KADIN

MENOPOZ BELİRTİLERİ VE BİLİNMESİ GEREKENLER

Bilim insanları menopoz belirtilerinin ortalama 48 yaşlarında başlayabileceğini belirtiyor. Menopoz kadının bir yıl boyunca regl olmamasıyla başlıyor. Bu süre içerisinde hormonal değişikliklere bağlı olarak rahatsız edici semptomlar yaşanabilir. Menopoz döneminde hangi semptomların olduğunu ve bu sürecin nasıl daha kolay geçirilebileceğini sizler için araştırdık. Yazının Sonunda menopoz döneminde yemek yeme düzeninden bahsediyoruz.

Değişken Ruh Hali

Menopoz dönemiyle ilgili 9 yıllık bir çalışma ile Menopoz döneminde olan kadın katılımcılara yaşadıkları semptomları ve sağlık durumlarındaki değişiklikleri sordular. Bu araştırmalar sonucunda menopoz döneminde olan kadınlarda bir sebep olmadan bile ani ruh hali değişiklikleri olduğunu gözlemlediler. Zamanla ve psikolojik değişikliklerle birlikle hızlı mod değişiklikleri daha az yaşanıyor.

Sıcak Basması

Emory üniversitesi bilim insanları menopoz dönemindeki sıcak basmasını ve terlemeyi araştırdılar. 45 ve 55 yaş arasında olan sağlıklı kadınların katıldığı çalışmada, en başta kadınlar ateşi varmış gibi ve terliyormuş gibi hissetti ve sonra yüz ve boyun bölgesi kızardı daha sonra üşüme hissedildi. Sonuçlar bu semptomların kadınların % 25.7 gözlemlendiğini gösterdi. Fakat menopozun son dönemlerindeki kadınların % 52.6sı bu semptomları yaşıyor. Bu semptomları daha az rahatsız hale getirebilmek için bazı baharatları, şifalı otları ve a’lkolü hayatınızdan çıkartmanız gerekebilir. Eğer s’igara içiyorsanız s’igarayı da bırakmanız gerekir.

Uyumakta Zorluk Yaşamak

Uyku bozuklukları menopoz döneminde ki kadınların en çok şikayet ettiği rahatsızlıktır.  Yapılan araştırmayla 45 ve 55 yaşlarındaki kadınlarda uyku problemlerinin menopozun değişik evrelerinde olabildiği Fakat sıcak basmasının ve depresyonun bağlantılı olduğunu diğer problemler çözüldüğünde uyuma düzeninin de normale döneceğini belirtiliyor.

Depresyon

Menopoz döneminin depresyon ihtimalini arttırıyor ve Ayrıca bu dönemdeki kadınlar için bazı tavsiyeler de var. Menopoz dönemi hayatta başına gelen çoğu kadının hemen hemen aynı semptomları yaşadığı normal bir deneyim. Fakat bazı kadınlar hem fiziksel olarak hem de psikolojik rahatsızlıklara daha açık ve yatkın olabiliyorlar. Depresyona girmek büyük bir ihtimal. Eğer kadınlar zamanında gider ve depresyon için test yaptırırlarsa, etkilerin azalmasını hatta semptomların geçmesini sağlayabilirler.

Hafıza Problemleri

Yapılan bazı çalışmalar menopoz dönemindeki kadınların hafıza problemleri olabileceğini gösterdi. 44 ve 62 yaşları arasında 68 kadından en az 35 i sıcak basması, ani mod değişiklikleri ve hafıza problemleri olduğunu belirttiler. Daha sık bir şekilde sıcak basması yaşayan insanların test sonuçları o kadar sık sıcak basması yaşamayan insanlara göre daha kötü ve daha sık sıcak basması yaşayan kadınlarda hafıza problemleri daha uzun süre görülüyor. Ayrıca daha negatif düşünceli olan kadınların test sonuçları ateş basması olanlardan daha kötü olarak görüldü.

Damar Problemleri

bilim insanları menopoz dönemiyle damar rahatsızlıkları arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Menopoz dönemindeki kadınların damar hastalıklarına yakalanmaları daha büyük olasılık diyor. Bu dönemde karaciğerin kalitesi kötü etkileniyor. Bu dönemde kalp ve damar sağlığınıza ayrıca önem vermeniz gerekiyor. Ayrıca bacaklarda ve kollarda şişmeler yaşayabilirsiniz. Bu sorunu akşamları daha az su içerek geçirebilirsiniz.

Baş Ağrıları

Yapılan yeni bir araştırmada migren baş ağrılarının menopoz dönemi başladığında ortaya çıktığı görülmüş. Genellikle kadınlar erkeklerden daha çok baş ağrısı yaşıyor ve menopoz dönemindeki kadınlarda baş ağrısı yaşama sıklığı % 76 artıyor. Menopoz döneminde veya menopoz başlangıcı döneminde hormonal değişiklikler için doktorlar hormonal terapiler önerebilirler.

Stres

psikiyatri departmanı çalışmasına göre östrediol ( östrojen hormonunun bir çeşidi ) değişimi çok yaygın olarak görülüyor. Menopoz dönemine geçişte psikolojik streste ve duygusal hassaslık artabilir. Yani östrodiol hormonundaki değişiklikler sebebiyle kadınlar daha hassas olabilir ve sosyalliği reddedebilir. Bu hassaslık, psikolojik sosyal stresle birleştirildiğinde kadınlarda depresyon belirtileri görülebiliyor. Fiziksel aktiviteler, yoga ve meditasyon bu semptomları elemekte başarılı olabilir.

Libido Azalması

Kadınlar menopoz döneminde c’insel istekte ciddi bir düşüş yaşıyorlar. SWAN adı verilen bir çalışmanda yürütülen bir araştırmaya katılan orta yaşlı kadınların % 75 ten daha fazlası c’insel hayatının çok önemli olduğunu belirtiyor. . Irk ve etnisite c’insel hayatın durumunu etkilediği gözlemlenmiş. Afrikan – Amerikan kadınlar c’insel hayatlarında daha az bir düşüş yaşarken japon kadınlarsa beyaz kadınlara göre daha büyük bir düşüş yaşamıştır.

BONUS: Menopoz Döneminde Yemek Yeme

  • Eğer sağlıklı bir yemek yeme düzeniniz varsa menepoza geçiş sürecinizi kolaylaştırabilir.
  • Kalsiyum alabilmek için yeterli miktarda süt ürünleri tüketin.
  • Ekmekten, meyveden ve pirinç’ten yeterli lifi alabilirsiniz.
  • Çok su için.
  • A’lkol tüketiminizi azaltın.
  • Şeker ve tuz alımını azaltın.
  • Fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi olabilmek için doktorunuzu mutlaka yaşadığınız değişikliklerden haberdar edin.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu