SAĞLIK

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ

Meme kanseri dünya genelinde ve ülkemizde kadınlarda en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Erken teşhisin tedavi başarı oranını artırdığı bu hastalıkla mücadelede, kadınlar kendi kendilerini düzenli olarak muayene etmelidirler. 20 yaşını geçmiş olan her kadın, normal rutin kontrollerin ötesinde, ayda bir kez elle kendi meme kanseri muayenesini yapmalı ve beklenmedik durumlarla karşılaşıldığında derhal doktora başvurmalıdır.

Meme kanserinin erken teşhisi için dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler şunlardır:

Memede Kitle Varlığı:

Meme kanserinde ilk belirti genellikle ele dokunulduğunda fark edilen düzensiz ve pürüzlü kitledir. Bu kitlenin tespiti için yatar pozisyonda el ile kontrol yapılmalıdır. Tek el başın altına konulurken, diğer el ile meme çevresi ve koltuk altı kontrol edilmelidir.

Meme Başındaki Şekil Bozuklukları:

Ayna karşısına geçip göğüsleri incelediğinizde meme başında şekil bozukluğu fark edilmelidir. Bu bozukluk tek bir memede veya her iki memede de görülebilir.

Meme Başı Akıntısı:

Durduk yere sıvı akışı, özellikle kanlı veya şeffaf akıntılar meme kanseri belirtisi olabilir. Bu akıntıların kontrol edilmesi önemlidir.

Memelerde Şekil Değişikliği:

Ayna karşısında meme kontrolü yapılırken, memelerin simetrisine dikkat edilmelidir. Bir memenin diğerinden daha küçük veya büyük olması durumu doktora bildirilmelidir.

Memede Şişlik, İçe Doğru Çekilme:

Meme bölgesinde baş, herhangi bir yerinde içe doğru çökme, şişlik veya ödemler, kanser belirtisi olabilir. Bu durumların değerlendirilmesi için doktora başvurulmalıdır.

Meme kanserine karşı önleyici bir adım olarak, elle muayenenin yanı sıra rutin doktor kontrolleri ve kanser tarama testleri de düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle 40 yaşından sonra kadınlar, meme kanserine karşı daha fazla bilinçlenmeli ve düzenli sağlık kontrolüne önem vermelidirler.

Meme kanseri dünya genelinde ve ülkemizde kadınlarda en fazla görülen kanser türlerinden biridir. Erken teşhisinde tedavi başarı oranı daha yüksek olan bu hastalığa karşı kadınların kendi kendilerini muayene etmeleri gerekir. Normal rutin kontrollerin dışında 20 yaşını geçmiş olan her kadın el ile kendi meme kanseri muayenesini ayda bir kere yapmalı, beklenmeyen bir durumda doktora danışmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu