PÜF NOKTASI

Kepekli Saçlar için Pratik Çözümler

Kepek Sorunu bir çoğumuzun başına gelebilen bir saç derisi rahatsızlığıdır..Kepeklenme, saç derisindeki pullaşmış olan ölü derinin saç telleri arasından gözükmesidir. Kepeklenme sorunu, bulaşıcı değil, ancak , hoş bir görünüm vermediğinden pek hoşnut olunacak durum değil.Saçlarda görülen kepeklenme problemi, saçı az ya da çok yıkama, jöle benzeri saç ürünlerini kullanma, kuru bir cilde sahip olma, az su içerek cildi kurutma, stres, kaygı ve mevsimsel değişikliklerden dolayı oluşmaktadır.Görüntü kirliliği yapan bu kepeklenme için, öncelikle, kepek şampuanı kullanılmalıdır.Bunun haricinde, evde uygulayacağınız kolay ve pratik yöntemlerle kepeklenmeye son verebilirsiniz.

Kepekli Saçlara Doğal Çözümler:

  • 2 aspirini toz haline getirin ve saçınızı yıkayacağınız şampuana ekleyin. Bu karışımı saçınızda 1-2 dakika bekletin. Sonra iyice durulayın ve normal şampuan ile tekrar yıkayın.
  • Saçlarınızı ıslatın ve bir avuç dolusu kabartma tozu ile saçlarınızı saç derisine doğru iyice ovalayın. Sonra saçınızı iyice durulayın ve kurutun.

Bu yöntemi saçınızı her yıkadığınızda yapın. Fakat sadece kabartma tozu kullanın, şampuanlamayın. Saçınız başlangıçta kuruyabilir. Ancak, birkaç hafta sonra saç deriniz doğal yağlar üretecek, saçlarınız daha yumuşak olacak ve saç derinizin pul pul olmasından kurtulacaksınız.

  • İki yemek kaşığı limon suyu ile saç diplerinize masaj yapın. Sonra saçınızı durulayın. Daha sonra bir fincan suya bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bununla saçlarınızı ıslatın. Bu uygulamayı saçınızdaki kepekler kaybolana kadar her gün yapın.
  • Kötü durumdaki yoğun kepeği tedavi etmek için, saçınızı düzenli olarak şampuanla yıkayın, sonra ağız gargaralarıyla durulayın. Daha sonra saçlarınıza düzenli arıtıcı kreminizi sürebilirsiniz.
  • Şampuandan önce, kuru olan saç derisine tuzluk ile biraz tuz serpin. Sonra bu tuzu saç diplerine masaj yaparak yedirin. Daha sonra şampuanla yıkayın.
  • Şampuandan önce, kuru olan saç derisine sirke ile masaj yapın. Birkaç dakika bu şekilde bekleyin ve saçınızı durulayın. Saçınızı şampuanlayın ve köpükten iyice arındırın. Yani durulayın. En son, iki fincan soğuk suya, iki fincan elma sirkesi ekleyin ve bu karışım ile saçınızı durulayın.
  • İki litre suyun içine bir kahve fincan elma sirkesi ekleyip durulama suyu olarak kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu