SAĞLIK

MİDE ÜLSERİNİN BELİRTİLERİ

Mide ülserleri mutlaka tek bir faktörden kaynaklanmaz. Midenin mukus astarında ülsere neden olan azalmaya genellikle aşağıdakilerden biri neden olur:

 • Bakteri ile oluşan enfeksiyon
 • Aspirin ve ibuprofen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilacların (NSAID’ler) uzun süreli kullanımı
 • Genetik, yaşam tarzı (stres, sigara) ve bazı gıdalarla ilişkili olabilecek midede oluşan aşırı asit (midakid)
 • Zollinger-Ellison sendromu, vücudun aşırı mide asidi üretmesini sağlayan nadir bir hastalıktır

Belli faktörler ve davranışlar mide ülseri gelişimi açısından daha yüksek bir risk oluşturabilir:

 • Sigara içmek
 • Steroidlerin sıklıkla kullanılması (astım tedavisi için olanlar gibi)
 • Hiperkalsemi (kalsiyumun aşırı üretilmesi)
 • Mide ülseriyle ilgili ailede bir geçmiş olması
 • 50 yaşın üstünde olmak
 • Aşırı alkol tüketimi

Ülserin Belirtileri

 • Yakıcı mide ağrısı
 • Doygunluk hissi, şişme ya da esneme hissi
 • Yağlı gıda intoleransı
 • Mide ekşimesi
 • Mide bulantısı

En yaygın peptik ülser semptomu mide ağrısı yanmasıdır. Mide asidi ağrıyı daha da kötüleştirir, çünkü boş mide durumu artırır. Ağrı, çoğunlukla mide asidini tamponlayan bazı gıdalar yiyerek veya asit azaltma ilacı alarak rahatlayabilir, ancak sonrasında geri de gelebilir. Ağrı yemekler arasında ve gece daha kötü olma eğilimindedir. Peptik ülsere sahip insanların neredeyse dörtte üçü belirtileri yaşamamaktadır. Daha seyrek olarak, ülser aşağıdaki gibi ağır belirtilere veya semptomlara neden olabilir:

 • Kusma ya da kanlı kusma (kırmızı veya siyah görünebilir)
 • Dışkıda koyu kan veya siyah veya katranlı dışkı
 • Solunumda sorun yaşama
 • Baygın hissetmek
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İştahta değişimler

Yukarıda listelenen ciddi bulgularınız veya belirtileriniz varsa doktorunuza danışın. Ayrıca eczanelerde bulunan antasitler ve asit blokörleri ağrınızı hafifletirse de eğer ağrı geri dönüyorsa doktorunuza danışın.

Ülserin Tedavisi

Özel diyetlerin mide ülseri önleme veya tedavisinde çok az etkisi olduğu bilinmektedir. Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

İlac: H. pylori kolonisini yok etmek için antibiyotik dâhil olmak üzere iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan ilaclar kullanılmaktadır. Farklı ilacların kombinasyon halinde kullanılması gerekebilir; yan etkilerin bazıları ishal ve kızarıklığı içerebilir. Bu antibiyotiklere direnç yaygınlaşmaktadır.

Sonraki nefes testleri: H. pylori enfeksiyonunun başarıyla tedavi edildiğinden emin olmak için kullanılır.

Mevcut ilaclarda yapılan değişiklikler: Artrit ilacı, aspirin veya diğer antiinflamatuar ilaclar, mide ülseri üzerindeki katkıyı azaltmak için hafifçe değiştirilebilir.

İndirgeyici asit: Tabletler gastrik sıvılardaki asit içeriğini azaltmak için mevcuttur.

Yaşam tarzı değişiklikleri: S’igara içmek de dâhil olmak üzere, yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilmektedir. S’igara, midede doğal savunmaları azaltır ve iyileşme sürecini bozmaktadır.

Ülser için tedavi yöntemleri

Lahana: Lahana mide ülseri için mükemmel bir çözümdür. Bir laktik asit gıdası olan lahana, mide astarına kan akışını uyaran bir amino grup asit üretmeye yardımcı olur. Bu da mide astarını güçlendirmeye ve ülseri iyileştirmeye destek olmaktadır.

Muz: Mide ülseri tedavisi için hem olgun hem de olgunlaşmamış muzlar çok etkilidir. Muzda, ülsere neden olan H. pylori’nin büyümesini inhibe eden bazı antibakteriyel bileşikler vardır. Muzlar sistemi gastrik asitlerin asiditesini yok ederek de korurlar. Bu, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda mide astarını güçlendirir.

Hindistancevizi: Hindistancevizi, antibakteriyel özelliklerinden dolayı mide ülserleri için iyidir. Ülsere neden olan bakteri ö’ldürür. Ayrıca, hindistancevizi sütü ve hindistancevizi suyunun anti ülser özellikleri vardır. Her gün birkaç fincan taze hindistancevizi sütü veya hindistancevizi suyu için. Ayrıca, hindistancevizi çekirdeklerini yiyin. Olumlu sonuçlar almak için bu tedaviyi en az bir hafta süreyle izleyin.

Arnavut biberi: Arnavut biberi gastrointestinal sistemdeki ülsere neden olan bakterilerle savaşır. Alkali üretimini artırır ve asit üretimini önleyen mide sekresyonlarını düzenler. Çay kaşığı Arnavut biberini bir bardak sıcak suya karıştırın ve günlük olarak için. Ayrıca çorbalara ve diğer yemeklere de biber eklenebilir.

Bal: Balda bulunan bir enzim hidrojen peroksit üretir. Bu enzim, bir ülser gelişiminden sorumlu olan bakterileri ö’ldürmeye yardımcı olur. Sabahları her gün sütle bir kaşık bal alabilirsin.

Kızılcık suyu: Ülser tedavisinde üriner sistem enfeksiyonlarına karşı savaşır ve bakterilerin mesanenin duvarlarına yerleşmesini önleyen en bilinen maddelerden biridir. Kızılcık suyu içebilir ya da kızılcık takviyeleri şeklinde tüketebilirsiniz.

Sarımsak: Mutfağınızda bulunan her zaman bulunan sarımsağın aynı zamanda, Helicobacter pylori bakterisinin kontrol edilmesini sağlayabilen antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı mide ülserlerini tedavi etme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle sarımsak, iltihaplanmayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda midenizdeki ülseri de önleyebilir.

Meyan kökü: Meyan kökünün, mide ülserlerinin önlenmesi ve tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır; çünkü bağırsaklara yardımcı olur. Mide kaplaması için bir kaplama oluşturan koruyucu mukusu üretir. Bu nedenle, meyankökü ülser sonucu oluşan ağrıyı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Salatalık: Salatalıklar aynı zamanda midede ülserler için etkili ev i’laçlarıdır çünkü soğutma ve temizleme etkileri içerirler. Bu nedenle, salatalık mide ülseri, hazımsızlık ve asitlik gibi belirtileri hafifletmenize yardımcı olabilir.

Keçi sütü: Ham keçi sütünün de mide ülserlerinin iyileşme sürecini sabitlediği bilinmektedir. Sütün çiğ olduğundan emin olun, yoksa beklendiği gibi çalışmaz. Tekrarlayan bir mide ülseri vakası varsa, çiğ keçi sütünün düzenli olarak tüketilmesi gereklidir.

Karahindiba çayı: Bu çay, Hint diyetlerinde önemli bir yer tutar. Karahindiba çayı ülserlerin iyileştirilmesinde etkili olmasıyla bilinir. Çay, sindirim sistemini temizlemeye yardımcı olur ve sorun yaratan bakterileri ortadan kaldırır. Mide ülseri tedavisi için, bu çayı düzenli olarak alın. Aynı zamanda diğer sağlık yararlarını da sağlar.

Aloe vera: Aloe veradan elde edilen meyve suyu sadece lezzetli değil, aynı zamanda beyninizin işleyişini etkileyerek mide ülserlerine de yardımcı olabilir. Bir çalışmaya göre, Aloe vera suyunun içilmesi A, C, E vitaminlerinin yanı sıra mineraller bakımından da zengin olması nedeniyle midenin asit atmasına neden olan beyin bozukluklarını etkileyebilir. Görünüşe göre Aloe içmek, kaygı ve sinirlilik kaynaklı gastrik ülserlere de yardımcı oluyor. 

Karbonat: Hem ülserlerde hem de asit reflünün ağrısını azaltmada son derece etkilidir. Midenizi alkalize eden çok etkili bir asit redüktörüdür. Bir bardak suda yarım ya da tam çay kaşığına kadar karbonat ekleyin. Ülser ağrısı, iltihap ve gazla ilgili semptomları anında hafifletir. Bir ülseri iyileştirmez, ancak ağrı semptomlarını etkin bir şekilde yönetmeye yardımcı olur.

Elma sirkesi: Bu çare, ülserlerden kaynaklanan rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak yanma hissi ve asitliği azaltmaya da yardımcı olur. İlk önce, 2 çay kaşığı elma sirkesini suyla inceltmelisiniz. Ardından, bu suya bir tutam kabartma tozu ilave edip iyice karıştırın. Son olarak, bu çözümü hemen tüketmelisiniz. Bu yöntemi her gün takip edebilirsiniz.

UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu