PÜF NOKTASI

Mutfağınızdaki tek Malzemeyle Bitkilerinizi Coşturacaksınız

İster kocaman bir bahçeniz olsun isterseniz de küçük balkonunuzdaki saksılarınız da bitki yetiştirin. Az sonra öğrenecekleriniz kesinlikle işinize yarayacak. Evinizde yer alan bu malzeme sayesinde hem zaman hem de paranızdan tasarruf edeceksiniz. Dahası, komşularınız bahçenizin yeşilliğini kıskanacaklar.

İşte bitki yetiştirmeyi sevenler için altın değerinde olan 13 tüyo:

1- Otların kökünü kazıyın

Orchard Care Lady’de yazılanlara göre beyaz şarap sirkesini sprey şişesine koyup, istenmeyen otların üstüne sıkmanız halinde otlardan kısa sürede kurtuluyormuşsunuz.

2- Solan çiçekleri hayata döndürün

Çiçekleriniz veya bitkileriniz herhangi bir nedenden dolayı solduysa sirke imdadınıza yetişiyor.Sprey şişesinin içine iki çay kaşığı sirke gerisine de papatya çayı koyun. Solmakta olan çiçeklerinizin üstüne sıkın. Kendilerine geldiklerini göreceksiniz.

3- Düşük ph seven çiçeklerinizi coşturun

Sirkenin otları öldürdüğü ve çiçekleri canlandırdığı gerçeği kulağa biraz tuhaf gelebilir. Bazı çiçekler de düşük ph sever.

100 ml beyaz şarap sirkesini 1 litre suyla karıştırın. Karışımı açelya, ormangülü ve ortancanın üzerine sıkın. Balcony Garden Web, bu çiçeklerin asitli toprak sevdiklerinden dolayı karışımla coşacaklarını ifade ediyor.

4- Toprağı besleyin

Hangi bitkilere sprey sıkacağınızı bilmiyor musunuz? Öyleyse topraktaki oksijen seviyesini arttırmak için sirke kullanın. 400 ml sirkeyi suyla karıştırarak çiçeklerinizi sulayın.

5- Tohumların patlamasını sağlayın

Hevesle aldığınız tohumun fide haline gelmesini beklemek zaman alıyor. Kuşkonmaz ve bamya en zor yetişen bitkilerden.

Zor yetişen bitkileri kolayca yetiştirmek sizin elinizde. Wikihow’da yazılanlara göre tek yapmanız gereken tohumları zımpara kağıdıyla hafifçe zımparalamak. Daha sonra da bu tohumları bir geceliğine sirke, ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanından oluşanın karışımın içinde bekletmek.

Bir gün bekledikten sonra tohumları ekebilirsiniz.

6- Bahçe araç gereçlerinizi kolayca temizleyin

Bahçenizde kullandığınız araç gereçler paslanmaya yüz mü tuttu? Balcony Garden Web, bu araç gereçlerin metal kısımlarının üzerine sprey şişesiyle sirke sıkmayı ve yıkamayı öneriyor.

7- Çömlekleriniz yepyeni görünsün

Çömlekleri ilk aldığınızda harika görünürler. Ancak zamanla renkleri solar.Hemen üzülmeyin. Çömlekleri, sirke ve su karışımında bekletin. Renklerinin geri geldiğini göreceksiniz.

8- Koparılan çiçekleri hayata döndürün

Çiçeklerle dolu bir bahçeniz mi var? Sevdiklerinize çiçek vermeyi seviyor musunuz? Bundan en çok çiçekleri koparıldığında çıplak kalan bitkiler etkileniyorlar. Öte yandan koparılan çiçekler de bir zaman sonra soluyorlar.İki çay kaşığı beyaz sirke ve bir çay kaşığı şekeri çiçekleri koyduğunuz vazoya ekleyin. Daha uzun süre yaşayacaklar.

9- Hayvanları bitkilerden uzak tutmanın yolu

Komşunuz kedisi veya köpeği var ve bitkilerinize zarar mı veriyor? tek yapmanız gereken kullanmadığınız bezlere sirke dökmek ve bitkilerinizin yanına koymak. Bunu haftada birkaç kez tekrarlayın.

10- Sümüklü böceklerden ve diğer böceklerden kurtulun

Hayvanlar sirkeden nefret etse de sirke aslında onlara zarar vermiyor.

Bahçenizin belli kısımlarına sprey şişesine koyduğunuz sirkeyi sıkın. Öte yandan sirkeyi direk olarak istenmeyen böceklerin üstüne sıkmak da bir çözüm. bu yöntem işe yarıyormuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu