SAĞLIK

MİDE AĞRISI’NIN BELİRTİLERİ VE DOĞAL ÇÖZÜMLER

Mide ağrısı yaşandığı zaman insanlar çok zor durumda kalırlar. Mide ağrısını geçirmek için ne yapılabilir diye sorarlar ve araştırırlar. Gerçekten de mide ile ilgili problemler insanlara sıkıntılı durumlar yaratabilir. Bu nedenle de nasıl engellenebileceği ve hafifletebileceği öğrenilmelidir. Mide ağrısı arttığı zaman daha zor zamanlar yaşanır. Geç kalınmadan önlem alınırsa çok daha iyi olur.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Mide Ağrısına Neden Olan Sebepler

Mide ağrısı oluşumuna neden olan birçok faktör mevcuttur. Mide ağrısı nedenleri bilinmeli ve dikkat edilmelidir. Beslenme konusunda her zaman sağlıklı yiyecekler tercih edilmesi gerekirken, yağlı ve baharatlı yiyecekler mide ağrısına sebep olur. Mide içerisindeki asitleri daha da etkin hale getirerek ağrı oluşumunu tetikler.Asitli ve gazlı içecekler, s-i-gara ve a-lkol, susuzluk, hareketsizlik, aşırı hamur işi gibi besinler de mide ağrısının oluşumunda nedenlerden bazılarıdır. Mide ağrısında etki eden bu zararlı durumlardan uzak durmak en doğrusudur. Ayrıca şekerli yiyecekler de çok fazla tüketildiği zaman aynı şekilde mide ağrılarına sebep olabilir.

Mide Ağrısının Belirtileri

Mide ağrısı öncesinde hafif yanma hissi başlayabilir. Sonrasında ağrıya çevirebilir. Ayrıca kabızlık ve ishal olma durumlarında da bu etkenler belirtilerden sayılabilmektedir. Mide ağrısında kişi bir anda da ağrı çekebilir ya da bu ağrılar yavaş yavaş etkisini arttırabilir. Mide ağrısı belirtileri karşısında kişi zor durumlar yaşayacaktır.

Mide Ağrısının Tedavisi

Mide ağrısı tedavisi dendiğinde akla ilk olarak mideyi rahatlatacak i’laclar gelmektedir. Bu i’laclar her zaman doktor muayenesi ve önerileri sonrasında alınırsa daha iyi olur. Mide ağrısını hafifletecek i’laclar başka bir rahatsızlığa sebep vermeyecek şekilde alınmalıdır. Bitki çayları da mideye iyi gelecek ve ağrıları minimum dereceye düşürecektir. Papatya, ıhlamur, ada çayı ve melisa çayı her zaman mideye iyi gelen çayların başında gelir. Bitkisel tedaviler mideye en iyi etki eden tedavi yöntemleri arasındadır. Haşlanmış yiyecekler, yoğurt ve süt de mide ağrılarına iyi gelecektir. Hafif ve açık havada yapılacak yürüyüşler, derin nefes alıp verme egzersizleri de mideyi oldukça rahatlatan diğer etkenlerden sayılabilir. Mide tedavisinde her zaman uzman önerileri dikkate alınmalı ve bunun dışında da hiçbir takviye sağlanmamalıdır. Mideye daha çok zarar verme riskini tamamen ortadan kaldırmak şarttır. Mide ağrılarının tedavisinde doktorlar ve bitkisel yöntemler en iyisidir. Ayrıca yine ağrıyı geçirmek amacı ile mideyi sıcak tutmak ve hava şartlarından korumak da en doğrusudur. Mide ağrısı geçene dek ağır yiyeceklerden ve zararlı alışkanlıklardan da uzak durmak en iyisi olacaktır.
Mide tedavisinde nedeninin belirlenmesi oldukça önemlidir. Yapılacak tıbbi tedavi’de bu oldukça önemlidir. Doktorunuzun önereceği tıbbi müdahale yanında yine hekiminize danışarak bazı bitkisel ve doğal tedavi yönetimleri kullanabilirsiniz.

Zencefil:

Zencefil genel anlamda sindirim sistemi için oldukça faydalı bitkilerin balında gelir.
Serbest radikallere karşı oldukça etkili olan zencefil aynı zamanda mide ağrısı tedavisinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Orta boy zencefili iyice dilimleyin ve bir bardak suda kaynatın. 5 dakika kaynatın ve süzün. İsterseniz tatlandırmak için zencefil çayına bal ekleyin ve yudumlayın.

Rezene:

Gaz giderici, idrar söktürücü, ağrı azaltıcı ve a’ntimikrobiyal özelliklere sahip olarak hazımsızlık nedeniyle bir mide ağrısı için, rezene tohumu çok etkili doğal çözüm olabilir. Bunun yanında mide ağrısına da rezene çayının iyi geldiği düşünülmektedir. Sıcak bir bardak su içine ezilmiş rezene tohumu atın ve 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra afiyetler içebilirsiniz. Alternatif olarak, yemekten sonra rezene tohumu, bir ya da bir buçuk çay kaşığı çiğneyerek mide ağrısına iyi gelebilir.

Çadıruşağı:

Ayrıca hing olarak bilinen asafetida, gaz ya da hazımsızlığın neden olduğu mide ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.Bir bardak suda çadır uşağını kaynatarak günde 2-3 kere içmeniz mide ağrılarının tedavisinde başarılı olabilir.

Papatya:

Papatya çok geniş yelpazede sağlığımıza faydalıdır. Mide kaslarının rahatlamasından hazımsızlığın neden olduğu mide ağrılarına kadar bir çok faydası vardır. Aynı zamanda mide enfeksiyonu ve üşütmeden kaynaklanan mide ağrısına iyi gelir.Papatya aynı zamanda stres ve depresyondan kaynaklanan mide ağrılarına faydalı olabilir. 6-7 tane kurumuş papatyayı bir bardak suda kaynatın ve soğuduktan sonra için.

Kimyon ve Limon:

Alkalin içeren kimyon pH dengesini sağlıklı seviyelere çeker, C vitamini içeren limon suyu ise serbest radikalleri ortadan kaldırarak olası mide ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.Kimyonu bir bardak suda kaynattıktan sonra 4-5 damla limon suyu ekleyerek tüketin. Ayrıca alternatif olarak limonun suyunu sıkarak içebilirsiniz.

Nane:

Sindirim sistemi üzerindeki kas spazmlarına karşı oldukça etkili olan namne, özellikle hazımsızlık ve gazın neden olduğu mide ağrılarını giderir.Günde 2-3 bardak nane çayı tüketimi mide ağrılarını büyük ölçüde giderebilir.
Alternatif olarak hızlı rahatlama için nane yaprakları çiğneyebilirsiniz.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi gaz veya hazımsızlıkların neden olduğu mide ağrısını tedavi edebilir. Doğal a’ntibiyotik olan elma sirkesi mide ağrısını yatıştırır ve hazımsızlığı azaltır. Ilık suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve rahatsızlık geçene kadar günde 1-2 bardak için.

Yoğurt:

Yoğurt midenin genel sağlığı için faydalıdır. Aslında, yoğurt sindirimi geliştirir ve hazımsızlık nedeniyle meydana gelen mide ağrılarını giderir aynı zamanda iyi bakterilerin sayısının artmasını sağlar. Düzenli olarak sabah aç karınla ve yatmadan önce yoğurt tüketmek mide ağrılarına iyi geldiği gibi, mide hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu