SAĞLIK

KIRIŞIKLIKLAR İÇİN YÜZ EGZERSİZLERİ

Yüz geliştirme veya yüz çalıştırma, cildin elastikiyetini artırmayı, düzenlemeyi ve genel olarak sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlamayı amaçlar. Bu yöntem aynı zamanda kan dolaşımını artırarak şişkinlikleri azaltabilir ve yüzün karakteristik özelliklerini belirginleştirebilir. Bilim insanları, 40-65 yaş arasındaki 16 kadının katıldığı 20 hafta süren bir deney yaparak, alın, kaş, göz, ağız ve boyun kaslarını hedef alan yüz egzersizlerinin cildi iyileştirdiğini ve yaşlanma belirtilerini azalttığını gözlemlediler.

Bu araştırmaya göre, düzenli yüz egzersizleri cildin genel sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Alın, kaş, göz, ağız ve boyun kaslarını çalıştıran egzersizlerin, cildin elastikiyetini artırarak yaşlanma belirtilerini azalttığı bulunmuştur.

Yüz egzersizi yapmak, özellikle alındaki kasları güçlendirmek için tasarlanmış hareketleri içerir. Bu hareketler, cildin daha sıkı ve canlı görünmesine yardımcı olabilir. Egzersizlere başlamadan önce, alındaki kasları ısıtmak için hafif ısınma hareketleri yapmak önerilir.

Sonuç olarak, düzenli yüz egzersizleri, cildin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirebilir, yaşlanma belirtilerini azaltabilir ve yüzünüzdeki karakteristik özellikleri daha belirgin hale getirebilir.

Egzersiz 1: Şaşırma ifadesi

Resimde gösterildiği gibi parmaklarınızı alnınıza yerleştirin. Şaşırmış gibi kaşlarınızı kaldırıp indirin.
Alnınızın kırışmadığından emin olun. Bu egzersizi 10 defa tekrar edin.

Egzersiz 2:Flört eden gözler

Yüz egzersizleri nazolabial kıvrımları, alnımızdaki kırışıklıkları, Gözlerimiz ve dudaklarımızdaki kırışıklıkları düzeltir. Cildi gerginleştirir ve tazelik kazandırır. Gerçekçi olmalıyız ki 2 gün yapılan yüz egzersizi bir şeyleri değiştirmek için yeterli değildir. Fakat bunu bir rutin haline getirip sadık kalırsanız sonuçları göreceksiniz. Yüz geliştirme, bir egzersizler serisidir. Egzersize her zaman yüzünüzü ellerinizle ısıtarak başlayın. Göz kapaklarınızı sıkıca kapatıp açın, yüzünüzü gevşetin, somurtun ve sonra gülün. Bu hareketleri en az 10 defa tekrar edin. Yüzünüzdeki deriyi çekiştirmemeye özen gösterin yalnızca yavaşça sıkın. Daha sonra yüzünüzü sıcak suyla yıkanmış havluyla silin ve rahatlayın. Bu ısınma hareketlerinden sonra egzersizlere başlayabilirsiniz. Bu hareket gözlerin kenarındaki kırışıklıklar için. Gözlerinizi sağdan sola çevirin. Soldan sağa, aşağı yukarı tekrar edin. Yalnızca gözleriniz hareket etmeli. Çenenizi hareket ettirmeyin. Bu egzersizi her yöne 5 defa tekrar edin.

Egzersiz 3: “O”

Ağzınızı ” o ” sesı çıkartacak şekilde açın. ” O ” sesini de çıkarabilirsiniz. Bu egzersizi 10 defa tekrar edin.

Egzersiz 4: Gülün

Bu harekette elmacık kemiklerinizi oynatmamaya çalışın. Dudaklarınızı ağzınızın içine çekin. Parmaklarınızı dudaklarınızın kenarına yerleştirin ve hafifçe bastırın. Kenarlardan kulaklarınıza doğru çekin. İlk pozisyona geri dönün. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

Egzersiz 5: Dil dışarda

Bu egzersizin amacı gıdıyı yok etmek ve boyundaki kasları güçlendirmek. Dilinizi dışarıya çıkarın ve yukarıya doğru itin. Kafanızı biraz yukarıya kaldırın ve sağa çevirin. Çenenizi yukarı kaldırın ve 10 saniye bekleyin. Sonra ilk harekete geri dönün ve diğer yöne doğru hareketi tekrar edin. Bu hareketi her yöne 5 defa tekrar edin.

Egzersiz 6: Büyükanne hareketi

Kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız bu hareket tam size göre. Ağzınızı açın Dudaklarınızı dişlerinizin arkasına getirin. Güçlü bir şekilde tutarak dudaklarınızı iyice dişlerinizin arkasına çekin ve 10 saniye bekleyin. Bu hareketi 15 defa tekrarlayın.

Egzersiz 7: ” Silgi “

Bu hareket alnınızdaki yatay çizgileri yok etmeyi amaçlıyor. Ellerinizi yüzünüzün etrafında birleştirin. Daha sonra ellerinizi alnınızdaki saç çizginize koyun. Geriye doğru ellerinizle çekin. Dudaklarınızı ” o ” sesini çıkartıyormuş gibi yapın ve 10 saniye bu pozisyonda bekleyin. Bu egzersiz boyunca alındaki gerginliği hissetmek önemli. Hareketi 20 defa tekrar edin.

PÜF NOKTASI

Bütün hareketleri yavaşça ve sakince yapmaya özen gösterin. Yüzünüze çok sert bir şekilde bastırmamaya özen gösterin. Egzersiz sırasında derin nefesler almayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu