HABER

PEYNİR VE TEREYAĞINDAKİ HİLELER

Gıda hilelerindeki her geçen gün katlanarak büyümekte. Ana maddesi süt olan peynirlerin içinde hiç süt kullanmadan üretildiği belirlendi. İçinde süt olmayan peynirler ise satılmayan margarinlerden üretiliyor. Üstelik yöresel peynir adı altında satılan bu ürünler çarşıda pazarda büyük rağbet görüyor.

EĞER MARKASI BİLİNMEDİKSE DİKKAT

İçerisindekilere mutlaka bakılmalı.. Merdiven altı tabir edilen bu tür yerler; içerisine margarin, kemik unu, nişasta,  ve iade ve bozuk peynirlerin bulunduğu ama içeriğinde süt’ün yer almadığı yeni melez peynir türleri ortaya çıktı “Ciddi peynir üreticisi markalar denetlendiğinden dolayı böyle bir şey söz konusu değil. Ama son yıllarda adına yöresel isimler eklenerek, tulum peyniri benzeri diyebileceğimiz bazı peynirler piyasaya sürülmüş vaziyette. Bu ürünler su, lor, iade peynirler, nişasta ve bitkisel yağların makineden geçirilmesiyle elde edilebiliyor.

İÇİNDE 6 LT SÜT VAR

Bu Ürünlerde içerik bilgilerinin de yer almıyor..1 kg beyaz peynir için bile en az 5.5-6 litre süt gerekir. Peynirin cinsine ve kalitesine bağlı olarak kullanılan süt miktarı çok daha yüksek rakamlara çıkar. Dolayısıyla üretiminin bu kadar pahalı girdileri olan bir ürünün ucuz olması tek ihtimali akla getirir; peynirin içinde olması gerekenler yoktur, olmaması gerekenler vardır”

UCUZ PEYNİR OLMAZ

“Şuan ki süt fiyatlarını göz önünde bulundurursak, kilosu ucuza gelen peynir olmaz” Geri kalan her şeyi yok saysak da yine düşük fiyatlara gerçek anlamda doğal bir peynir olmaz. Satın alma gücünün düşmesi, her benzer dönemde olduğu gibi, düşük vasıfsız ürünlerin ucuz ürün olarak ortaya çıkmasına neden oluyor

TEREYAĞDA NEM HİLESİ

Gıda konusundaki bir başka büyük hile alanı ise tereyağı.. “Tereyağın içindeki yağ miktarı kodekse göre yüzde 82’dir. Yani 100 gram tereyağının içinde 82 gram saf yağ, 18 gram da nem vardır. Tereyağı için gıda kodeksinin yönetmelikte istediği miktar budur. Eğer siz tereyağının içindeki yağ oranını yüzde 78’e ya da 75’e çekiyorsanız, daha yumuşak bir yağ elde edersiniz. İçerisinde 75 gram yağ barındıran bir tereyağının geri kalan 25 gramı sudur, devamında ise bitkisel yağ olabilir. Dünya genelinde tereyağlarına koku veren aromalarında kullanıldığı ve bir çok tüketicinin bu tarz ürünleri daha çok tercih ettiği görülüyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu