PÜF NOKTASI

Osmanlı Döneminden Günümüze Gelen bu formül Doğal bir Bronzluk sağlıyor.

KİMYASAL İLAÇ KULLANMADAN…

Derideki tahribata neden olduğu için hemen müdahale edilmesi gereken güneş yanıkları için birçok doğal yöntem mevcut. İşte hem muhteşem bir bronzluk sağlayabileceğiniz hem de güneş yanıklarını tedavi edebileceğiniz muhteşem formül…

Kimyasal ilaç kullanmadan, Tıbbi bitkilerin iyileştirici faydalarından bahseden Fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, aşırı cilt kızarıklığı ve yanmaların lavanta, ölmezçiçek yağı, ylang yllang veya ıtır yağı uçucu yağlarıyla çok kısa sürede çözümleneceğini söylüyor. Ancak yangı giderici ve iyileştirici özelliklere sahip bu bitki yağlarını doğru miktarlarda kullanmak önemli. Dr. Özgüç şu açıklamayı yapıyor:

“Güneş yanığı ile sık karşılaşılır. Güneşin yaydığı tehlikeli radyasyona uzun süre maruz kalmak, ciddi hasara neden olabiliyor. Dünya çapında yapılan araştırmalarda bu konu ile ilgili bazı bitkilerin etkili olduğu kanıtlandı. Güneş yanığında kanıta dayalı bir yöntem olan aromaterapiden yararlanılıyor. Aromaterapide, eczanelerden temin edilen ve organik sertifikası olan sabit yağlar ve uçucu yağlar kullanılıyor. Ancak sabit yağların soğuk pres olması gerekiyor. Çünkü soğuk pres yağlar, E vitaminini kaybetmemeden elde edilmiş olan yağlardır. E vitamini içeren yağlar ise, çok güçlü antioksidan etkiye sahip olan, cildi yenileyen, cildin bağışıklık sistemini güçlendiren ve cilde nem veren yağlardır. Soğuk pres yağlar hiç ısıl işlem görmeden elde edilir ve bu özelliği tescilli olup şişe üzerinde özel amblem ile gösterilir”.

OSMANLI DÖNEMİNDEN GÜNÜMÜZE GELEN DOĞAL YAĞ

Dr. Özgüç aynı zamanda Osmanlı döneminde de özellikle cilt ile ilgili rahatsızlıklarda kullanılan, güneşten koruyan tamamen doğal olan Tamanu sabit yağından da söz ediyor. Bu sabit yağın kızarıklığın olduğu acısız güneş yanıklarında da etkili olduğuna vurgu yapıyor.

Bunun yanısıra Aloe vera tıbbi bitkisinin de güneş yanığında kullanımının önemli olduğunu söylüyor Fitoterapist Dr. Özgüç. Bu bitki ile yapılacak formül ise şöyle:

“Aloe vera jelinin taze olarak hazırlanması oldukça önemlidir. Hafif güneş yanıklarında 1 adet Aloe vera yaprağından dikkatlice çıkarılan yaklaşık 25-30 ml Aloe vera jeli küçük bir mikserden geçirilip kıvamlı hale getirilir, içerisine 4-5 damla Tıbbi lavanta (L. Angustifolia) uçucu yağı da ilave edilerek bastırmadan güneş yanığı olan bölgeye temiz elle sürülür. Güneş yanığının daha ileri bir seviyede ve geniş bir alanda ve daha fazla olması durumunda ise bu karışıma 2-3 damla Ölmezçiçek uçucu yağı ilave edilip yine aynı şekilde güneş yanığının olduğu bölgelere uygulama yapılır.

Eğer aloe vera bitkisi evimizde yoksa piyasada içerisinde katkı maddesi bulunmayan aloe vera jel formları da güneş yanığında destek amaçlı kullanılabilir”.

GÜNEŞ YANIĞINA BİTKİSEL FORMÜL

50 ml argan sabit yağı veya soğuk pres susam yağının içerisine bu uçucu tıbbi yağlar belirtilen miktarlarda ve sırasıyla konulduğunda ilk aşaması tamamlanmış oluyor. Koyu renkli ağzı spreyli bir cam şişeye konulan bu karışım, iyice çalkalanıp 1 saat kadar bekletildikten sonra güneş yanığı tedavisine hazır hale geliyor. Fitoterapist Dr. Özgüç “Ciltte oluşan güneş yanığından dolayı yandığından dolayı el ile dokunmak acı verebileceği için, püskürtme şekliyle uygulama yapılmalı ve birkaç saat ara ile tekrarlanmalı” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu