HABER

MODEMİ ODANIZDAN UZAK TUTUN

Çocuklar ve yetişkinler, her gün cep telefonu, televizyon ve bilgisayar gibi elektronik eşyaların radyo, ses dalgalarına ve radyasyona maruz kalıyor. Yapılan araştırmalar modem cihazlarının da sağlığa olumsuz etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, özellikle çocukların uyuduğu odalardaki modemlerin gece saatlerinde kapatılması gerektiği konusunda aileleri uyarıyor.

Uyurken modemi kapatın! Kısırlığa neden oluyor, s*perm sayısını azaltıyor

Kablosuz internetin sağlığa etkileri konusunda çeşitli çalışmalar bulunuyor. Özellikle elektro manyetik dalgalarının dokularda hasara yol açtığı, doku genetiğini bozduğu, s*perm sayısını azalttığını belirten uzmanlar, alınması gereken önlemlere dikkat çekiyor. Uzmanlar özellikle çocukların uyuduğu odada modem bulunmaması gerektiğini belirterek gece saatlerinde modemin kapatılmasını tavsiye ediyor. teknolojiyle beraber hayatımıza giren kablosuz internet kullanımı ve elektro manyetik dalgaların sağlığa etkilerine ilişkin pek çok çalışma yapıldığını, araştırmaları halen sürüyor

İşte kablosuz internet kullanımının sağlığa zararları

Elektro manyetik dalgaların dokular tarafından emildiğini, bu durumun vücutta çeşitli değişikliklere neden olduğunu kaydeden uzmanlar, “Bugüne kadar kablosuz internet sisteminin ve cep telefonlarının güvenliği sar değeri adı verilen bir sistemle ölçüldü. Cep telefonlarının üzerinde bir sar değeri var. Avrupa Birliği ve Amerikan’ın bu konuda koruduğu çeşitli kotalar var. Sar değeri hep dokunun emdiği ısıya göre hesaplanmış yani dokuyu ısıtıp ısıtmadığı tespit edilmeye çalışılmış yani termal etkisi ölçülmüş. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve son zamanlarda çıkan yayınlar bu sinyallerin ısı dışında dokuda birçok değişiklik yaptığını ortaya koyuyor. Bu konuda çıkan yayınları incelediğimiz zaman wifi sinyallerinin dokularda hasara yol açtığı, doku genetiğini bozduğu, s*perm sayısını azalttığı, erkeklerde özellikle kısırlığa neden olduğu, dikkat konsantrasyon problemlerine yol açtığı, çocuklarda öğrenmeyi bozduğu şekilde etkileri tespit edilmiş”

‘Elektro manyetik sinyale maruz kalıyoruz’

Şuandaki yönetmeliklerin manyetik dalgaların verdiği bu hasarları göstermiyor “Wifi sinyalinin verdiği hasar ısınmanın ötesinde. Bu nedenle yeni güvenlik normlarına ihtiyaç var. Ayrıca şu anda bulunduğumuz yerde cep telefonundan etraftaki wifi ağlarını izlemeye çalışsak çok sayıda ağ çıkar. Bu da çok fazla elektro manyetik sinyale maruz kalıyoruz demek. Yapılan çalışmalar bu sinyallerin dikkat, öğrenme, yaşlanma, s*perm kalitesi ve infertilite gibi birçok konuda zararlı etkilerini olduğunu gösteriyor ve şu anda aktif yönetmelikler bu zararları yeterince gözetmiyor”.Bu konuda insan sağlığına yönelik yapılmış çalışmaların detaylı olmadığını, bu çalışmaların büyük bölümünün hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, bu çalışmaların wifi sinyalinin öğrenmeyi ciddi düzeyde bozduğunu gösteriyor, bu çalışmaların yaygınlaştırılması gerekiyor.

Modemi çocuklardan uzak tutun

Özellikle çocukların korunması için bazı önlemler alınabilir “Evde modemi çocuklardan uzak tutmak önemli. Modemin kullanılmadığı zamanlarda özellikle gece saatlerinde kapatılmalı. Komşunun modemi çok yüksek bir zarar vermeyecektir ama çocuğun odasında ya da çocuğun odasına yakın modemi kesinlikle tutmamak gerekli. Çocuğun odasına uzak bir yere koymak gerekir”

Kronik yorgunluk sendromuna neden oluyor

Yetişkinlerin de çok fazla elektro manyetik sinyallerin bulunduğu alanlardan mümkün olduğunca kaçınması gerekiyor, “Özellikle ofis çalışanlarında fazla kronik yorgunluk sendromu, uykusuzluk, dikkat konsantrasyon bozukluğu şikayetleri yaygın bir şekilde görülüyor. Çalıştıkları yerde sürekli elektro manyetik sinyale maruz kalan kişiler gece verimli bir uyku uyuyamıyorlar ve çok ciddi kronik yorgunluk sendromu yaşıyorlar. Bu sorunların wifi sinyaline bağlı olma olasılığı çok yüksek”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu