SAĞLIK

MANDALİNA KABUĞUNU ATMAYIN

Lezzeti, vitamin ve faydalı besin değerleriyle , çoğumuzun severek yediği Mandalina , kabuğu ile de şifa dağıtıyor. Kabuğu Parfüm endüstrisinde de kullanılan Mandalina, Cilt bakım ürünlerinde kullanılan uçucu yağları içerir. Ancak birçok kişi bu lezzetli meyvenin, özellikle de kabuklarının gizli özelliklerinden habersizdir. İçerdiği Tıbbi faydaları görmezden gelip, bir çöp gibi Mandalina kabuklarını atmayalım faydalarını ,kullanabileceğimiz alanları ve uygulama şekillerini öğrenelim.

Keşfedilmemiş Antioksidan!

Bu sebeple mandalinanın birçok sağlık yararı vardır. Mandalina kabuğu ve eti; C vitamini, beta karoten, B6 vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. Dolayısıyla mandalina ve kabuğu doğal takviyelerde sıklıkla kullanılır.

 • Stresi Azaltır
 • Kolesterolü Dengeler
 • Kanser Tümör Riskini Önleyebilir
 • Zayıflamaya Yardımcıdır
 • Cilt Bozukluklarına İyi Gelir
 • Mide Sorunlarına İyi Gelir
 • Saç Derisini Nemlendirir
 • Toksinleri Atar
 • Kemikleri Güçlendirir
 • Göz Sağlığını Korur
 • Enfeksiyon Etkilerini Azaltabilir

MANDALİNA KABUĞUNUN VÜCUDA FAYDALARI

Mandalina kabuğunun bilmediğimiz özelliklerinden biri, iyi kolestrol düzeyi, kan şekeri ve sağlıklı bir karaciğere sahip olmanıza yardımcı olacak pek çok yararı olmasıdır. Yağlı gıdaların daha iyi sindirimine izin vererek, sindirim sisteminizin sağlığına yardımcı olduğunu ortaya koyan bazı çalışmalar yapılmıştır.

Mandalina kabuğu ile tedavi hastalıklar ve uygulama yöntemleri :

Kemikleri Güçlendirir

Mandalinanın kabuğu, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Bu mineraller kemik sağlığını destekler. Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan çinko, manganez, bakır ve fosfor içerir.
Kemik kırıklarını önler.

Saç Derisini Nemlendirir

Mandalina kabuğu, saç derisini nemlendirir.Saç derisinde oluşan kaşıntıları önleyebilir. Bu sayede daha sağlıklı ve kepeksiz saçlara kavuşmanızı sağlayabilir. Saçın parlak görünmesine destek olur.

BRONŞİT İÇİN:

1 Bardak Kaynamış Suya, iki yemek kaşığı mandalina Kabuğunu ekleyin, bir saat bekletin ve sonra için. Bunu günde üç kez tüketebilir ; bronşiti hızlı ve doğal olarak giderebilirsiniz.

ÖKSÜRÜK İÇİN:

Kabukları küçük parçalar halinde bölün, iyice kurutun. 1 bardak sıcak suyun içine 2 yemek kaşığı Kurutulmuş kabuğu atın,1 hafta boyunca serin bir yerde bekletin, bu süre sonunda kabukları çıkartıp, çözünmüş sıvıyı temiz cam bir kavanoza aktarın. Her yemekten önce ,günde üç kez için.

BURUN TIKANIKLIĞI İÇİN:

Küçük ağızlı bir kavanoza birkaç tane soyulmuş Mandalina kabuğu atın, üzerine sıcak su ilave edin. 10 dakika boyunca buharı soluyun. Nefesinizin açıldığını ,oldukça ferahladığınızı ve burun tıkanıklığınızın geçtiğini göreceksiniz.

SİNDİRİM SORUNLARI İÇİN:

Bu problem için kurutulup ,çekilmiş Portakal veya Mandalina kabuğu kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız tozu, yemeklerinize ekleyebilir ,mide ağrılarınızı sindirim sorunlarınızı azaltabilirsiniz. .

AYAK MANTARI:

Mantarın olduğu bölgeye, Mandalina kabuklarını ,bir hafta boyunca günde iki kez koymalı ve ovmalısınız.

BAŞ AĞRILARI SORUNLARI:

Küçük bir torbaya birkaç mandalina kabuğu koyun ve yanınızda bulundurun, onlardan gelen aromayı 15 dakika nefesinizle çekin. Ayrıca, Hafif baş ağrılarını aynı teknikle rahatlatabilirsiniz.

HİPERTANSİYON VE TAŞİKARDİ:

3 litre suya bir bardak taze mandalina kabuğu ilave edin, kaynatın ve bir saat bekletin. Vücudunuzu bu suyla yıkayın. Bu banyoyu iki güne bir yapmanızı öneririz.

Göz Sağlığını Korur..

Kabuğundaki yüksek A vitamini içeriği görme sağlığını iyileştirebilir. Göz problemlerinden sizi korumaya yardımcı olabilir. C vitamini içeriği ile de katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta) risklerini azaltabilir.

MANDALİNA KABUĞUNA ZEYTİNYAĞI DAMLATIRSANIZ,MUM YAPIMI

Mandalinanın kabuğunu ortadan ikiye ayıracak şekilde bir kesin.

Kabuğa zarar vermeyecek şekilde meyveden ayrılmasını sağlayın.

Daha sonra mandalinanın içerisinde yer alan beyaz liflerini fitil gibi olacak şekilde ortaya çıkartın ve içerisine zeytin yağı dökün.

Şimdi de mandalina kabuğunun diğer yarısını kullanacağız. bu kabuğun tepe kısmını yıldız şekli verecek şekilde kesin.

Mandalina kabuğu zeytin yağını emdiyse ortada yer alan lifi çakmak yardımıyla yakabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz tepe kısmını da kapatarak yanan kabuğun üzerine yerleştirin. Mandalina kabuğundan yapmış olduğunuz ev yapımı organik mumunuz hazır!

5 1 oy
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu