SAĞLIK

Mutlaka Dikkat Edilmeli! Yüksek tansiyonun habercisi olabilir

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde, zaman zaman burun k-anaması yaşanabileceğini belirten Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Doç. Dr. Mustafa Kaymakçı, uzun sürüyor ve tekrarlıyorsa ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

BURUN KANAMASINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Birçok sebebe bağlı olarak oluşabilen burun k-anamaları kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Çoğu burun k-anaması hafif olarak atlatılsa da şiddetli ve sık tekrarlayan k-anamaların dikkate alınması ve vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekiyor. Burun kanamalarının çocuklarda ya da yetişkinlerde, yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın yaşanabildiğini belirten Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Doç. Dr. Mustafa Kaymakçı, bu durumun ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Kaymakçı, özellikle sık aralıklarla yaşanan burun kanamalarının kişiyi huzursuz ettiğini ifade ederek, “Burundaki kırıklar, darbe alınması, burun karıştırma, zararlı madde kullanımı burun kanamasına neden olabilir. Bazen burun kuruluğundan kabuklanma olur ve ardından kanama yaşanabilir. Pıhtılaşma sorunları, karaciğer hastalıkları ve fazla alkol alımı da burun k-anamalarına yol açabilir. Bu kanamalara karşı gelişigüzel i-lac kullanılmamalı ve doktora danışılmalı” dedi.

BURUN KANAMASI SIRASINDA KESİNLİKLE BUNU YAPMAYIN

Burun k*anaması sırasında, öncelikle başın geriye atılmaması gerektiğini ifade eden Kaymakçı, burun içine pamuk, bez ya da peçete konulmasının da doğru olmadığını kaydetti. Kaymakçı, bu uygulamaların k-anamanın durmasına etkisi olmadığını, aksine kanın genze akmasına neden olduğunu dile getirerek, “K-anama sırasında, nazik bir şekilde soğuk suyla burun temizlenmeli. Burun ucu iki parmak arasına sıkıştırılarak, hafif baskı uygulayıp oturarak birkaç dakika beklenmeli. Sert bir şekilde sümkürmekten kaçınılmalı. K-anama durmuyorsa, sık tekrarlıyorsa, fenalaşma, bulantı ve bayılma hissi varsa, nefes alma da zorluk yaşanıyorsa, yüksek ateş gibi ek belirtiler varsa, mutlaka KBB uzmanına danışılmalı” diye konuştu.

YÜKSEK TANSİYON BURUN K-ANAMASINA SEBEP OLUYOR

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) ve damar sertliğinin de sıklıkla burun kanamasına neden olduğunu belirten Kaymakçı, bu durumda öncelikle tansiyonun düşürülmesi gerektiğini söyledi. Kaymakçı, genelde tansiyon düşmesine bağlı olarak burun kanamasının da durduğunu ifade ederek, “Yüksek tansiyon beyin kanaması, felç gibi tehlikeli hastalıklara da neden olabiliyor. Genellikle, yüksek tansiyona bağlı kanamanın beyinde değil de burunda olması aslında, vücut için bir sigorta görevi görmektedir. Yani hipertansiyonda burun kanaması çok da korkulacak bir şey değildir. Kolay duran bir kanamadır. Ancak yine uzun sürüyorsa ve tekrarlıyorsa ihmal edilmemelidir” dedi.

Uzun süren kanamalarda, gerekli görüldüğü takdirde hastaneye yatırılarak gerekli tetkiklerin yapıldığını dile getiren Kaymakçı, testler yapılarak uygun i-lacların verildiğini kaydetti. Kaymakçı, i-laca rağmen devam eden burun kanamalarında ameliyatla çözüme ulaşıldığını anlatarak, şöyle devam etti:
“K-anayan damarlara müdahale edip, damar tıkayıcı işlemler yapılıyor. Yani kanamaya yol açan damarlar tedavi ediliyor ve kanamaya engel olunuyor. Neticede, burun k-anamaları önemsenmesi gereken bir hastalıktır. K-anamanın nedeni mutlaka araştırılmalı ve varsa altında yatabilecek farklı ve ciddi hastalıklar ortaya çıkartılarak önlem alınmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu