısınmasıyla geri dönen ve hem gündüz hem de gece saatlerinde rahatsızlık veren sinekleri evden uzaklaştırmak için fesleğeni kullanarak evinizde rahat bir nefes alabilirsiniz. Kokusu sayesinde sivrisinekleri ve kara sinekleri püskürten bu bitkiyi cam ve kapı önlerine, balkonunuza ya da odalarınıza yerleştirebilirsiniz. Hatta kaynar suyun içerisine fesleğen yaprağı koyabilir ve soğumasını bekledikten sonra suyu vücudunuza bir sprey yardımıyla sıkabilirsiniz.

Lavanta

Uzak tuttuğu zararlı canlılar:

Güve, sivrisinek, karasinek, pire : Lavanta, giyeceklerinizin düşmanı olan güveleri uzak tutmak için mükemmel bir çözüm! Ayrıca lavanta; güvelerin yanı sıra pire, karasinek ve sivrisinekleri kovan bitkiler arasında da yer alıyor. Bahçenizin güneş alan yerlerine ekebileceğiniz ya da saksılar sayesinde balkon ya da cam pervazlarına yerleştirebileceğiniz lavantaların kokusu insanlara hoş gelse de böcekler bu bitkinin kokusunu hiç sevmiyor!

Allium

Uzak tuttuğu zararlı canlılar:

Sümüklü böcek, yaprak biti: Bahçenizdeki ya da balkonunuzdaki bitkilere zarar veren böcekler için tek çare allium bitkisi! Oldukça güzel bir görünüme sahip olan alliumu bitkilerinizin aralarına konumlandırarak sümüklü böcek ve yaprak biti gibi böceklerden kurtulabilirsiniz.

Biberiye

Uzak tuttuğu zararlı canlılar:

Sebze böcekleri, karasinek, sivrisinek : Yemeklere lezzet vermek için kullanılan biberiye de evdeki böceklerden kurtulma yolları arasında yer alıyor. Sivrisinek ve karasineklerin yanı sıra ektiğiniz sebze ve meyvelere musallat olan z-ararlı böcekleri de uzaklaştıran biberiyeyi dilerseniz sprey halinde de kullanabilir ve evin dışındayken de faydasından yararlanabilirsiniz. Su ve kurutulmuş biberiyeyi yaklaşık yarım saat kaynatın. Ardından bu karışımı süzün ve suyu soğuduktan sonra bir sprey şişesine koyarak buzdolabında saklayın. Açık havaya çıkmadan önce vücudunuza sıkın.

Nane

Uzak tuttuğu zararlı canlılar: Sivrisinek, karınca, fare : Kuru haliyle yemeklerde, taze haliyle ferah içeceklerde kullanılan nane, aynı zamanda böcekleri uzak tutan bitkilerden biri! Karınca ve farelerin, kokusundan dolayı pek hoşlanmadığı taze nane saksılarını kapınızın, camlarınızın önüne yerleştirebilirsiniz.

Limon otu

Uzak tuttuğu zararlı canlılar: Sivrisinek, karasinek : Evinizde rahat bir şekilde oturmanızı, bahçenizde keyif yapmanızı engelleyen karasinek ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için limon otundan yardım alabilirsiniz; çünkü o da böcek kaçıran bitkiler arasında!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu