PÜF NOKTASI

MİDE YANMASININ ÇÖZÜMÜ ANINDA GEÇİRİN

Çok eski zamanlardan itibaren kullanılmaya başlayan kerevizin insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez Destanlara bile konu olan bu besin mide yanmasından tutun da vücuda enerji vermesine kadar pek çok konuda yarar sağlamaktadır. Vücudun günlük sıvı oranının yüzde 25 kadar büyük bir kısmını karşılayan bu mucizevi besinin faydalarına inanamayacaksınız.

Kerevizin mide yanmasını anında geçirdiğini biliyor muydunuz?

Düzenli olarak tüketildiğinde oluşabilecek ciddi sağlık sorunlarını da önlediği tespit edilen kerevizin faydalarına gelin beraber bakalım.

Kök ve yapraklarıyla beraber tüketiliyor

Kök ve yapraklarıyla beraber tüketilebilen enfes bir besindir kereviz. İçerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve bitkisel guda bulundurmaktadır. Bu özelliği sayesinde insan sağlığına da oldukça yarar sağlayan gıdalar arasında yer almaktadır. Bu besin kaynatıldığı zaman bile besin değerini kaybetmemektedir.

Hem gıda hem ilac olarak tüketilmiştir

Avrupa’dan tüm dünyaya yayılan bu enfes besinden yunan destanı İlya’da bile bahsedilmiştir. Eski zamanlardan itibaren alternatif tıp alanında kullanılan bu besinin hem gıda hem de ilac olarak kullanıldığı bilgisi destanda yer alan bilgilerdendir.

Mide duvarını güçlendiriyor

Krevizin insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor. Mide duvarını güçlendiren bu besin kışın az tüketilen vücuttaki suyu karşılamada bile etki sağlayan bir besindir. Aynı zamanda midede oluşan asit oranınında dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Yanma ve ekşime problemlerini de azaltmaktadır.

Vücuttaki sıvı kaybını gideriyor

Kerevizin yüzde 90’ı sudan oluşmaktadır. Bu nedenle su kaybı yaşayan vücudun sıvı kaybını da gidermeye yardımcı olmaktadır. Ciltteki deforme olmuş bölgeleri de içerdiği sıvı sayesinde iyileştirir.

Enerji veriyor

Kereviz tam bir enerji deposudur. Sürekli olarak tüketildiğinde vücuda gerekli enerjiyi sağlamaktadır. Özellikle diyet yapanların kereviz yemesi önerilmektedir. Vücuda enerji vererek kişinin dinç olmasını sağlamaktadır.

MİDE YANMASI İÇİN TAHİN

Tahin, ülser, gastrit, reflü vb. mide rahatsızlıklarında kullanılan doğal bir ilaç niteliğindedir. Her sabah aç karına alacağınız 2 yemek kaşığı tahin bu hastalıkların önüne geçerken, aynı zamanda ileride oluşabilecek mide rahatsızlıklarına karşıda koruyucu bir etki sağlar. Tahini, mide ekşimesi/yanması durumunda tükettiğinizde anlık etkisini görmeniz mümkündür. Sabah aç karına içtiğiniz tahini karıştırmadan sade olarak tüketmeniz gerekir. Az kavrulmuş olması şifa açısından daha etkili sonuç verir. Tüketimden sonra hemen yemek yememeniz ve bol su içmeniz olumlu etkiyi arttırır.

YANMAYI HIZLA GEÇİREBİLECEK DİĞER BASİT ÇÖZÜMLER

Mide yanması rahatsız edici bir durum olabilir, ancak hemen geçirebilecek birkaç basit çözüm bulunmaktadır. İşte mide yanmasını hafifletmek için hızlı çözümler:

 1. Su İçmek:
  • Bir bardak soğuk su içmek, mide asidini nötralize edebilir ve rahatlatıcı bir etki yapabilir.
 2. Tuzlu Su Gargara:
  • Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyip gargara yapmak, boğazda ve midede rahatlama sağlayabilir.
 3. Tatlı Patates:
  • Haşlanmış veya fırınlanmış tatlı patates, mide yanmasını hafifletmede yardımcı olabilir.
 4. Taze Nane Çayı:
  • Nane çayı, mide kaslarını rahatlatarak mide yanmasını azaltabilir.
 5. Yüksek Yastık Kullanmak:
  • Yatarken başınızı yüksek tutacak şekilde yastık kullanmak, mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasını engelleyebilir.
 6. Biberiye Yağı:
  • Birkaç damla biberiye yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp cildinize hafifçe masaj yapmak, mide rahatsızlıklarını hafifletebilir.
 7. Tatlı Badem Yemek:
  • Bir avuç tatlı badem çiğnemek, mide asidini dengeleyebilir.
 8. Limonlu Su:
  • Bir bardak ılık suya birkaç damla limon suyu ekleyerek içmek, mide yanmasını hafifletebilir.

Ancak, eğer mide yanmanız sürekli veya şiddetli bir şekilde devam ediyorsa, bir sağlık profesyoneli ile görüşmeniz önemlidir. Kronik mide yanması altında yatan başka sağlık sorunlarını işaret edebilir ve uzun vadede tedavi edilmesi gerekebilir.

BUNLARDAN UZAK DURUN!

Reflü hastalarının uzak durması gereken ürünler: Turunçgiller; portakal, mandalina, greyfurt, limon, üzüm, karpuz, kavun, yaban mersini, çilek, kızılcık, çekirdekli kara üzüm, soğan, sarımsak, salçalar ve baharatlı yiyecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu