PÜF NOKTASI

KEÇİBOYNUZU VE YOĞURDUN ÖYLE BİR FAYDASI VARKİ

Keçiboynuzu ve yoğurt birlikte tüketildiğinde, insan vücudunun gereksinim duyduğu değerleri içermesi ile ilgi çekici bir besine dönüşen keçiboynuzunun faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi, öksürüğe iyi gelmesi, kabızlığı önlemesi, kan kolesterolünü kontrol etmesi ve akciğerleri temizlemesi yer alır. Keçiboynuzu ayrıca yüksek A ve B2 gibi vitaminler içerir ve cildiniz ve göz sağlığınız için iyidir. İçerdiği besin değerleri açısından oldukça zengin bir yiyecek türü olan keçiboynuzunu süt veya yoğurtla ile birlikte tükettiğinizde daha da faydalı. İnsan vücudunun gereksinim duyduğu değerleri içermesi ile ilgi çekici bir besine dönüşen keçiboynuzunun faydaları

Keçiboynuzunun faydaları neler,

Keçiboynuzu, baklagiller familyasından bir ağaçtır ve meyveleri hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Keçiboynuzu, içerdiği vitamin, mineral, posa ve antioksidanlar sayesinde pek çok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Keçiboynuzunun faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Vücudu toksinlerden arındırır, hücre yenilenmesini destekler ve kansere karşı savaşır
  • Kan kolesterolü ve kan şekeri seviyesini dengeler, kalp ve damar sağlığını korur.
  • Bağırsak hareketlerini düzenler, kabızlığı önler ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı korur.
  • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir, öksürüğü ve balgamı azaltır.
  • Kalsiyum deposudur, kemik sağlığını güçlendirir ve kemik erimesini önler.
  • Ağız ve diş sağlığını korur, diş çürüklerini ve diş eti iltihaplarını önler.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Keçiboynuzunun faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi ilk sıralarda yer alıyor. Kadınlarda ileri yaşlarda görülen kemik erimesini önleyen keçiboynuzu içerdiği yoğun kalsiyum içeriği ile de çocuklarda kemikleri güçlendirici bir etkiye sahip

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR

Balgam söktürücü özelliği ile dikkat çeken keçiboynuzunu süt ile birlikte tüketerek öksürük sorunundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

KABIZLIĞI ÖNLER

Keçiboynuzunun içerdiği besin değerleri arasında yer alan posa kabızlığı önlemesinin yanı sıra sindirim sistemini düzenleyici etkisi ile de dikkat çekiyor.

KAN KOLESTEROLÜNÜ KONTROL EDİYOR

Yapılana araştırmalara göre kan kolesterolünü dengeleyici bir etkiye sahip olan keçiboynuzu 2 ay boyunca süt, su ve yoğurt ile birlikte tüketildiğinde kan kolesterol değerlerini normale indiriyor.

AKCİĞERLERİ TEMİZLİYOR

Oldukça etkili bir yiyecek olan keçiboynuzu verdiği Özellikle sigaranın verdiği hasarı temizliyor. Akciğerleri güçlendiren keçiboynuzu özütünü her sabah aç karnına yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz.

TAVSİYE 

Keçiboynuzunun faydalarından yararlanmak için çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi unu, pekmezi veya tozu şeklinde de kullanabilirsiniz. Süt veya yoğurda katıp içebilir, tatlılara veya ekmeklere lezzet katabilirsiniz. Ayrıca keçiboynuzlu nefis tarifler de deneyebilirsiniz. Keçiboynuzu tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat edin, günde 2-3 adet veya 1-2 yemek kaşığı kadar tüketmeniz yeterlidir. Sağlıklı günler dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu