SAĞLIK

PIHTI SALGINI VAR, GENÇLERDE SIK GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Ünlüler dünyasında olduğu kadar kendi çevremizde de birçok insanın benzer nedenlerle hastaneye kaldırıldığı veya hayatını kaybettiği haberlerini sıkça duyuyoruz. Üstelik, bu durum artık genç yaşlarda da görülmeye başladı. Pıhtılar vücutta çeşitli organlara, örneğin akciğerlere, beyne, kalbe, böbreklere ve diğer organlara atabilir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Her geçen gün, pıhtı atması nedeniyle hastaneye kaldırılan veya hayatını kaybedenlerin haberlerini duymak mümkün. Son yıllarda, ünlülerden veya çevremizden duyduğumuz benzer haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Ölümcül bir hastalık olan bu durum artık bir “salgın” haline geldi. Peki, bu artışın nedeni nedir?

Koronavirüs geçirenlerin uzun vadede pıhtı atma riski var mıdır? Hareketsiz yaşamın ve sağlıksız beslenmenin ne kadar sorumlu olduğu konusunda? Neden gençlerde bu durum sık görülmeye başlandı? Pandeminin etkisi var mıdır? Tehlikeli boyuta gelmeden bu durumu anlamak ve önlem almak mümkün müdür? Kimler daha çok risk altındadır?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, “pıhtı salgını” tabiri altında, kalp damar hastalıklarına bağlı ani ve beklenmedik ölümleri kapsayan bir durum olduğunu belirtiyor. Bu durum, akciğere pıhtı atma (pulmoner emboli), kalbi besleyen koroner damarlarda tıkanıklıkla sonuçlanan kalp krizi, beyni besleyen damarlarda tıkanıklıkla gelişen inme, göz damarlarında tıkanıklıkla körlük, bacak damarlarında tıkanıklıkla ayak kesilmesi gibi birçok durumu içeriyor. Ayrıca, böbrek damarlarında tıkanıklık sonucu diyaliz hastası olunması da bu duruma dahil edilebilir.

kalp ve damar tıkanıklıkları genellikle sabaha karşı meydana gelir.

Bu durum, yaşlı insanların uyku sırasında sabaha karşı ölmesiyle ilişkilendirilir ve bu durum normal karşılanırdı. Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, tüm ölüm nedenleri incelendiğinde kalp ve damar kaynaklı ölümlerin her zaman en yüksek sırada yer aldığı görülürdü. Bu oran yaklaşık olarak her üç ölümden birinin kalp ve damar kaynaklı olduğunu gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu