SAĞLIK

Kefirin Bu kadar Faydası Olduğunu belki sizde bilmiyordunuz!

Kefir probiyotik açıdan gezegende bulunan en zengin gıdalar arasındadır ve sızıntılı gut hastalığı gibi hastalıkları tedavi eden çok önemli bir süt ürünüdür.Aslında ilk duyanlar için şaşırtıcı olabilir ama Asya kökenli olan kefirin ismi Türk dillerinden olan ‘‘ keyif’’ten gelir. Yani kendini iyi hissetmek. Türk Cumhuriyetleri ve Rusya’da günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir.

Kefir, yüzyıllardır Asya’da hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır ayrıca doğru hazırlandığında, cilt, saç ve diyet için kullanılabilir.Kefir yüksek derecede B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini, biotin, folik asit, enzimler ve probiyotik içerir. Yoğurt gibi tadı vardır bir fermente süt ürünü (inek, keçi ya da koyun sütü)’dür.

Kefirin Sağlığa Faydaları

Kefir birçok coğrafyada çok fazla tanınmayan faydalı bir üründür. Fakat yanlış kullanımı bazı sorunlara neden olabilir. Kefirin özellikle bağırsak enfeksiyonlarına karşı güçlü bir etkisi vardır. Kafkaslar ve Rusya’da bol miktarda tüketilir ve bu coğrafyada yüz maskesinden saç bakımına kadar çok farklı amaçlarda kullanılır.
Mide ve Bağırsak Hastalıklarına İyi Gelir: Kefirin içerdiği vitamin ve mineraller, bağırsak ve mide de oluşan zararlı bakterileri öldürür ve bu organların hastalığa yakalanma riskini azaltır. Bunun yanı sıra hazmı kolaylaştırır, kabızlık, basur gibi sorunların çözümünde etkilidir.

Çocukları Gelişimine Katkı Sağlar:

Özellikle Kafkas ve Rusya coğrafyasında ufak yaşta tüketilmeye başlanır. Çocuğun gelişimine katkı sağlar, kemikleri güçlendirici etkisi vardır, gelişmeyi hızlandırır ve çocukların sağlıklı büyümesini sağlar.

Enfeksiyonlara Karşı Etkilidir:

Bağışıklık sitemini güçlendirdiğinden dolayı hastalıklara karşı korunma sağlar, en çok enfeksiyon hastalıklarına karşı etki gösterir.

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır:

Kefir kanser hastalıklarında kullanılan bir şifa kaynağı değildir. Daha çok bağırsak kanserinin oluşmasını engeller veya bu hastalıktan korur. Bağırsak kanserine daha çok çalışmayan ve asli görevlerini yerine getiremeyen bağırsaklar yakalanır, düzenli olarak kefir kullanımı bunu engeller. Çünkü kefir, antibakteriyel özelliğinden dolayı bağırsaklarda ur, kist ve zararlı bakterilerin oluşmasını engeller.

Uykusuzluk problemini çözer:

Herhangi bir nedenden dolayı uykusuzluk sorunu yaşayanlara yardımcı olur. Akşamları yatmadan önce içilen bir büyük bardak kefir, rahat bir uyku almanızı sağlar.

Zayıflamaya yardımcı olur:

Kilo sorunu daha çok bağırsakları düzenli bir şekilde çalışmayan kişilerde görülür. Kefir bağırsakların mükemmel bir şekilde çalışmasını sağladığı için zayıflamak isteyenlerin en çok başvurması gereken besinler arasında yer alır. Sabah ve akşam içilen bir büyük bardak kefir yeterlidir.

Cilde faydası vardır:

Kefirin içerdiği besinler cilt için faydalıdır, bunun için Kafkaslar bölgesinde çok farklı kullanımı arasında cilt maskesi olarak da kullanılır. Kefir ciltte yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkları giderir ve hücrelerin canlı kalmasını sağlar. Cildin güzel görünmesini sağlar. Kefirle yapılan yüz maskelerine ayrıca çilek ve benzeri besin maddeleri de karıştırılarak maksimum verim alınır. Bütün bunların dışında kuru ciltlere uygulandığında cildin nemlenmesini sağlar, kurumadan kaynaklanan bir sorunu kökünden çözer.

Saç bakımında Kefir:

Kefir saç bakımında da kullanılmaktadır. Fakat etkili olması için kefirin doğal olması gerekir. Saçlara uygulanan kefir bu şekilde bir saat bekletilir ve bir saat sonra saçlar klasik yollarla yıkanır. Kefirin içerdiği zengin derecedeki Kalsiyum, Potasyum, ve E, C, B vitaminleri zayıflayan saç köklerini kuvvetlendirir ve saçta meydana gelen tahribatın giderilmesine yardımcı olur.

Karaciğere Faydalıdır:

Kefirin kanı temizleme özelliği dolaylı olarak karaciğer ve kalbe faydalıdır. Bilindiği gibi temizlenen kan damlarda yaşanabilecek sorunları minimuma indirir. Böylece bu durum kalbe ve karaciğere fayda sağlar.

Kefir Maskesi:

Yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıklara kefir maskesi çok iyi gelmektedir. Bunun dışında yüz cildindeki yorgunluğu giderir, hücreleri besler, yüz cildini yumuşatır ve daha genç görünmeyi sağlar.Kefir maskesi yağlı ciltlere iyi gelir. Özellikle yüzde meydana gelen kara lekeler için hazırladığınız kefir maskesine ayrıca bal da ekleyebilirsiniz.Kefir maskenize iyice kıyılmış maydanoz ve salatalık eklediğinizde cildinize beyazlık katma imkanı sağlamış olursunuz. Ayrıca bu karışım, yağlı ciltler için mükemmel bir şifa kaynağıdır.
Ayrıca bir büyük bardak kefire bir çay kaşığı doğal ve kaliteli yağ ve 3 çay kaşığı havuç suyunu katın. Yüzünüzü önce ılık suyla yıkayın ve kefiri bir beze banarak maske yapın ve yüzünüze uygulayın. Gözlerinize yaklaştırmadan. 5 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın. Bu şekilde uygulamalarla yüzünüzün cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sağlamış olacaksınız.

Kefir Maskesinin Yapılışı ve Uygulaması:

Bir kasede 1 yemek kaşığı çok kaliteli doğal zeytin yağını 3 adet yarım çırpılmış yumurta sarısını 1 bardak kefirle iyice karıştırın. Bu 3 besin maddesini çok iyi karıştırdıktan sonra yüz kısmına uygulayın ve 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık süt ile yıkayın. 5 ila 10 dakika sonra normal su ile yıkayarak cildinizin güzel görünümün keyfini yaşayın.

Faydası Yanında bir de Kefirin Zararlarına Bakalım:

Kefir tüketiminin bir zarar verdiğini söylemek doğru değil. Fakat aşırı tüketimi zararlı sonuçlar doğurabilir. Kefir yetişkinler için 6 ay boyunca kullanılmasının bir sorun yaşatmayacağını söylemek mümkün. 3 yaş üstü çocukların ve yetişkinlerin günde 1 bardak (200 ml) kefir içmesi genel sağlığın korunması için yeterlidir. 3 yaşın altında günde 1 çay bardağı (100 ml) kefir tüketimi yeterlidir.Kefir tüketimi çok nadir de olsa, bağırsak, mide kramplarına ve kabızlığa neden olabilir.Özellikle gebelik döneminde kefir kullanmanın sağlığı mı zararlı olduğu yönünde uzmanlar arasında farklı görüşler var. Uzmanların bir kısmı gebelik döneminde kefirin faydalı olduğunu savunurken, bir kısmı ise tam tersi zararlı olduğunu savunuyorlar. Bu yüzden gebelik esnasında kefir tüketimine dikkat edin. Gerekirse bu durumu doktorunuza danışın.

AIDS ve benzeri hastalıklara karşı zararlı olabilir. Bu tür hastalıklar genelde zayıf bağışıklık sistemlerinde ortaya çıkar ve hastalık zaten zayıf olan bağışıklık sitemini daha zayıf hale getirir. Kefir aktif büyüyen bakteriler ve maya içermektedir, işte bu maya ve bakteriler bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde farklı enfeksiyonların gelişmesine neden olabilir. Eğer böyle bir hastalıkla mücadele ediyorsanız. Doktorunuza danışmadan kesinlikle tüketmeyin.

Tavsiyeler

Kefir, Kafkasya ve çevresindeki coğrafyanın yüzyıllardır tüketilen kadim besin kaynağı olduğunu herkes bilir. Bu coğrafyada kefir tüketimi bizim su tüketimimize eşittir desek abartmış olmayız. Kefir, özellikle kış aylarında içecek olarak tüketilen zengin bir besin maddesidir.Çok fazla bakteri içerdiğinden dolayı, tüketimine dikkat edilmesi gerekir ve aşırıya kaçılmamalıdır. Zayıf bağışıklık sitemi olan ve kronik bağırsak, mide sorunları yaşayanlar, kefir tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu