PÜF NOKTASI

MİGREN’DEN DOĞAL YÖNTEMLE KURTULMANIN YOLU

Baş ağrısı şeklinde ifade edilen migren hastalığı, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Her beş kadından biri ve her 10 erkekten birinde migren rahatsızlığı görülür. Araştırmalar migren ve yiyecekler arasında pek çok bağlantı olduğunu gösteriyor. Bazı yiyecekler migrene neden olabilirken diğerleri bunları önleyebilir veya hatta tedavi edebilir.

Tıbbi önlemlerin yanında, migren ağrılarını hafifletecek mucize besinler de var. İşte migrene iyi gelen mucize besinler…

BİBERİYE

Günde 3 defa sabah öğle ve akşam biberiye çayıyla Migreninizi tedavi edebilirsiniz.. Biberiye çayının ölçüsü bir tutam olmak üzere yani bir tutam biberiyeyi 1 bardak suda 9 dakika kaynatın..Ilıdıktan sonra suyunu içebilirsiniz. Kesinlikle tüm öğünlerde sabah, öğle ve akşam olmak üzere taze olarak hazırlanmalı..

Bir ay boyunca içtiğinizde migren atakları ve migren krizleriniz hafifleyerek şiddeti azalacaktır..bir kaç ay kullandığınızda migren rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz

İNCİR

İncir, iltihabı azaltmada ve baş ağrılarını uzak tutmada yardımcı olan potasyum içermektedir.

AVOKADO

Avokado migrenlerle savaşmak için birebirdir. Lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar bakımından zengin olan avokado, kuvvetli baş ağrınızı giderir.

SOMON

Tam olarak omega-3 yağ asitleri ve vitamin B-2 içeren somon, sık baş ağrıları geçirenler için mucizevi besinler arasındadır. Aynı zamanda iltihabı azaltır ve genel olarak migrenlerle savaşmanıza yardımcı olur.

TATLI PATATES

Tatlı patatesler sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda migrenle de savaşmanıza yardımcı olur . C vitamini bakımından zengin, B1 vitamini ve potasyum içerir. Baş ağrılarından acı çekerken, tatlı patates tüketmek ağrıyı azaltır ve sizi sakinleştirir.

HAVUÇ VE SALATALIK

Migren sıkıntısın da en büyük etken su tüketimidir. Su içmenize yardımcı olan karpuz, havuç, salatalık ve kereviz gibi yiyecekleri tüketmek de dehidrasyon sağlayacaktır. Dehidrasyon baş ağrısının önde gelen nedenlerinden biridir. Bu bakımdan su seviyenizi kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun.

KİNOA VE LAHANA

Kinoa ve lahana da migrenin önlenmesinde yardımcı olur. Riboflavin, magnezyum ve demir içeren kinoa, migrenleri uzak tutarken, lahana omega-3 ve lif içerir ve migrene karşı en iyi savunma mekanizması geliştirir.

YOĞURT

Yapılan araştırmalara göre, B vitamininin bir parçası olan riboflavin, yoğurtta büyük miktarda bulunur ve migrene karşı oldukça etkilidir. Sık sık migren ataklarınızdan muzdarip iseniz günlük diyetinize yoğurt ekleyin ve sonuçları izleyin.

LİMON SUYU

Yüksek miktarda C vitamini içeren limon suyunun sağlığa faydaları çok konuşulmaktadır. Bunlardan biri de migreni ortadan kaldırmasıdır. Ne zaman başınız ağrıyorsa, limon suyunu bir bardak suyla karıştırın, 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve için. Bu içecek oluşacak iltihabı ortadan kaldıracaktır.

TARÇINLI MACUN

Tarçın çubukları alın ve bir toz haline getirin. Sonra, üzerine biraz su ekleyip kalın bir macun haline getirene kadar karıştırın. Migren atağı geçirdiğinizde bu macunu şakaklarınıza ve alnınıza uygulayın. 25-30 dakika sonra macunu yıkayın. Bu doğal ev ilacı migrenle savaşır ve ağrıyı yatıştırır.

MİGREN ATAKLARI İÇİN HIZLI YÖNTEMLER

Buz Torbası

Sağlık Uzmanlarına göre buz ağrının alevlenmesini önler. Buz torbasını alnınıza, başınıza veya boynunuza koyarsanız hemen rahatlatır. Eğer buz torbanız yoksa soğuk suda ıslatılmış bezlerde yardımcı olabilir.

Lavanta Yağı

Araştırmalara göre migren ağrısı sırasında lavanta yağı koklayan insanlar ağrıdan daha hızlı şekilde kurtulur. Ilık bir suya bir kaç damla damlatılarak yada bileğinize ve elinize sürerek 15 dakika koklamanız yardımcı olacaktır.

 

Nane Yağı

Şakaklarınıza ve ensenize masaj yaparak uygulamak ağrınızı geçirebilir. Bu şekilde uygulanan nane yağı ayrıca mide bulantısına ve kaygılı ruh haline de iyi gelir. Bir araştırmaya göre nane yağı migrenin geri gelmesini de önler.

Zencefil

Zencefil faydaları dolayısıyla sağlık alanında çokça kullanılmıştır ve araştırmalara göre migren ağrısına da iyi gelir. Zencefil tozu migrenin yaşanma sıklığını, yaşandığındaysa süresini azaltır. Zencefil çayı baş ağrıları için kanıtlanmış bir çözümdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu