PÜF NOKTASI

RAHAT BİR UYKU İÇİN MUCİZEVİ 5 BESİN

Yapılan araştırmalarda, beyinde serotonin sentezini uyaran triptofan isimli bir aminoasidin ve yüksek seyreden melatoninin düzeylerinin uykunun kaliteli, dinlendirici, rahat olmasına neden olduğunu açıkça belirtiyor. Rahat bir uyku için uyumadan önce tükettiğimiz yiyeceklere ve içeceklere çok önem göstermemiz gerekiyor..

Rahat uyku için 5 besin önerisinde bulunan uzmanlar, sağlıklı beslenmek ve rahat bir uyku geçirmek için uyumadan önce tükettiğimiz yiyeceklere ve içeceklere çok önem göstermemiz gerektiğini vurguluyorlar. Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi var. Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar metabolizmayı yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırıcı etkiye sahiptir.

En Fazla 5 Dakika da Hemen Etki Ediyor.

1-Ceviz

Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olabilir. Akşam yemeğinden sonra 1 çay bardağı kadar yemek yeterlidir.

2-Muz

Serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlar.

3-Ilık Süt

Özellikle kaliteli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olması uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir. Çünkü triptofan melatonin hormonunun salgılanmasını tetikler. Melatonin biyolojik saatimizi düzenler ve uyumamıza yardımcı olur. Uyumadan önce bir bardak ılık süt içmek bu nedenle oldukça faydalıdır.

4-Papatya Çayı

Sizi yatağa huzurlu bir şekilde yatıracak bir çaydan bahsediyoruz. Sakinleştirici özelliği sayesinde papatya çayı , kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehridir.

5-Yulaf

İçeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ilaçlarındandır. Stres kaynaklı kötü düşünceler genelde uyku sorunlarında da neden olmaktadır. Yulafın içerdiği zengin mineraller sinirlerin gevşemesini sağlayarak uyku sorunun ortadan kalmasını sağlar. Bu yüzden akşamları yatmadan 1-2 saat önce bir fincan yulaf tüketimi deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Ayrıca yulafa bir miktar yoğurt veya süt karıştırmanız daha etkili olmasına yardımcı olacaktır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu