PÜF NOKTASI

Kilo Vermenize Engel Olan Bu 8 Hataya Dikkat!

Ne yaparsanız yapın, ne kadar çok egzersiz yaparsanız yapın, yine de vücudunuzda biriken inatçı yağlardan kurtulamıyorsanız, yalnız değilsiniz. Milyonlarca insan kilo vermek için çabalıyor. İster inanın ister inanmayın, ancak günümüzde 600 milyon yetişkin ve 100 milyon çocuk obezite ile mücadele ediyor.Spor salonunda ne kadar vakit harcarsanız harcayın, kilo vermenizi engelleyen ve fazla kilolarıyla mücadele eden çoğu insanın yaptığı Bu 8 hataya dikkat edin.

Bütün kalorilere eşit davranmak

Bütün kaloriler eşit değildir. 100 kalorilik meyve tüketmek ile 100 kalorilik dondurmayı bitirmek aynı değildir ve vücutta yol açtıkları etkiler de farklıdır. Kilo vermek isteyen birisi öncelikle vücut tarafından salınan insülinin hangi miktarda olduğunu bilmelidir. Bu da tüketilen kalorinin cinsine bağlıdır.

Gün içinde vücuttan salınan çok sayıda insülin, vücudun yağı yok etmesini engellemenin yanı sıra aynı zamanda vücudu daha fazla yağ depolaması için teşvik eder. İnsulin miktarını arttıran kalori çeşitleri ise çoğunlukla basit şekerin içinde bulunan karbonhidratlardan gelmektedir. Yani eğer karbonhidrat tüketmek istiyorsanız, sindirimi yavaş ve kolay olan karbonhidratları tercih etmenizde fayda var. Karbonhidratlarla birlikte, protein de insülin seviyenizi arttırabilir. Özellik süt ve yoğurt gibi hayvansal ürünleri tüketirken dikkatli olun.

Yağsız vücut ağırlığına yeterli ilgiyi göstermemek

Eğer yoğun şekilde kalori eritmeye çalışıyor ve kardiyo yapıyor, ancak fazla yağlardan yine de kurtulamıyorsanız, belki de odaklanmanız gereken şey yağsız vücut ağırlığınızdır. Yağsız vücut ağırlığını arttırmak, vücutta dinlenen metabolizmayı uyandırır ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda insulin, leptin ve girelin gibi çeşitli hormonları da etkiler. Bu hormonlar hücreleriniz ile iletişime geçerek yağların depolanması mı yoksa vücuttan atılması mı gerektiğine karar verirler.

Gün içinde fazla yemek yemenin kilo verdirdiğine ve yağ yakmayı kolaylaştırdığına inanmak

Sabah ve akşam az yemek yemek ve gün ortasında fazla yemek yemenin yağ yakmayı ve sindirimi kolaylaştıracağına dair bir inanış mevcuttur. Bu yöntem doğru olmamakla birlikte vücudun daha fazla yağ depolamasını sağlayarak daha fazla kilo alınmasına bile yol açabilir.

Ramazan aylarında tuttuğumuz oruç, diğer coğrafyalarda artık bir diyet yöntemi olarak kullanılmaktadır. Buna göre insanlar, sabahın erken saatlerinde yemek yiyor ve gün içinde hiç bir şey tüketmiyorlar. Akşam vaktinde ise tekrar yemek yiyerek günü noktalıyorlar. Bu şekilde diyet yapan insanların, normal diyetlere göre daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir.

Sürekli kardiyo antrenmanı yapmanın yağ yakmanın tek yolu olduğunu düşünmek

Kardiyo egzersizi diğer egersizler kadar ilgi çekici olmadığından ve diğer egzersizlere kıyasla daha uzun ve sıkıcı olduğundan, insanlar kilo vermenin tek yolunun bu antrenman olduğunu düşünmektedirler. Ancak bu düşünce ile kardiyo antrenmanına başlayan insanlar bir süre sonra sıkılır ve kilo vermek için çaba harcamayı bırakırlar.

Eğer böyle bir düşünceye sahip değilseniz şanslısınız, yağ yakmanın, koşu bandında saatler harcamadan yapılabildiği farklı yolları da vardır. Kardiyo yaparken elde ettiğiniz verimi diğer egzersiz çeşitleri ile birleştirerek sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Antrenörünüz yağ yakma konusunda etkili çeşitli egzersizleri belirlemenizde size yardımcı olacaktır.

Kilo verme konusunda etkili olduğu söylenen mucizevi ilaçlara inanmak

Yağ yakmanın ve kilo vermenin kısa yolu yoktur. Yağ yakmayı hızlandırdığı söylenen haplar sadece kalp ritminizi arttıracak ve vücudunuza faydadan çok zarar verecektir. Sağlıklı bir diyete ve yaşam standartlarına uyarak ve bu haplardan uzak durarak kilo vermeniz, sizin için daha iyi olacaktır.

Yeteri kadar uyumamak

Uyku eksikliği vücudun hormon seviyelerini dengesizleştirir ve ertesi gün daha iştahlı olmanıza yol açar. İştahı etkileyen başlıca 2 hormon girelin ( aç hissetmemiz sağlayan hormon ) ve leptin (tokluk hissi veren hormon)dur. Yeteri kadar uyku uyumadığımız zaman, girelin seviyesi yükselir ve leptin seviyesi azalır. Bunun sonucunda da gün içerisinde sürekli olarak bir açlık hissi ile dolaşırsınız.

Sürekli stres altında olmak

 

Stres altında olmak vücudumuzda zarara yol açar. Stres, vücudun kortizol adındaki steroid hormonunu üretmesini sağlar. Bu hormon vücudun şekere duyduğu iştahı arttırır ve vücuda anlık enerji ve mutluluk sağlar. Ancak bu hormon vücutta uzun süre kalırsa, vücuda gereğinden fazla yağ depolanır.

Egzersizde aşırıya kaçmak

Vücudun sağlıklı kalması için egzersiz ve dinlenme arasında mutlaka bir denge olması gerekmektedir. Çok fazla egzersiz yapmak vücudun aşırı yağ kaybetmesine yol açabilir. Dinlenmeden egzersiz yapmak da karın bölgesindeki inatçı yağların oluşmasına yol açan kortizol seviyelerini etkiler.

Yukarıdaki hataları yapıyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, şu andan itibaren bu hatalara yapmaya bir son vererek daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu hataları yaptığını düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa da, bu yazıyı onlara paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu