PÜF NOKTASI

MERCİMEK DEYİP GEÇMEYİN, ÖYLE FAYDALARI VARKİ

Güney Asya evlerinin çoğunda yıl boyunca temel gıda olan mercimek, herhangi bir öğüne doyurucu bir katkıdır. Çorbalarda ve yahnilerde özellikle işe yararlar, ancak onları salatalara atabilir, köftelere püre haline getirebilir, daldırmalara karıştırabilir ve cips haline getirebilirsiniz. Ve çabuk pişen yapıları onu sade akşam yemekleri için kolay bir seçenek haline getiriyor. Hepsi bu kadar değil, mercimek de besleyici bir takozla gelir. İşte sağladıkları tüm sağlık yararları.

1. Kalbi Korur

Diyetinize mercimek dahil etmek kalp hastalıklarını önleyebilir. Çalışmalar, bunları genel olarak düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir. Yaklaşık 248 kilolu insan üzerinde 8 hafta boyunca yürütülen böyle bir çalışma, her gün üçte bir fincan (60 gram) mercimek yemenin “iyi” HDL kolesterol düzeylerini artırdığını ve “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde azalttığını buldu. Buna ek olarak, mercimek tansiyonunuzu da düşürebilir. Bir çalışma, mercimek yiyen sıçanların, bezelye, nohut veya fasulye verilen sıçanların aksine, kan basıncında daha fazla düşüş olduğunu ortaya koydu. Buna ek olarak, mercimek içindeki proteinler, vücutta anjiyotensin I dönüştürücü enzim (ACE) adı verilen ve normalde kan damarı daralmasını tetikleyen ve dolayısıyla kan basıncınızı artıran bir maddeyi bloke edebilir.

Son olarak, aşırı kilolu veya obez olmak da kalp hastalığı riskinizi artırır. Ancak mercimek çok doyurucu olduğu için genel kalori alımınızı düşürür ve kalbinizi sağlıklı tutar.

2. Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür

Kan şekeri seviyenizi yönetmeye çalışıyorsanız, mercimeklerdeki polifenoller yardımcı olabilir. Bir çalışma, mercimek tüketmenin düzenli olarak kan şekerini düşürdüğünü buldu. Araştırmacılar, bu yararın yalnızca mercimeklerdeki karbonhidrat, protein veya yağ içeriğinden ve aslında içlerindeki polifenollerden (antioksidanlar) kaynaklandığından emin olsa da, bunun arkasındaki kesin mekanizma belirsizdir.

3. Sindirime Yardımcı Olur

Eğer mideniz zayıfsa ve sürekli sindirim sorunları yaşıyorsanız, diyetinize mercimek eklemek yardımcı olabilir. Bir fincan, dışkınıza hacim katan ve geçişini kolaylaştıran 15.6 g lif sunar. 16Bunu yaparken kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerinizi düzenli tutar.

4. Hamilelikle İlgili Komplikasyonları Önler

Folat hamile kadınlar için önemli bir besindir. Doğuştan gelen engelleri önlemek için kritik olarak kabul edilir. Aslında, gerekli folat alımına ayak uydurmanın, hamilelikten en az bir yıl önce tüketilmesi durumunda erken doğum şansını %50 veya daha fazla azalttığı gösterilmiştir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), kadınların doğurgan oldukları yıllarda her gün 400 mikrogram (mcg) folik asit tüketmelerini ve bir fincan mercimek, bir gün için gerekli olan folat ihtiyacının neredeyse %90’ını karşılamasını önermektedir.

5. İyi Bir Protein Kaynağıdır

Protein, dokuları inşa etmek ve onarmak için olduğu kadar enzimler, hormonlar ve diğer vücut kimyasallarını yapmak için de gereklidir. Protein aynı zamanda kemiklerin, kasların, kıkırdakların, cildin ve kanın yapı taşıdır. Buna ayak uydurmak, bu nedenle, gereklidir. Bir fincan mercimek, 17.86 g makro besin sağlar. Bu onu vejetaryenler ve veganlar için iyi bir protein kaynağı yapar. Bununla birlikte, mercimeklerin onları et ve yumurta gibi eksiksiz bir protein haline getirmek için 9 amino asidin tümüne sahip olmadığını belirtmek önemlidir.

6. Tiroid Sağlığını Destekler

Tiroid bozuklukları teşhisi konduysa, mercimek stoklayın. Bir fincan porsiyon, önerilen günlük alımınızın %19.56’sını oluşturan 0.978 mg manganez sunar. Bu besin, enzimlerin vücudunuzda düzgün çalışmasına ve çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, tiroid bezinin normal çalışması için gerekli olan ve iştahınızı, metabolizmanızı, kilonuzu ve organ verimliliğini korumanıza yardımcı olan hayati bir hormon olan tiroksin üretiminde de rol oynar. Diyetinize mercimek eklemek tiroid hormonlarınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

7. Epileptik Nöbet Örneklerini Düşürebilir

35 yaş üstü yetişkinlerde epilepsinin önde gelen nedeni, beyninize giden kan akışının azalmasından kaynaklanan felçtir. Manganezin damarları genişlettiği ve kanı beyin gibi dokulara verimli bir şekilde taşıdığı ve buna karşılık inme ve epileptik nöbet riskini azalttığı bilinmektedir. Buna ek olarak, vücudun manganez içeriğinin bir kısmı beyinde bulunur ve manganez seviyelerinin nöbet bozukluğu olan bireylerde daha düşük olabileceğini düşündüren birkaç çalışma vardır. Mercimek, bu nedenle, inme ve nöbet vakalarının azalmasına yardımcı olabilir.

8. Kanseri Önleyebilir

Mercimekleri diyetinize dahil etmek sizi kansere yakalanmaktan koruyabilir. Güçlü antioksidan, antienflamatuar ve nöroprotektif etkileri olduğu bilinen prosiyanidin ve flavanoller gibi polifenoller (antioksidanlar) bakımından zengindirler. Bir çalışma, mercimeklerin iltihaplanmayı teşvik eden molekül olan siklooksijenaz-2’nin üretimini engellediğini buldu. Buna ek olarak, bir laboratuarda test edildiğinde, mercimek içindeki polifenoller, özellikle kanserli cilt hücrelerinde kanser hücresi büyümesini durdurabildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu