PÜF NOKTASI

Kolay Temizlik için En Pratik 15 Yöntem

Araştırmalara göre, yetişkinler evlerini temizlemek için haftada 7 ila 19 saat harcamaktadır. Bu sayı, farklı faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin; yaş ve sosyal durum, bina tipi, oda sayısı ve kullanılan temizlik yöntemleri. Ayrıca, süreci daha kolay hale getirebilecek birçok etkili temizlik yöntemi bulunmaktadır.

Bu yöntemleri denemenizi öneriyoruz çünkü bazıları fazlasıyla orijinal. Bu arada, makalenin sonundaki harika bonusumuzu sakın kaçırmayın.!

1. Panjur Temizliği İçin Çorap

Panjur temizliği bizi fazlasıyla zorlamaktadır özellikle de temizlik beziyle temizlemeye çalışıyorsak. Sürekli kazara bir yerlere takılan temizlik bezinin yerine elimize taktığımız eski bir çorapla panjurları temizlemek hayatımızı kolaylaştıracaktır.

2. Fırında Pişirilmiş Yemeklerin Bulaşığını Temizlemek İçin Alüminyum Folyo

Pişirme kaplarını kolayca yıkamak için, bir alüminyum folyoyu buruşturup yaptığınız bir top ve biraz deterjan kullanabilirsiniz.

3. Pirinç Kapları Parlatmak İçin Ketçap

Pirinç kapları parlatmak için, yüzeye biraz ketçap sürün ve sürdüğünüz ketçabı sünger yardımıyla yüzeye dağıtıp ovalayın. Daha sonra, artıkları temizlemek için bir bez kullanın ve ardından pirinç kabı yıkayın. Sadece ketçabın yetmediği durumlarda biraz tuz ekleyerek işlemi uygulayabilirsiniz.

4.Pencereleri Temizlemek İçin Kabartma Tozu (Sodyum Bikarbonat) ve Sirke

Kir ve toz genellikle pencerelerin köşelerinde birikir ve bunları temizlemek için kabartma tozu ve sirke uygulamalısınız. Uyguladığınız kabartma tozu ve sirkeyi 5 ila 10 dakika arası beklettikten sonra bir diş fırçası yardımıyla karışımı köşelerden merkeze doğru uygulayın. Son olarak bir peçeteyle karışımı temizleyin.

5. Tuvalet Temizliği İçin Kâğıt Havlu ve Sirke

Tuvaleti temizlemeye başlamadan önce yapacağınız ufak bir hazırlık, kirlerin daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun için, bir miktar kağıt havlu üzerine biraz sirke dökmelisiniz. Sirkeyle ıslattığınız kağıt havluları tuvaletin içine yerleştirip birkaç saat boyunca bekletin. Sonrasında, yapmanız gereken tek şey kağıt havluları tuvaletin içinden almak.

6. Muslukları Parlatmak İçin Diş Macunu

Musluklarınızı parlatmak için yapmanız gereken tek şey üzerlerine biraz diş macunu sıkıp bir bez ya da sünger yardımıyla temizlemek.

7. Ev Tekstil Ürünlerini Temizlemek İçin Bulaşık Eldiveni

Evcil hayvanlarınızın tüylerini toplamak için bulaşık eldiveni kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu tür kir ve tozlar eldiveninize yapışarak sizi büyük bir zahmet kurtarmaktadır.

8. Paslanmaz Çelik Yüzeylerin Temizliği İçin Tıraş Kremi

Tıraş kremi kullanarak temizlediğinizde paslanmaz çelik yüzeylerin ve muslukların ne kadar kolay temizlendiğini siz de göreceksiniz. Aynı zamanda tıraş kremini halınızın üzerindeki lekeleri temizlemek için de kullanabilirsiniz.

9. Mobilya Üzerindeki Çizikleri Düzeltmek İçin Ceviz

Ahşap mobilyalardaki küçük çizikleri gizlemek için, doğal yağlar içeren ceviz veya Brezilya kestanesi ile cilalamalısınız. Daha sonra yüzeyi yumuşak kuru bir bezle parlatın. Bu metot, çizikleri ve diğer işaretleri daha az fark edilir kılacaktır.

10. Cihazları Parlatmak İçin Alkol

Mikrodalga fırınlar, su ısıtıcılar ve tost makineleri gibi cihazların ve teçhizatların paslanmaz çelik yüzeylerini parlatmak için alkol harika bir yol (votka kullanabilirsiniz). Bu tür şeyleri temizlemek için sadece birkaç damla alkol ve yumuşak bir temizlik bezine ihtiyacınız var.

11. Çekmeceleri Düzene Sokmak İçin Tepsiler ve Kaplar

Çekmecede eşyalarınızın karışmasına izin vermemek ve daha kolay bulmak için küçük kapları ve tepsileri kullanabilirsiniz. Kapları çekmeceye koyun ve eşyalarınızı uygun gördüğünüz şekilde düzenleyin. Bu metot, temizlik süresini ve sıklığını azaltmanıza yardımcı olacaktır çünkü her şey düzenli ve kolay ulaşılabilir olacaktır.

12. Eşyaları Düzenlemek İçin Dolap Kapaklarının İçini Kullanın

Kapıların ya da dolap kapaklarının içi de yerden tasarruf etmenize ve eşyalarınızı düzenlemenize yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken biraz kanca ve askı almak. Kavanozlar, bakım ürünleri, fırça ya da tarak gibi eşyalarınızı bu bölmede tutabilirsiniz. Bu özellikle depolama amaçlı kullandığınız odaların kapılarında ya da dolapların kapaklarında kullanabileceğiniz bir yöntem.

13. Dikey Düzenleme

Çekmeceye yerleştirdiğiniz havlu veya kıyafet gibi eşyalarınızı fotoğraftaki gibi silindir haline getirip düzenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemle eşyalarınızı bulmanız daha kolay olacağı gibi çekmeceniz de daha düzenli olacaktır.

14. Yastık Kılıfları

Yıkayıp ütülediğiniz nevresim takımlarınızı takım halinde yastık kılıflarının içine koyduğunuzda hem daha düzenli bir görüntü elde edersiniz hem de işiniz kolaylaşır.

15. Depolama İçin Dosyalık (Eğe Sapı) Kullanmak

Dosyalıkları banyoda tuvalet kağıtlarını depolama amaçlı kullanabileceğiniz gibi mutfakta da kek kalıplarını, konserveleri ve buna benzer mutfak gereçlerini depolamak için de kullanabilirsiniz.

BONUS

Tuvalet fırçasının ıslak kalmamasını istiyorsanız ve kurutacak bir yer bulamıyorsanız fırçayı tuvaletle oturağın arasına sıkıştırıp kuruyana kadar orada bekletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu