HABER

KÜRESEL ISINMA İLE BERABER SU KIYAMETİ KAPIDA!

Dünyanın ve insanlığın geleceğini etkileyecek, bugün için derin yara olan meselelerden biri ‘su’! Kürsel ısınma ile beraber ‘su kıyameti kapıda!’

klim değişiyor, su kaynakları azalıyor, kullanılabilir temiz su hızla kirleniyor. Kullanılabilir su başta olmak üzere su jeopolitiğini ele alan kapak konusuyla iddialı bir çalışmayı okurlarına sunuyor.

Küresel ısınma, iklim değişikliği, bilinçsiz tüketim gibi nedenlerle sularımız alarm veriyor. Yrd. Doç. Dr.Mustafa Akkuş 2050’de dünyanın yüzde 75’inin tatlı su kaynaklarına ulaşmakta sorun yaşayacağını söylüyor

yeryüzünün büyük bir kısmı sularla kaplı olmasına rağmen, insanların tatlı su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşayacağını söyleyen. Yrd. Doç. Dr. Akkuş, elde edilen verilere bakıldığında, 2025 yılına kadar dünyanın yaklaşık yarısının, 2050 yılına geldiğinde dünyanın yüzde 75’inin tatlı su kaynaklarına ulaşmakta sorunlar yaşayacağını söyledi.

SUYUN YÜZDE 98’İ SULAMAYA VE ENDÜSTRİYEL KULLANIMA UYGUN DEĞİL

20. yüzyılın ikinci yarısından sonra hızla artan nüfus, artan gıda ihtiyacı, sanayileşen toplum, artan kirlilik ve iklim değişiminin etkileri, temiz su kaynaklarını etkiliyor. Mevcut suyun oldukça savurgan kullanıldığı görülüyor.

Nüfusun hızlı artması, buna karşılık temiz su kaynaklarının sabit kalması, hatta daha da kirlenmesi nedeniyle, artık su sorunu çok daha kritik hale geliyor. Çünkü su kaynakları ‘sonsuz’ değil ve hızla tükeniyor.

Suyun yüzde 98’i sulamaya ve endüstriyel kullanıma uygun değil. Tüketim alışkanları da dünyayı gün geçtikçe su krizine biraz daha yaklaştırıyor. Su jeopolitiği gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor. Z Raporu, doğanın ve insanlığın geleceği için kritik olan t–ehlikeye dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu