HABER

KİNDER SÜPRİZ YUMURTA VE O ÜRÜNLER TOPLATILIYOR

Kinder Sürpriz yumurtalarındaki bakterinin ilk olarak 15 Aralık’ta Belçika’da bir fabrikada görüldüğü belirlendi.. Dünya Kinder Sürpriz’deki bakteri haberiyle sarsılmaya devam ediyor. Kinder Sürpriz çikolatalarında yaşanan salmonella krizinin ardından şimdi de Nestle’nin donmuş pizzalarında tespit edilen E.coli bakterisi gözleri gıda güvenliğine çevirdi. Kinder Sürpriz’de tespit edilen Salmonella bakterisinin 6 saat ile 6 gün arasında kuluçka süresinin olduğunu söyleyen uzmanlar, dünyanın konuştuğu bakterinin belirtilerini de bir bir saydı. İşte Kinder Sürpriz’de ortaya çıkan Salmonella’nın belirtileri..

HER İKİ BAKTERİ DE İNSAN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Kinder ürünlerinde tespit edilen salmonella’nın hayvansal kaynaklı bir bakteri , “Salmonella’nın 6 saat ile 6 gün arasında değişen bir kuluçka süresi var. Bu sürede semptomlar başlıyor. İshal, karın ağrısı, ani ateş yükselmesi gibi etkilerle vücutta kendini belli ediyor ve tüm vücudu etkileyebiliyor”

Ferrero’dan yapılan açıklamaya göre, bakteri, çikolata ürünleri için hammadde içeren bir tank filtresinde tespit edildi. Bunun üzerine içinde bakteri bulunan filtre kaldırıldı. O sırada fabrikada bulunan malzemeler ile çikolata ürünlerinin tedariki de durduruldu. Ancak İtalya merkezli çikolata üreticisi, Avrupa’nın 8 ayrı ülkesinde çok sayıda insanın Belçika’da üretilen ürünleri yedikten sonra nasıl salmonella enfeksiyonuna yakalandığı sorusuna yanıt veremedi. Şirket, konunun hala soruşturma aşamasında olduğunu belirtti.

Şirketin Salmonella şüphesiyle raflardan topladığı ürünler şunlar:

  • Kinder Surprise (bütün paketler)
  • Kinder Schokobons
  • Kinder Schokobons WHITE
  • Kinder Happy Moments
  • Kinder Mix Advent Calendar
  • Kinder Mix Peluche
  • Kinder Surprise Maxi

Fransa’da Nestle grubuna ait Buitoni marka donmuş pizzalarda da E.coli bakterisi tespit edildi. Mart ayından itibaren toplatılmaya başlanan pizzalar yüzünden 48’i çocuk 50 kişide zehirlendi, 2 çocuk ise hayatını kaybetti. Uzmanlar ise gıda güvenliği konusunda vatandaşların da en az yetkililer kadar önem vermesi gerektiğini belirtiyor.

Ferrero; İngiltere, Hollanda ve Belçika’nın da aralarında olduğu birçok ülkede, salmonella şüphesi içeren ürünleri geri çağırdı.Avrupa Hastalık Önleme ve Değerlendirme Kurumu’na (ECDC) göre, çoğunluğu küçük çocuklardan oluşan toplam 134 kişiye salmonella bakterisi bulaştığına ilişkin başvuru yapıldı. Arlon’da 15 Ocak’ta saptanan bakteriye ilişkin ilk başvuru, 7 Ocak’ta İngiltere’de yapılmıştı.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu